1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kerem Kılıçdaroğlu: Sokağa çıkmak CHP'ye kaybettirir
Kerem Kılıçdaroğlu: Sokağa çıkmak CHP'ye kaybettirir

Kerem Kılıçdaroğlu: Sokağa çıkmak CHP'ye kaybettirir

Kerem Kılıçdaroğlu, Güney Kore’de, Kore Üniversitesi’nde doktora tezi hazırlıyor. Türkiye’de Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünü bitirmesinin...

A+A-

Kerem Kılıçdaroğlu, Güney Kore’de, Kore Üniversitesi’nde doktora tezi hazırlıyor. Türkiye’de Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünü bitirmesinin ardından ODTÜ’de Asya Çalışmaları üzerine yüksek lisans yaptı. Güney Kore Devleti’nin bursuyla gittiği Kore Üniversitesi’nde doktora çalışmasının sonunda. Doktora tezinin saha çalışmalarını sonlandırmış, artık yazım aşamasında. Doktora tezi konusu siyasette klientalizm yani kayırmacılık. Bu kapsamda daha önce ülkelerinde koalisyon ortağı olmuş şu anda muhalefette olan iki partiyi kıyaslıyor. Partilerden biri Türkiye’deki CHP. CHP’nin 1990’lardaki SHP’nin devamı olması nedeniyle koalisyon ortaklığını ve şu andaki dönemini inceliyor. İncelediği diğer parti ise Endonezya’da PKS adı ile bilinen Müslüman Kardeşler’e yakın ‘’Terbiye hareketi’’.

ESENLER VE KADIKÖY'DE SAHA ÇALIŞMASI YAPTI

Kerem Kılıçdaroğlu, 1 Kasım seçimlerinin ardından Türkiye’de CHP’nin oy potansiyelinin zayıf olduğu Esenler ile oy potansiyelinin yüksek olduğu Kadıköy ilçelerinde saha çalışması yaptı. CHP örgütünden yöneticiler, üyeler ve seçmenlerle görüşmeler gerçekleştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu olduğunu parti yöneticileri ve eski/yeni milletvekilleri ile paylaştı üye ve seçmelerle konuşurken kimliğini paylaşmadı.

Al-Jazeera Türk'ten İrfan Bozan'a konuşan Kerem Kılıçdaroğlu 'Sokağa çıkmak CHP'ye kaybettirir' dedi. İşte o röportajın öne çıkan bölümleri:

CHP ne yapabilir?

CHP, AK Parti ayni yardım yapamaz. O gücü yok. Senede bir iki kez yapabilir belki. Parti olarak düzenli bir şekilde seçtiğiniz bölgelere, mahallelere gidersiniz onlarla diyaloğa girersiniz. CHP bunu yılın belli günlerinde, belli organizasyonlarda stand açarak yapıyor. Bunun ötesine geçmek gerekiyor. Ev ziyaretleri yapılabilir, ev ziyaretleri çok önemli. Örgütte meydanlara inelim görüşü de var. Meydanlara inmenin şöyle bir riski var bence. Dünya Değerler Araştırması’na göre Türkiye en muhafazakar ülkelerden biri ve insanların protesto olayına bakış açısı çok mesafeli. Siz meydanlara inelim diyorsunuz meydanlara inince muhtemelen AKP seçmeni bunu kendisine tehdit olarak alacak. Bana karşı protesto yapıyorlar algısı oluşacak.

Sokağa çıkmak CHP’ye kaybettirir mi?

Sokağa çıksınlar ama büyük bir protesto yapalım şunu engelleyelim demenin bence çok getirisi yok. Bunu belirli bölgelerde mesela Kadıköy’de yapabilirsiniz ama bunu Esenler’de yaparsanız muhtemelen ters tepecek. Meydanlara inelim söylemi güzel, kulağa hoş geliyor ama riskli de olabilir. Artık hakim parti sistemi var. AKP herşeyi kontrol ediyor hukuk ellerinde durum böyle olunca polisi de onlar kullanıyor, çevik kuvveti üzerinize salıyor. Sen orada eylem yap, yapma şiddet uyguluyorlar. Karışıklık çıkaran CHP imajı veriliyor.

"EN ETKİLİ YÖNTEM SEÇMENİN AYAĞINA GİTMEK"

Esenler’de bahsettiğiniz gibi bire bir çalışma yapacak CHP kadrosu var mı?

Yapı çok sınırlı 500 bin nüfuslu bir yerde 5000 üyeden bahsediyoruz. Bunun da sadece yüzde 10-15’i aktif üye. Seçim zamanı biraz artıyor ama gene de yetersiz. En büyük rakibiniz olan AKP’ye kıyasla sayınız çok düşük. Çalışmalar seçim dönemi ile sınırlı olunca AKP’ye veren yine oyunu AKP’ye verecek. Aslında çok ciddi yolsuzluklar ortaya çıktı. AKP seçmeni de eminim bir şeylerin döndüğünün farkında ama şu bakış açısı hala devam ediyor: ‘’Tamam bunlarda bir yolsuzluk var ama sonuçta en iyi bunlar yönetiyor, ben yardım alıyorum bu yardımı kaybetmek istemem.’’

"BU İŞ ASKERİ ÇÖZÜM İLE OLMUYOR, OLMAYACAK"

Buradan Kürt Sorununa geçersek CHP’nin Kürt meselesi konusunda net bir duruşu olmadığı eleştirileri var. Buna katılıyor musunuz?

CHP’nin Kürt sorunun ilişkin 19 Maddelik demokrasi bildirgesi bence çok önemliydi. Bu iş böyle güvenlik yöntemleri, askeri çözüm ile olmuyor, olmayacak. Malesef daha fazla şehit gelecek öyle gözüküyor. Bence bu bildirge işe yarayabilirdi. Bu bildirge çok değerlendirilmiyor, tartışılmıyor. TV’lerde partililer söylüyor ama çok tartışılmıyor. Tabii buna AKP sıcak bakmıyor, içinde seçim barajının düşürülmesi gibi öneriler var. Bence o maddelerin arkasında durulmalı. Onu parti yönetimi hazırladı Kürt sorununn çözülmesi için bu 19 maddenin hayata geçirilmesi gerekiyor. Çözüm yeri TBMM denilip bu maddelerde ısrarlı olmak gerekiyor. Tabii şöyle de bir şey var HDP’nin de kendini PKK’dan soyutlaması gerekiyor.

SİYASETE ATILMAYI DÜŞÜNÜYOR MU?

Gelecekte planlarınız arasında siyasete atılmak var mı?

Yok yok kesinlikle yok. Doktoramı tamamlamamın ardından ülkeme dönüp iş bulursam akademisyenlik yapmak istiyorum.

Bu haber toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.