1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kentsel dönüşüm haritası
Kentsel dönüşüm haritası

Kentsel dönüşüm haritası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile İTÜ Rektörlüğü arasında yürütülen, proje kapsamında belirlenen 16 bileşen, 50 ilke ve 200 kriter, kentsel dönüşüm uygulamalarının bundan sonraki yol haritasını oluşturacak

A+A-

ÜÇ FARKLI BÖLGE VERİLERİ

Mayıs ayından bu yana sürdürülen ve aralık ayında tamamlanması hedeflenen "Kenstel Dönüşüm Uygulamalarında Planlama İlke ve Kriterlerinin Geliştirilmesi Projesi", İstanbul'da üç farklı bölgenin verilerinden yola çıkılarak hazırlandı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölüm Başkanı ve projenin yürütücüsü Prof. Dr. Mehmet Ocakçı, yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm konusunun kamuoyunda yalnızca fiziksel boyutuyla ele alındığı izlenimi bıraktığını, konunun aslında sosyal ve ekonomik boyutlarıyla çok kapsamlı olduğunu söyledi.

SOSYAL VE EKONOMİK

Kentsel dönüşümde amacın depreme dayanıklı mekanlar oluşturmak olduğunu, çünkü İstanbul'un gündeminde deprem gibi bir riskin bulunduğunu aktaran Ocakçı, kentsel dönüşümün aynı zamanda sosyal ve ekonomik yararlar da sağlaması gerektiğini belirtti. Kentsel dönüşümün sadece yıkılıp, yeniden yapılıyor izleniminin çok ötesinde derinliği olan bir konu olduğunu ifade eden Ocakçı, bugüne kadar yapılan uygulamaların da toplam kentsel dönüşüm potansiyelinin çok küçük bir oranını oluşturduğunu, Türkiye'de kentsel dönüşümün aslında yeni başladığını dile getirdi.

PROJELERİ İÇİN REHBER OLACAK

Belirlenen ilke ve kriterlerin bundan sonra yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında adeta bir yol haritası olacağını aktaran Ocakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Konuyu sadece riskli alanlarda yapılaşmış çevrenin iyileştirilmesi olarak değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik gelişmeye önemli bir katkı sağlaması boyutuyla düşündük. Dönüşüm alanları belirlediğimiz kriterlere uygun mu, değil mi? İTÜ olarak bakanlığımıza bir kontrol listesi hazırladık. Söz konusu ilkelere gelince, doğal yapı ve sosyal yapıyla ilgili ilkeler var.”

DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

“Mahalle ölçeğiyle ilgili yani mahallelerin tekrar yaşatılmasıyla ilgili ilkeler var. İnsan ölçeğinde olmasıyla ilgili ilkeler var. Ekonomik ve finans yapısıyla ilgili ilkeler var. Üretim biçimiyle ilgili ilkeler var. Yani toplam 16 ilke ve onun altında 200 kriter tanımlamış olduk. Ümit ediyorum ki ülkemizde bundan sonra yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları bu ilke ve kriterler bağlamında değerlendirilir."

Haber Merkezi

Bu haber toplam 413 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.