1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kemençesiyle, Horonuyla geleneksel Hamsi gecesinde Karadenizliler yine coştu…
Kemençesiyle, Horonuyla geleneksel Hamsi gecesinde Karadenizliler yine coştu…

Kemençesiyle, Horonuyla geleneksel Hamsi gecesinde Karadenizliler yine coştu…

Ankara Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulunun düzenlediği geleneksel Hamsi gecesi Sivil toplum örgütlerinin aynası oldu.  Başkent...

A+A-

Ankara Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulunun düzenlediği geleneksel Hamsi gecesi Sivil toplum örgütlerinin aynası oldu.  Başkent Ankara’da yaşamını sürdüren Karadenizlileri buluşturan geceye birlik ve beraberlik ruhu damga vurdu.

Karadeniz’in sembolü haline gelen ve bölge insanını birleştiren en önemli unsurlardan biri olan hamsi, Başkent’te yaşayan Karadenizlileri bir araya getirdi. Ankara Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneğinin organizasyonunda bir araya gelerek hem doyasıya hamsi yiyen, hem de horon tepen Karadenizliler coşkulu bir geceye tanık oldular.

Etimesgut Durmuşoğlu Düğün Sarayı’nda düzenlenen gecede katılımcılar arasında önemli isimler yer aldı.AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, AK Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, CHP Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu,  Rize eski Milletvekili İsmail Sarıhan, Ankara Cumhuriyet Savcılarından Mehmet Yücesoy, Gazi İlhan Özcanlı, Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurul üyeleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar ve çalışanları, AK Parti Etimesgut Belediye Başkan Aday adaylarından Hamdi Arslan, Orhan Deligöz, CHP Etimesgut Belediye Başkan Aday adayı Memet Yula, Demokrat Parti Etimesgut İlçe Teşkilatı, Prof. Dr. Hüseyin Kara, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cihan Orman, Avukat Sayit Bal, Gazi Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Verem Savaş Derneği Başkanı Prof.Dr. Sedat Demircan, Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, TFF Tahkim Kurulu Üyesi Av. Hüseyin Aydın Alkan, Emekli Albay Necati Naş, Ankara Dernekler Federasyonu, Çorum Dernekler Federasyonu, Gümüşhane Dernekler Federasyonu, Erzurumlu Dernekler Federasyonu ve Ordu Kumrular Derneği Başkan ve yöneticilerinin yanı sıra pek çok bürokrat, sanatçı ve Karadenizliler katıldı.

1 BAYRAM AVCIKARADENİZLİLERİN GÜCÜ BU OLSA GEREK

Gecenin açılış konuşmasını yapan Ankara Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Bayram Avcı salonda bulunanlara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Karadenizlilerin birlik ve dayanışma içerisinde olmalarının önemine vurgu yapan Avcı, “Karadenizli hemşerilerimle böyle bir gecede birlikte olmaktan onur duyuyorum. Herhalde Karadenizlilerin gücü bu olsa gerek. Burada gecemize katılan değerli dostlarımıza ve hemşerilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Amacımız ilçemizde yaşayan ve yaklaşık 80 bin nüfusa ulaşan Karadenizli hemşerilerimizin tamamına ulaşmak ve dernek çatısı altında, birlik ve beraberlik içerisinde, tek vücut olarak Karadenizlilerin yaşayışını sergilemektir. Yaptığımız bu gecelerin temel amacı budur. Etimesgut’ta bu birlik ve beraberliğin temelleri de atılmıştır. Biz Karadenizliler olarak yerleştiğimiz bölgelere kemençemiz, tulumumuz ve kültürümüzle yerleşiriz. Geçmişte derneğimizin yönetiminde bulunup vefat eden Sami Üstündağ ağabeyimize Allahtan rahmet dilerim. Ayrıca derneğimizin gelişmesi ve farklılık yaratmasında büyük katkı sağlayan ve bugün itibariyle Etimesgut AK Parti’den Belediye Başkan Aday adayı olan Serdar Arslan’a da başarılar diler sonuna kadar kendisine destek olacağımızı vurgularım.” dedi.  

2 SERDAR ARSLAN KONUŞMASİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İŞTE BU KADAR ÖNEMLİ

AK Parti Etimesgut Belediye Başkan Aday adayı ve İhtiyaç Akademi Dershanelerinin sahibi Serdar Arslan konuşmasında; “Saygı değer misafirlerimiz bizler bu tarihi 1 Aralık olarak önceden planlamıştık. Bu organizasyon 2014 yerel seçim sürecine denk geldiğinden dolayı yaklaşık iki ay önce Karadenizliler Derneğinden istifa ettim. Burada sadece eski bir Karadenizli yönetici olarak konuşuyorum. Öncelikle sivil toplum örgütlerinin ne kadar önemli olduğunun vurgusunu yapıyoruz. Bundan önceki derneğimiz bu kadar geniş bir kitleye hitap edemezken şimdi gelinen noktada Etimesgut’ta bulunan tüm Karadenizlilere neredeyse ulaştık ve çatımız altına toplamaya başladık. Burada bunun yakın örneğini görmekteyiz. “ diyerek katılımcılara teşekkür etti.  

MİLLETVEKİLİ FERAMUZ ÜSTÜNKARADENİZLİLER DOĞDUKLARI YERİ UNUTMAZLAR, DOYDUKLARI YERE KATKI SAĞLARLAR

Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün de kürsüye gelerek Karadenizlileri selamladı. Karadenizlilerin her geçen gün daha fazla bütünleştiğini ve kardeş haline geldiğini söyleyen ve organizasyona katılanlara teşekkür eden Üstün, “Amaç Karadenizlilerin Hamsi yemesi değil onlar her yerde yerler, amaç Karadenizlilerin birlik ve beraberlik için bir araya gelmeleri. Karadenizliler bulundukları yerlerde mutlak bir şey üretirler, bulundukları bölgeye bir şey katar veya kültürlerinden kopmadan önemli desteklerde bulunurlar. Karadenizliler doğdukları yeri unutmazlar ama doydukları yere katkı sağlarlar.” dedi.  

DR. HÜSEYİN KARABİR ARADA OLMAK LAZIM

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Hüseyin Kara, “Bu nitelikli birlikteliği bize sağlayanlara teşekkür ediyorum” diyerek başladığı konuşmasında “Buna rağmen birlik ve beraberliğin çok gerekli olduğunu bilmeliyiz. Güçlü bir Karadeniz lobisi kurmak için her zaman bir arada olmak gerekir. Karadeniz kültürünün gelecek nesillere aktarılması da son derece önemlidir” dedi.

İŞ ADAMI FATİH FERHAT ÇİÇEKİYİ Kİ KARADENİZLİYİZ İYİ Kİ VARIZ

Karadenizli İşadamlarından Fatih Ferhat Çiçek’te konuşmasında; “Bu geceye katılan herkese hoş geldiniz der ve bu organizasyonu düzenleyen Bayram Avcı’ya teşekkürlerimi sunarım. Bu gecede çok emeği olduğunu düşündüğüm AK Parti Etimesgut Belediye Başkan Aday adayı Serdar Arslan Hocama da teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm Karadenizliler ülkesine en iyi şekilde hizmet etmek ve hayırlı bir birey olmak için çalışır. İyi ki Karadenizliyiz, iyi ki varız.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Dernek Başkanı Bayram Avcı katılım ve desteklerinden dolayı Serdar Arslan’a ve rahmetli Sami Üstündağ adına oğlu Murat Üstündağ’ a birer plaket takdim etti.

AKÇAABAT HORON EKİBİ BÜYÜLEDİ

Plaket takdiminin ardından sahneye gelen Akçaabat Horon Derneği kız ve erkek ekiplerinin sunduğu horon gösterisi salonda bulunanları coşturdu. Karadeniz yöresine ait türkülerle eğlenen konuklar geceyi bol horonla noktaladı.

(Aysun Karakaya)

[gallery ids="199432,199431,199430,199429,199427,199426,199424,199423,199419"]

 

Bu haber toplam 523 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.