1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Keman ustasına veda
Keman ustasına veda

Keman ustasına veda

1941 yılında Kırıkkale’nin Keskin ilçesine bağlı Hacıali Obası köyünde dünyaya gelen ve Hacı Taşan, Neşet Ertaş gibi bozlak kültürünün önemli temsilcilerinin yanında keman çalan abdallık geleneğinin temsilcisi Seyit Çevik, 79 yaşında hayatını kaybetti.

A+A-

1941 yılında Kırıkkale’nin Keskin ilçesine bağlı Hacıali Obası köyünde dünyaya gelen ve Hacı Taşan, Neşet Ertaş gibi bozlak kültürünün önemli temsilcilerinin yanında keman çalan abdallık geleneğinin temsilcisi Seyit Çevik, 79 yaşında hayatını kaybetti.

MEMLEKETİ KESKİN’DEN UĞURLANACAK

Kırıkkale'de yaşayan evli ve 6 çocuk babası, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarından Seyit Çevik, kalp yetmezliği, mide kanseri nedeniyle yaklaşık 1 yıldır tedavi görüyordu. Tedavisi nedeniyle de Muğla’nın Ortaca ilçesinde oğlunun yanında kalan Çevik,  hayatını kaybetti. Bozlak kültürünün önemli temsilcisi halk ozanı Hacı Taşan'ın akrabası olan müzisyen kemancı Seyit Çevik'in ölümü ailesini ve yakınları üzdü. Kentte, 'abdal' geleneğinin son temsilcilerinden biri olan Seyit Çevik, 30 Ocak 2020 Perşembe günü Keskin ilçesinde öğle namazına müteakip toprağa verilecek.

KENDİNE HAS AKORT VE YAY TEKNİKLERİ

Keskin ilçesine bağlı Hacıali Obası köyünde 79 yıl önce müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve müzik hayatına bağlama çalarak başlayan, daha sonra keman ile devam eden Çevik,  ömrü boyunca önemli eserlere de imza attı. Abdal müziği geleneğini kemanı ile icra eden Abdal müziğindeki tınıları elde edebilmek için kemanda farklı akort,  farklı parmak ve yay teknikleri kullanıyor olması da Çevik’in keman dalında kendine has özgü yorumunu bir kez daha gözler önüne seriyordu.

SON RÖPARTAJ KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Geçmiş yıllara ait plak ve kasetleri bulunan ve halen günümüzde de kemanı eşliğinde söylediği türkülerin dinlendiği Seyit Çevik, TRT arşivlerinde de önemli kültür mirası olarak yer aldı. Merhum Çevik ile son röportajı ise İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Demiröz gerçekleştirmişti. Müdür Demiröz’ün Abdal geleneğine yönelik sorularını yanıtlayan merhum Çevik, Kırıkkale Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde de önemli bir arşivde yer tuttu.

KEMAN USTASI SEYİT ÇEVİK KİMDİR?

1941 yılında Keskin’in Hacıali Obası köyünde dünyaya gelen Seyit Çevik, yörenin bağlama icra eden ustalarından Aşır Çevik’in oğludur. Okul eğitimi alamayan Çevik, babası Aşır ustadan bağlama çalmayı öğrenir ve düğünlerde çalıp söylemeye başlar. Zamanla kendini yetiştiren Çevik’e teyzesinin oğlu olan yörenin tanınmış halk ozanı Hacı Taşan, yanına alır ve kendisine Ankara’dan bir keman alır. Bu sayede Seyit Çevik’in keman ile olan hayatı başlar.

HACI TAŞAN’IN YANINDA KEMAN ÇALDI 

Seyit Çevik artık Hacı Taşan’ın yanında keman ustası olarak sanat hayatını devam ettirir. 1961 yılında İstanbul’da askerliğini yaparak tekrar Keskin’e gelir, ilk plağını yapabilmek için bozkırın tezenesi merhum Neşet Ertaş’ın yanına gider. Ertaş referans olur ve kendisini plak şirketine yönlendirir. Böylece Seyit Çevik, Sarı Sultanım ismi ile ilk plağını doldurur, sonrasında plaklar, kasetler, CD’ler takip eder. Uzun yıllar bu şekilde hayatını devam ettiren Seyit Çevik, 2005 yılında 64 yaşında Kültür Bakanlığı Kırıkkale İL Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Ustalar Topluluğu’nda keman sanatçısı olarak görev alır.

NEŞET ERTAŞ İLE KONSERLERE KATILDI

Devlet bünyesinde işe alınan Seyit Çevik, Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden emekli olur. Seyit Çevik, bozlak ve oyun havaları formatında birçok eseri Türk Halk Müziği repertuarına kazandırmıştır. Sağlık nedenlerinden dolayı sanata uzak kalan Çevik, merhum Neşet Ertaş ile birlikte de birçok halk konserlerinde, TRT’de canlı yayınlarında, yerel televizyonların birçoğunda türkü alanında önemli eserleri de seslendirdi.

KESKİN’İN TOPRAĞI NEŞET ERTAŞ

Merhum Neşet Ertaş, yol arkadaşı, keman ustası Seyit Çevik hakkında TRT arşivlerinde yer alan bir bölümde övgüyle bahsetmişti. Merhum Ertaş’ın Seyit Çevik hakkında yorumu şu şekilde olmuştu, "Keskin in toprağı, Hacı Taşan'dan sonra Keskin'in en yetkin sanatçısı Seyit Çevik. Bir topraktan doğmuş olanlar, bir anadan doğmuş olanlar aynı toprağın, aynı sazını çalarlar, aynı türkülerin söylerler” şeklinde olmuştu.  Merhum Seyit Çevik’in yetiştirdiği çıraklar, Erol Cöke, Verdi Taşan, Çetin İçten, Valit Taşan ve Erdal Cöke.  Keman ustası Çevik’e Allah’tan rahmet, geride kalan yakınlarına sabır niyaz ederiz.

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 1001 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.