1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kaygı sınav performansını etkiliyor
Kaygı sınav performansını etkiliyor

Kaygı sınav performansını etkiliyor

YGS’nin ardından üniversiteli olmaya aday öğrenciler için LYS maratonu başladı. Binlerce öğrencinin beklediği LYS maratonunun ilk oturumu 9 Haziran’da gerçekleşirken son oturum da 18 Haziran’da gerçekleşecek.

A+A-

ÖNERİLERDE BULUNDU

İyi bir üniversiteye girebilmek için ter döken öğrenciler ve aileleri için Kırıkkale Üniversitesi Danışma Rehberlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Kandemir önerilerde bulundu. Sınav performansını etkileyen en önemli kavramın sınav anında yaşanılan kaygı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Mehmet Kandemir, “ Öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı durumu olarak tanımlanan, sınav kaygısı, bireyin benliğini tehdit eden ve başarısızlık ile kişiliği bir bütün olarak değerlendirmeden kaynaklı bir durumdur."

GÖSTERMEK MÜMKÜNDÜR

“Fakat burada önemli olan kaygının yoğunluğudur. Çünkü, düşük ya da yüksek kaygı istenmeyen kaygıdır. Sıfıra yakın kaygı, motivasyonsuzluğa neden olurken, yoğun kaygı sınav öncesi ve sınav anında bildiklerini unutma, bilgileri karıştırma, soruları yetiştirememe, kontrol kaybı, başarısızlık korkusu, başkalarını mahcup etme duygusu, başarısız bilinme korkusu, çarpıntı, uykusuzluk ya da çok uyuma, ellerin terlemesi, ağız kuruluğu vb. özelikleri bu tepkiler içinde göstermek mümkündür.”

KAYGININ VARLIĞI İSTENİR

“Kaygının bu özellikleri öğrencinin gerçekte var olan potansiyel ve bilgisini sınav performansına dönüştürememesine neden olmakta ve sonuçta öğrenci istenilen puan hedefine ulaşamamaktadır. Kaygının orta düzeyde olması, öğrencinin performans ve motivasyonunu çok olumlu etkilediğinden, kaygının varlığı istenir” dedi.

Haber-Foto: Sedat Gençay

 

 

Bu haber toplam 1983 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.