1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Kavgaların İslami çözümü
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kavgaların İslami çözümü

A+A-

Asr-ı saadetten bir duruşma örneği:

Safvan b. Muattal ile Hassan b. Sabit’in duruşması

Safvan, Hz. Peygamber (s.)in çok sevdiği, “Onun hakkında hayırdan başka bir şey bilmem” dediği, ifk hadisesinde arkadan gelerek Hz. Aişe’yi devesine bindirip getiren sahabîdir.

Hassan b. Sabit ise Hz. Peygamber (s.)in çok sevdiği şairidir. Onun hakkında da bir çok övgüleri vardır. Hassan b. Sabit de sahabî olmakla beraber bir insandır ve herkes gibi onun da hata yapması mümkündür. Bu cümleden olarak, ifk olayında güya Hz. Aişe’yi savunma sadedinde, Safvan b. Muattal’ı yermiş, Safvan aleyhinde iftirada bulunmuş ve şiiri ile:

 “Şuradan buradan toplanan yabancılar, şevket ve kuvvet kazandılar ve çoğaldılar” diyerek tarizde bulunmuştu.  Bunun üzerine Safvan,  Hassan’ın yanına gitmiş, kılıçla onu yaralamış ve bir gözünü kör etmişti.

Hassan durumu Hz. Peygamber (Sallallahü aleyhi ve sellem)e arz etmiş, o da Safvan’ı çağırmış ve ikisinin de ifadelerini aldıktan sonra, önce söylediği şiirden dolayı Hassan’ı kınamış, azarlamış; sonra da bu durumu Peygamber (s.)e arz etmeden kendisi cezalandırmaya kalktığı ve suçun sabit olduğu için Safvan’ın tutuklanmasını, şayet Hassan bu yaradan dolayı ölürse, ona kısas uygulanacağını emretmişti. 

Sa’d b. Ubade araya girerek, Hassan b. Sabiti ve akrabalarını ikna ederek davadan vazgeçmelerini sağladı. Durum Hz. Peygamber (s.)e bildirilince Safvan serbest bırakıldı.  Bu durumdan memnun olan Hz. Peygamber (s.) davadan vazgeçtiği için,  Beyruhadaki evini Hassan’a bağışladı. Ayrıca Mısır meliki Mukavkıs’tan kendisine hediye edilen iki kardeş cariyenin birisi olan Sîrîn’i Hassan’a verdi. Sa’d bin Ubade de Hassan’a bir bahçe bağışladı.  İşte anlaşmazlıklar böyle halledilirdi. (Hz. Muhammed ve evrensel mesajı S/303 DİB yayını)

 

Bu yazı toplam 1030 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.