1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat!
Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat!

Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat!

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, havaların soğumasıyla birlikte, karbonmonoksit gazından yaşanabilecek can kaybını önlemek amacıyla vatandaşları uyardı.

A+A-

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ, ZEHİRLENMELERE KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI!

 

 

Yetkililer, “renksiz, kokusuz, tatsız ve tahrişe neden olmayan zehirli bir gazdır. Bu özelliklerinden dolayı “sessiz katil” olarak adlandırılmaktadır” denildi.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı, ”Renksiz, kokusuz, tatsız ve tahrişe neden olmayan zehirli bir gazdır. Bu özelliklerinden dolayı “sessiz katil” olarak adlandırılmaktadır. Isınma, ısıtma araçları (soba, mangal, LPG tüplü ısıtıcılar, gazlı Japon sobaları, propanlı kamp ısıtıcıları, şofben, kombiler, kalorifer kazanları) Pişirme araçları (ocak, tandır) Trafik araçları (egzoz dumanı). Yangınlar. Jeneratörler (Jeneratör gazı). Sigara. Fabrikalar (formaldehit, metilen klorür, dökümhaneler, demir çelik). Maden ocakları.”

KARBONMONOKSİT GAZI NASIL ORTAYA ÇIKAR?

“Doğal gaz, gaz yağı, benzin, tüp gazı, kömür ve odun gibi yapısında karbon bulunan yakıtların yanması sonucunda oluşur. Solunum yolu ile vücuda giriş yapar. Oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobine etki eder. Hemoglobin oksijen taşıyamaz hale gelir. Bu da doku ve organların oksijensiz kalmasına neden olur. Müdahale eden kişi öncelikle kendini ve çevresini korumak için gerekli önlemleri almalıdır. Kişi, maruziyet bölgesinden uzaklaştırılmalıdır. Kişi, rahat nefes alınabilecek bir yere, açık havaya çıkarılmalıdır. Cam ve kapı açılarak ortam havalandırılmalıdır. 112 Acil Çağrı Merkezi aranmalıdır. Müdahale eden kişi ilk yardım eğitimi almışsa, ilkyardıma başlamalıdır.”

ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

“Soba ve Bacalarla İlgili Uyulması Gereken Kurallar Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garanti-lerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcı-lardan kömür alınmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için, soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması zor yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır.”

BU HÜKÜMLERE UYULMALIDIR

“İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından, soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır.

Özellikle lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için, eğer bacalar standartlara uygun değilse soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmelidir. Soba borularının birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalıdır Sobanın bulunduğu yer sık sık havalandırılmalıdır. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalıdır ve düzenli olarak temizletilmelidir Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst nokta-sından bir metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası takılmalıdır. Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik hükümleri incelenmeli ve bu hükümlere uyulmalıdır.”

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

“Alınan cihazın kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmelidir. Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan (örneğin bina aydınlığına bağlı) şofben asla çalıştırılmamalıdır. Şofbenin monte edileceği mekân yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekâna takılmalı, şofbenin montajı mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için, şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır.

Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemelidir.”

LODOS SÜRESİNCE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

“Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalıdır.

Şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde; öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatıl-malı, elektrik düğmeleri açılmamalı açıksa hemen kapatılmalı, kibrit-çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı, hızla gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalıdır.  Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalıdır. Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak surette söndürülmelidir.”

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 560 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.