1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Karakeçili’de şenlik coşkusu
Karakeçili’de şenlik coşkusu

Karakeçili’de şenlik coşkusu

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde Kırıkkale Valiliği himayelerinde 25. Karakeçili Uluslararası Ertuğrul Gazi'yi anma ve kültür şenliği gerçekleştirildi.

A+A-

BELEDİYE BAŞKANI AYDEMİR: “KARAKEÇİLİ İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABA VE GAYRETİN EN İYİSİNİ GÖSTERİYORUZ”

 

2 GÜN SÜREN 25. KARAKEÇİLİ ULUSLARARASI ERTUĞRUL GAZİ'Yİ ANMA VE KÜLTÜR ŞENLİĞİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

 

 

 

İki gün boyunca süren şenlikte renkli görüntüler yaşanırken, gencinden yaşlısına herkes şenlikte gönüllerince güzel vakit geçirme fırsatı buldu.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI

25. Karakeçili Uluslararası Ertuğrul Gazi'yi anma ve kültür şenliği kapsamında 13-14 Eylül tarihleri arasında Karakeçili ilçesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Cuma günü Kur'an-ı Kerim tilaveti, mevlüt, Atatürk anıtına çelenk sunulması, çeşitli ikramlar, sünnet, panel, tiyatro havai fişek gösterisi gerçekleştirildi. Cumartesi günü ise ilçe stadyumu vatandaşların yoğun katılımıyla adeta renk cümbüşüne döndü.

MEHTERAN EŞLİĞİNDE YÜRÜDÜLER

Cumartesi günü ise Kırıkkale Belediyesi mehter bölüğü eşliğinde stadyuma kadar yürüyüş gerçekleştirildi.  Stadyumda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından mehteran gösterisi yapıldı. Yöresel halay ekibinin ilçeye özgü oyunları, kamera ve objektiflere şenliğin güzelliği olarak yansıdı. Stadyum alanına kurulan kıl çadırlarda Karakeçili’nin tarihi ve kültür alanında yapılan ürünlerde vatandaşların ilgi odağı oldu.

KARAKEÇİLİ TÜRK BOYUNUN OBASIDIR

Yörükler adına şenliğin açılış konuşmasını yapan Antalya Yörükler Dernek Başkanı Abdullah Duman, Karakeçili’nin Türk boyunun obası olduğuna dikkat çekti. Karakeçili’nin tarihi ve kültürünün geçmişte çok önemli yere sahip olduğuna vurgu yapan Duman, “Bizler her zaman burada birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz müddetçe aramıza fitne ve fesatları asla almayacağız. Dünyanın gözü bizim üzerimizde. Bizler dış güçlere karşı asla birlik ve beraberliğimizi bozmamanın mücadelesini vereceğiz” dedi.

BU ŞENLİK HER YIL DEVAM ETMELİDİR

Geçmiş yıllarda bu anma etkinliğin çeşitli nedenlerle iptal edildiğine dikkat çeken Duman, şenliğin her yıl imkânlar dâhilinde devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Antalya Yörükler Derneği olarak Karakeçili’nin ve halkının yanlarında olduklarını ifade eden Duman, “Şenliğimiz Karakeçili’ye yakışır şekilde sürüyor. Burada farklı gelenek ve kültürlerimizin gün yüzüne çıkması için farklı illerden gelen misafirlerimiz var. İnşallah bu güzelliğimiz, bu birlik ve beraberliğimiz ilelebet devam eder” şeklinde konuştu.

AYDEMİR: “MÜCADELEMİZ HALKIMIZ İÇİNDİR”

Daha sonra konuşma yapan Karakeçili Belediye Başkanı Veysel Aydemir, geçmişiyle gurur duydukları ilçe halkının hak ettikleri şekilde yaşamaları adına her türlü mücadeleyi verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini dile getirdi. Aydemir, “6 aydır mücadelesi içerisinde olduğumuz bu kutlu görevin heyecanı ile hazırladığımız bu şenliğin, yokluklar içerisinde büyük bir mücadele ile yapıldığının bilinmesini isterim” dedi.

KARAKEÇİLİ HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALACAK

Aydemir, “Mücadelemizin en büyük sebebi, geçmişi yüzyıllara dayanan Kayı Boyu aşiretimizin gelenek ve göreneklerinin unutulmaması, "II. Abdülhamit'in en yakın akrabamdır" diyerek onurlandırdığı biz Karakeçililerin, birlik ve beraberliğinin sağlanmasıdır. Devlet büyüklerim, sevgili misafirler ve değerli Karakeçililer; İlçemiz, Kırıkkale'ye 37 kilometre, Ankara'ya 96 kilometre mesafede konumlanmış, önemli bir yol güzergahı üzerindedir. Ancak bu kadar Başkent’e yakın olan İlçemiz hak ettiği hizmeti alamamıştır. Şimdi mücadelemiz, bu hizmetlerin Karakeçili’ye getirilmesi ve İlçemizin ismine yakışır görünüme

bürünmesidir.

HALKIMIZN İÇİN MÜCADELEMİZİ VERİYORUZ

“Geçmişiyle gurur duyduğumuz İlçe halkımızın hak ettiği şekilde yaşamaları adına bu hizmetlerin yapılması için her türlü mücadeleyi veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.

Bira raya geldiğimiz bu güzel günde, ihtiyacımız olan, gençlik merkezi, park, altyapı ve üstyapı konularında siz devlet büyüklerimizin sessiz kalmayacağı umudu içerisindeyim.

Hepinize Karakeçili 25. Uluslararası Kültür Şenliğimizde yanımızda olduğunuzdan dolayı teşekkür ederim. Nice 25. yıllara düğünümüzde buluşmak dileğimle” dedi.

CANKALOĞLU: “BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ TEMİNATI”

Kaymakam Ramazan Cankaloğlu ise; "Milletleri ayakta tutan temel unsurların başında Milli Kültür gelmektedir. Kültürel kaynaklarımızın araştırılması insanlarımızın doğru bilgilerle aydınlatılması ile milli bünyemizin geliştirilerek pekiştirilmesi sonucunda meydana çıkacak ortak şuur ulusal bütünlüğümüzün en önemli teminatıdır. Milli değerlerimizin bilimsel esaslara dayandırılması suretiyle ortaya çıkarılan veriler, yurdumuzun değişik bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımızın esasen aynı kültür temeline dayandığını göstermektedir,

KARAKEÇİLİLERİN TARİHİMİZDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Oğuzların Kayı boyuna mensup olan Karakeçililerin tarihimizde önemli bir yeri vardır. Bu boy Osmanlı Devletini kuran Osmanlı Hanedanına dayanan bir soydur. Bunu Sultan 2. Abdülhamit Han Karakeçili benim öz akrabamdır diyerek bu önemi en iyi ‘şekilde vurgulamıştır. Karakeçililer, 12’nci asrın sonlarında, Ertuğrul Gazi önderliğinde Anadolu'ya girerek, Anadolu'nun dört bir yanına yayılan Karakeçili Aşiretinden bir kısım Yörükler Ankara'nın doğusunda, Karacadağ civarında, Çukurcak mevkiine yerleşerek bu gün ilçe olan Karakeçili Köyünü kurmuşlar o günden günümüze kadar da Türk Kimliğini bütünü ile muhafaza ederek örf ve adetlerini bozulmadan korumayı başarmışlardır.”

KARAKEÇİLİLER AYNI KÖKTEN GELMEKTE

“Anadolu'nun hangi bölgesinde yaşarsa yaşasın, hangi mahalli örf ve adete sahip olursa olsun, Karakeçililer aynı kökten gelmekte ve aynı değerleri paylaşmaktadır. Bunun açık örneği de bugün aramızda bulunan Adana’dan, Urfa’dan, Antalya’dan gelen kardeşlerimizdir. Bugün burada bu heyecanı yaşamanın coşkusuyla, kaybolmaya yüz tutan örf ve adetlerimizin yaşatılmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına Milli Birlik ve Bütünlüğümüzün korunmasında önemli bir vere sahip olan şenliğimize katkı sağlayan, yardımlarını esirgemeyen herkese sonsuz teşekkür ederim” dedi.

MİLLETVEKİLİ ÇELİK: “BU FESTİVAL KALICI OLMALIDIR”

Daha sonra konuşma yapan İYİ Parti Mersin Milletvekili Kırıkkale eski Valisi Behiç Çelik ise, şenliğin önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. Kırıkkale’de yaptığı valilik görevi döneminde Karakeçili’nin önemini bildiğini ve ona yönelik çeşitli çalışmalar yaptıklarına değindi. Çelik, “Bu festival kalıcı olmalıdır, bu festival daha sonra kitaplaştırılmalıdır. Tarihi ve kültürümüzü gelecek nesillere daha iyi aktarmak anlamında bu gibi şenlikleri her zaman önemsiyoruz” ifadesinde bulundu.

MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK: “KARAKEÇİLİ’NİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

MHP Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk de geçmişte olduğu gibi bugün de devletin içerisindeki bazı kripto unsurların, emniyetin, yargının ve milletin desteğiyle tek tek temizleneceğini aktardı. Bugün dost olmaları gereken bir günü yaşadıklarını ifade eden Öztürk, "Bugün birlikte huzur ve güven içerisinde olmamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. Düşman düşmanlığını yapacaktır ama bizler, Türk milletinin asil evlatları olarak birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere karşı tek yumruk halinde hareket etmeliyiz. Düşmanın Türkler için bilmesi gereken bir özelliği var. Türkler, 'Ölürsem şehit olurum, kalırsam gazi' der. Türk milleti olarak dosta güven, düşmana korku vermeye devam edeceğiz." diye konuştu.

VALİ SEZER: “ŞENLİKLER BİRLİĞİN GÖSTERGESİDİR”

Son olarak konuşma yapan Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, bugün burada birlik ve beraberlik, kardeşlik ve kültürel değerlerin yaşatılması adına önemli bir günü hep beraber yaşadıklarını söyledi. 25. Ertuğrul Gazi'yi Anma Uluslararası Kültür Şenliği'nin Karakeçili Aşireti ve Kırıkkale'ye hayırlı olması temennisinde bulunan Sezer, şöyle konuştu: "Bu topraklarda buraları yurt yapan, Anadolu yapan, manevi ilhamlarıyla gergef gergef ören Allah dostu birçok insanın manevi mirası üzerinde bulunuyoruz.

BİZLER BU GÜZEL ANADOLU’YA SEVDALIYIZ

“Aynı şekilde bugün 'Alperenlerin Serdarı' olarak bildiğimiz Ertuğrul Gazi'yi anıyoruz. Allah onlardan ebediyen razı olsun. Biz bu güzel topraklara, bayrağa sevdalıyız. Her tarafı karış karış şehitlerin kanıyla sulanmış bu güzel Anadolu'ya sevdalıyız. Biz Ertuğrul Gazi'nin, Osman Gazi'nin çınarının yapraklarıyız ama bir taraftan da onun mirasını yaşatmak için büyük bir istek, aşk ve şevkle çalışmak zorundayız” dedi.

DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE HALAYLAR ÇEKİLDİ

MAKET UÇAK GÖSTERİSİ İLGİYLE İZLENDİ

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, stat alanı içerisinde yer alan kıl çadırları ziyaret etti. Kıl çadırları ziyaret sonrası protokol üyelerine burada çeşitli ikramlar yapıldı. Gencinden yaşlısına, 7’den 70’e her kesimden vatandaşın bulunduğu şenlikte davul zurna eşliğinde yöresel halaylar çekildi, Türk Hava Kurumu tarafından maket uçak gösterisi yapıldı.

OK ATMA VE YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKALARI

MİSAFİRLERE ŞİFALI PİLAV İKRAM EDİLDİ

Yağlı güreş müsabakaları, ok atma, halk oyunları gösterisi ve Yörük çadırları misafirlerin ilgi odağı oldu. Geleneksel şifalı pilav ikramı yapıldı. Güreş müsabakalarında dereceye giren sporculara da protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Şenlik, akşam saatlerinde düzenlenen konser ile son buldu.

ŞENLİK BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Şenliğe, Vali Yunus Sezer, MHP Milletvekili Halil Öztürk, İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, Karakeçili Kaymakam Vekili Ramazan Cankaloğlu, Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, Sulakyurt Belediye Başkanı İsmail Bildik, Hacılar Belediye Başkanı Mehmet Koyuncu, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Merih Karayol, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Özmen, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, MHP ve İYİ Parti yönetimi, kamu kurum il müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, bürokratlar, siyasi temsilciler ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.