1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. KARA ZEYTİN-KIRMIZI TREN
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

KARA ZEYTİN-KIRMIZI TREN

A+A-

Bir Milletvekilimiz açıkladı. Zeytin Ağaçları ile ilgili tasarı Meclis gündeminden çıkarılmış. Ne de güzel iş işlenmiş. Ne de güzel iş işlenmiş de;

 

Bunun üzerine Sayın Bakan Faruk Çelik “17, 27 defa Zeytinlik tasarısı Meclis gündeminden çıkarılabilir. Ancak, Ülke’nin buna ihtiyacı var” demiş.

 

Demek oluyor ki, Zeytin Ağaçları sökülüp kesilmekten, odun hâline getirilmekten henüz yakasını kurtaramamış.

***

Bir zamanlar Kırıkkale Vâli Yardımcısı olan Mehmet Öklü anlatmıştı.

 

Mehmet Öklü, Manisa İlçelerinden birinde Kaymakam olarak görev yapmaktadır.

 

Fransa’dan gelen Uzman kimseler inceler ve görürler ki, bir Zeytin Ağacı 2007, iki bin yedi yaşındadır.

 

Düşünüyor ve diyorum ki, Zeytin Ağaçlarının dedesi olan, 2007 ve benzeri yaştaki Zeytin Ağaçlarını; dozerle, kepçeyle sökmek kesmek mi Türkiye’yi kalkındıracak?

 

KIRMIZI TREN

Bir zamanlar Kırıkkale’den Ankara’ya, Ankara’dan Kırıkkale’ye Demiryolları, “OTORAY” işletirdi. Halkımız “Otoray” adı ile işletilen Kara Trene “Oturay” derdi.

 

Otobüs işletmeleri devreye girip her on beş dakîda bir Ankara’ya otobüs kaldırmaya başlayınca;

 

İnsanlar, daha hızlı giden otobüsle Ankara’ya gidip daha hızlı Kırıkkale’ye dönen otobüsleri tercih etti, “Otoray” “Oturay” seyri sefer’den kaldırıldı.

***

Türkiye’deki Sûriyeliler, Kırıkkale’den Ankara’ya trenle bedava gidip bedava Kırıkkale’ye gelmeye başlamaları mı bu duruma sebep gösteriliyor yaksa? Eğer, hâl bu ise;

 

Kırıkkale’den Ankara’ya indirimli giden, Ankara’dan Kırıkkale’ye indirimli ücretle dönen yaşlı ve emekli vatandaşlarımızın suçu nedir?

 

Kırıkkale’nin Sayın Milletvekilleri! Lütfen devreye giriniz. Kırıkkale, Ankara arasında işletilen Kırmızı Trenin devreye girmesini en kısa zamanda lütfen ve merhameten hallediniz.

***

Kırıkkale Gar Müdürlüğüne gidiyor, görüyorum ki, özetle “İkinci bildiriye kadar özetle Ankara-Kırıkkale arasında yol yapımı sebebiyle sabahları Kırıkkale’den Ankara’ya giden, akşamüstü Ankara’dan Kırıkkale Garına giren tren işletilmiyor” bildirisi var.

 

Bildiri, var olmasına var da Ankara’dan gelip, Kırıkkale’ den Doğu ve Güney istikāmetine giden; Doğu ve Güney istikāmetinden gelip Ankara istikāmetine giden trenler vızır, vızır işliyor. Hâl böyle olunca;

 

Kırıkkale’den her sabah Ankara’ya giden, her akşamüstü Kırıkkale’ye dönen “Kırmızı Trene” ne veyâ neler oldu da işletilmiyor ya da işletilemiyor? Biz de çâresiz kalmadan, çâre aranmıyor her ne sebeple ise? 15.6.2017

 

2231- 2232

Bu yazı toplam 615 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.