1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kamu çalışanlarına ek zam yapılmalı
Kamu çalışanlarına ek zam yapılmalı

Kamu çalışanlarına ek zam yapılmalı

Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç bir açıklama yaparak kamu çalışanlarına ek zam yapılması hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Buluç yaptığı açıklamada Kamu çalışanlarına ek zammın mutlaka yapılması gerektiğini ifade etti.

ENFLASYON %20,3 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Kamu çalışanlarına ek zam yapılması hakkında açıklamalarda bulunan Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, yaptığı açıklamada, “Bu sene cebimizi yakan, maaşlarımızı eriten enflasyon her ne hikmetse tam da bizim alacağımız enflasyon farkının belirleneceği aylarda düşüşe geçmiştir. Bu düşüşün ekonomik mi, psikolojik mi yoksa önceden belirlenmiş mi olduğunu tabiki biz bilemeyiz ama bu düşüşle birlikte enflasyon farkı alacağımız % 6.7’e inivermiştir. Hal böyle olunca memurlar ve emekliler geçtiğimiz yılı her şart altında zararda kapatmış, 2019 yılı başında da aldığı enflasyon farkı ile maaş zamları ancak bir önceki yılın enflasyonu ile aynı seviyeye gelmiş olacaktır. Memur maaşları 2018 yılında toplamda %13 oranında arttı ama enflasyon %20,3 olarak gerçekleşti” diye konuştu.

GÜNCELLENMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Buluç, “Dolayısıyla 2018 yılı memur ve emeklilerin hanesine zarar olarak yazıldı. 2019 yılının ilk altı ayı için ise yalnızca %4’lük bir artış öngörüldü. Halbuki, 2019 yılı enflasyon hedefinin %5’ten %15,9’a çıkarılması, asgari ücrete yapılan %26,02’lik zam, 2019 yılında yeniden değerleme oranlarının %23,73 olarak belirlenmesi, motorlu taşıt vergilerinin %15,9 oranında artırılması 2019 yılında memur maaşlarına yapılması gereken artışların alt limitini de ortaya koymaktadır. Yapılacak %4’lük artış ne ekonomik gerçeklerle ne de toplumsal gerçeklerle örtüşmeyecek boyuttadır. 2017 yılında imzalanan toplu sözleşme, memur ve emeklinin idam fermanı olmuştur. Nasıl ki, enflasyon hedefi güncellendi, nasıl ki bütün kurumlara yeni enflasyon hedefine uygun bir bütçe yapıldı, memur maaş zamları da güncellenebilirdi. Biz aylardır kamu görevlilerine ve emeklilere ek zam yapılarak zararlarının telafi edilmesini ve 2019 yılına ilişkin maaş artışlarının yeni enflasyon hedefi gözetilerek üstüne büyüme ve refah payı da eklenerek güncellenmesini talep ediyoruz”

HANGİ VİCDANA SIĞAR?

Buluç, “1603 liralık asgari ücrete 417 lira artış yapılan bir ortamda, 3 bin 419 lira olan ortalama memur maaşına 137 lira zam yapılması hangi vicdana sığar? Elbette bu zam, asgari ücretlilerimizin hakkıdır hatta yeterli de değildir ancak bir tarafta %26 zam alan bir çalışan kesimi varken diğer tarafta %4’e mahkûm edilen bir kesimin varlığı toplum vicdanını sızlatacaktır. 2019 yılı için kriter bellidir. Mutlak surette memur maaş zamları gözden geçirilmeli ve güncellenerek zararlar telafi edilmelidir. Biz bu konuda mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamu çalışanları bunu iyi görsünler. Memurun kayıplarını zam gibi yansıtıp, utanmadan Enflasyon farkı aldık hayırlı olsun deyip müjde veren malum-sen’ide unutmasınlar ve gereğini yapıp, kendi gelecekleri için hayırlı bir karar versinler. Bunlar bu senede yetkili olarak toplu sözleşmede yer alırlarsa Çalışanlar neleri kaybedeceklerini de hesap etsinler”

YENİ BİR DÜZEN GETİRMESİ ŞARTTIR

“Sağlık Bakanlığında Başhekim, Başhekim Yardımcılığı, Hastane Müdürlüğü ve Şube Müdürlüğü gibi kadrolara yapılacak atamalarda Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili atama yapılması gerektiğini uzun bir süredir ifade ediyoruz. Çünkü yönetici kadrolara şartsız, sınavsız ve keyfiyete göre atama yapılması kamu çalışanlarının yükselme umutlarını yok etmekte, kamu yönetimine olan inanç ve güveni sarsmaktadır. Ayrıca keyfe keder ataması yapılmayan hatta içlerinde kamu çalışanı bile olmayan yöneticilerin sağlık kurumlarını yönetmesi kurumlar ve çalışanlar için sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın yeni dönemde eskinin bu kötü alışkanlığından kurtularak idareci atamalarında yeni bir düzen getirmesi şarttır. Tüm bunlar göz önüne alındığında yapılacak olan tek şey, sağlıkta orta ve alt düzey yöneticilerin atamalarının tamamında yazılı sınav şartının getirilmesi olacaktır. Belli bir birikimi, kamu tecrübesi olan, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alan çalışanlar arasında yapılacak adaletli yazılı bir sınav ile hak edene hakkı, iş ehline verilmelidir. Sağlık teşkilatında dört yıllık üniversite bitiren hatta alanında yüksek lisans veya doktora yapan kamu çalışanları yeterince vardır” dedi.

Haber-Foto: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.