1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Kadınların en hayırlısı, en iyisi kimdir?
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınların en hayırlısı, en iyisi kimdir?

A+A-

İslam inancına göre dünyada yaratılan ilk insan ebü’l-Beşer (insanların babası) Hazreti Adam’dir. Sonra da eşi Hazreti Havva’dır. Bu konu Nisa suresinin 1. Ayetinde şöyle ifade edilir:

“Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir.” (Nisa/1)

Ayette beyan edildiği gibi bu ikisinden insanlık alemi meydana gelmiştir. Tabi ki insan kelimesi bir tek şahısa kullanıldığı gibi, cins olarak da kullanılır. Mesela: İnsan hayvandan akıllıdır, dendiğinde insan cinsi kastedilmiştir. Her cinsin iyisi ve kötüsü olduğu gibi, insanın da erkek olsun, kadın olsun iyisi de vardır, kötüsü de. Tabi ki iyi ve kötü kavramı kişilere göre değişse de İslam inancına göre kişinin iyiliği ve kötülüğü kilosuna göre, güzel yada çirkin oluşuna göre değil, takvasına ve ahlakına göre değerlendirilir. Çünkü insan ahirette imanı ve ameli ölçüsünde yerini bulacaktır.

Bu cümleden olarak erkeklerde genel olarak fazilet ve üstünlük derecesi olarak ayette şöyle sıralanmaktadır: peygamberler, sıdıklar, şehidler ve Salihler…(Nisa/69)

Kadınların da Allah yanında en sevgilileri hadis-i şeriflerde şöyle beyan edilmiştir: bunların birincisi Hazreti Meryem’dir. Onun fazileti ayetlerle sabittir, hakkında Meryem suresi inmiştir. Ondan başka hiçbir kadının adı Kur’an’da geçmemektedir.

“İffetini korumuş olan, İmran kızı Meryem'i de (Allah örnek gösterdi). Biz, ona ruhumuzdan üfledik ve Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etti. O gönülden itaat edenlerdendi.” (Tahrim/12)

Onlardan birisi de Hazreti Fatıma’dır. Onun hakkında efendimiz:

“Mü’min hanımlarının ya da bu ümmetin hanımlarının seyyidesi (hanım efendisi) olmak sana yetmez mi? buyurmuştur.” (Müslim/Fezâilü’s-Saḥâbe/ 97).

Bir başka hadis-i şerifte de:

"Kendi zamanındaki kadınların en hayırlısı, İmran'ın kızı Meryem'di. Bu ümmetin kadınlarının hayırlısı da Hatice'dir. (Ahmed 1/84, Müslim,Fazâilü’s-Sahabe 12/69)

“Cennet kadınlarının en faziletlileri, İmran'ın kızı Meryem, Huveylid'in kızı Hatice, Muhammed'in kızı Fatıma, Müzâhım'ın kızı ve Firavunun zevcesi Âsiye'dir!" (Ahmed 1/316)

Hazreti Aişe (r.anhâ) hakkında da şöyle buyurmuştur:

"Aişe'nin diğer kadınlara üstünlüğü, (o zamanın yemeklerine göre) tiridin diğer yemeklere üstünlüğü gibidir." (İbni Mâce, Et'ime 14; Müslim, (Fezâilü's-Sahabe 89)

Mü’minlerin annesi Hazreti Aişe (radıyallahü anha) diyor ki: Resûlullah Sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: (Ben, seninle evlenmeden önce) seni üç defa rüyamda (düşümde) gördüm. Bir melek seni ipek kumaş içinde sarılı olarak bana getirdi ve “Bu senin karın, eşindir” dedi. Yüzünü açtım, baktım ki o da sensin. Eğer bu rüya Allah tarafından ise, o onaylar. (Müslim Fezâilü’s-Sahabe 13/79) ve gördüğü rüya aynen gerçekleşti.

Ehli sünnet alimleri, kadınların en hayırlılarının Hazreti Meryem, Hazreti Fatıma, Hazreti Hatice, Hazreti Aişe ve Ezvâc-ı tâhirât denen peygamberin diğer hanımları olduğunda ittifak etmişlerdir.

Elbette bunların dışında cennetlik olan, Allah’ın sevgilisi milyonlarca hanım kulları vardır.

Yani bir okulun bir sınıfında yüz puan alan on tane öğrenci varsa, bunlardan başkası kötüdür, denemez. 90, 80, 70… alanlar da o sınıfın yüz akıdırlar.

Rabbim bütün hanımlarımızı cennetlik ve bizleri de o cennetlik hanımlara eş eylesin, hem dünyada hem ahirette mutlu olalım. Amîn.

Bu yazı toplam 982 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.