1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kadınlara hediyedir
Kadınlara hediyedir

Kadınlara hediyedir

Dünya Kadın Hakları Günü’ne dair açıklamalarda bulunan Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Müzeyyen Özhavzalı, Mustafa Kemal’in kadınlara seçme ve seçilme hakkını o dönem demokrasisini geliştirmiş pek çok toplumdan önce hediye etti

A+A-

HİZMETLERİMİZ SÜRECEK

Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının yıl dönümü, Dünya Kadın Hakları Günü olarak ülkenin pek çok bölgesinde kutlanıyor. Bugüne dair açıklamalarda bulunan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi, Kadın Dayanışma ve Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Müzeyyen Havzalı, “Bugün Türk Kadınları olarak 83. yılını kutladığımız seçme ve seçilme hakkı ile her alanda ülkemize hizmet etmekteyiz ve daha güçlü Türkiye için çalışmaya ve hizmet etmeye devam edeceğiz.”

HAKLARINA SAHİPTİR

Seçimlere katılmak, seçmek, aday olmak demokrasinin en önemli özelliğidir. 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı, seçme ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir. Çalışan kesimlerin ve kadınların oy hakkını elde etmeleri daha sonralara rastlar. Bu nedenle, genel ve eşit oy hakkı, seçim ve temsil ilkesi doğduktan sonra ortaya çıkmıştır. Oy hakkının genişlemesiyle ve çağdaş siyasal partilerin siyaset sahnesinde yerini almasıyla birlikte, bugünkü anlamda seçme ve seçilme hakkı doğmuştur. Günümüzde, yasalarda gösterilen şartlara uygun olarak, her vatandaş seçme, seçilme, siyasal etkinlikte bulunma ve halk oylamasına katılma haklarına sahiptir.” diye konuştu.

HEDEFLERİNİN ARASINDA

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında gerçekleştirilen inkilapların bir kısmı ile kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflendiğini belirten Özhavzalı, “Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, Türkiye Cumhuriyeti’nde toplumsal alanda yapılan en önemli yeniliklerdendir ve birçok Avrupa ülkesinden daha önce gerçekleştirilmiştir. Fransa ve İtalya’da kadınlara 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Türkiye’de ise Atatürk’ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, belediye seçimlerinde seçme ve aday olma hakkı 3 Nisan 1930da Belediye Kanununun kabul edilmesiyle, 1933te çıkarılan Köy Kanunu ile muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934te Anayasada yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. Başta Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. dedi.

Haber-Foto: Sedat Gençay

Bu haber toplam 352 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.