1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kadınlar Günü’nde, kadın dileniyordu…
Kadınlar Günü’nde, kadın dileniyordu…

Kadınlar Günü’nde, kadın dileniyordu…

8 Mart 2014 târihi, kadınlar günüydü; bu konuda ben geç kaldım amma erken davransam değişen bir şey olmazdı. Çoğu şeyler bize Avrupa, Amerika’dan...

A+A-

8 Mart 2014 târihi, kadınlar günüydü; bu konuda ben geç kaldım amma erken davransam değişen bir şey olmazdı. Çoğu şeyler bize Avrupa, Amerika’dan getirilir. Kadınlar günü de Amerika’dan Türkiye’ye getirilmiş, dışı süslü, içi boş gündür.

***

Amerika’dan getirilen kadınlar günü Türkiye’deki kadınlara neler getirmiş? Tam anlamıyla kocaman hiç! Kadınlar gününde kadın dileniyor, kadınlar gününde kocaları tarafından kadın öldürülüyor ve kadınlara, “kadınlar gününüz kutlu olsun” diyince, kadınların her hakkı verilmiş, kadınların “günü” kutlu oluyor sanki…

***

Genelde okumayan insanlarız. Yasa denilen nesneyi az sayıda insanlar okur, okuyanların bir kısmı, çevresindekilere “Yasa ne diyor, ben bundan bir şey anlamadım?” derler.

 “Kadın hakları” diye Yasaya bir şeyler yazılır, lâkin uygulanmaz. Daha doğrusu uygulaması olmayan şeyler Yasaya yazılır.

 Kadına babasından, anasından kalan mirası kardeşleri; “ayıptır kadın mirastan mal almaz” diyerek vermezler, vermiyorlar.

***

Resmî nikâhlı kadın’ın üstüne kuma getirilir. “İmam nikâhı kıymanın şu kadar cezâsı var” diye kâğıt üstüne yazılmıştır, lâkin uygulanmaz, imam çağırılır, imam kim ise, “falan, filan” diyerek nikâhı kıyar, alacağını alır ve tüyer.

Resmî nikâhlı kadının üstüne, imam nikâhlı bir kadın getirilmiştir, artık resmî nikâhlı kadının çekeceği çile vardır. Kadınlar gününün buna faydası var mı? Yok; olmadı, olmaz, olamaz da.

Burada gördüğünüz gibi resmî nikâhlı kadına haksızlık eden, resmî nikâhlı kadının başına belâ olan, kuma olarak gelen de “kadın”. Ve sonunda “imam nikâhlı kocamdan bana hiçbir şey vermediler” diye feryâd eden, cıyaklayan da “kadın”. A imam nikâhlı kadın! Senin de kadınlar günün kutlu olsun. Eyy kadına haksızlık eden kadın! Ne elde ettin ve ne elde edeceksin?

Kırıkkale Bahçelievler Mahallesinde oturduğunu söyleyen 35 yaşlarında bir kadın, 8 Mart kadınlar gününde dileniyor, kocasının hâin çıktığını, evine bakmadığını; evimin önünde bana söyledi. Bu kadına, 8 Mart kadınlar günün kutlu olsun demenin faydası var mı, elbette yok? Olmadı, olamaz da.

***

Çeşitli haksızlıklara mâruz kalan kadınlara; kadınlar günün kutlu olsun demenin faydası olmadığına göre, kâğıt üstünde kadına verilen hakların kesinlikle kadının eline geçmesini yetkililer sağlamalıdır.

 Kadınlar gününde kadın dileniyor veyâ dilendiriliyorsa, 8 Mart kadınlar günün kutlu olsun demenin bu kadına faydası yoksa ki, yoktur. “Yok” denilen şeyleri devletin şefkatli ve güçlü eli “var” etmeli, kadın haklarının kadının eline geçmesini kesin olarak sağlamalı ve evet sağlamalıdır.

 Hanımı dilenmek zorunda kalan, hanımını dilendiren adı erkek, kendi soğan erkeği bile olmayan erkeklere çok acı, evet çok acı ders verecek Yasalar hemen çıkarılmalı ve uygulanmalıdır.

***

Diyânet İşleri Başkanlığı ile Müftüler, imamlarını tâkıp etmeli, Yasa’da resmî nikâh olmadan, imamın nikâh kıyması “suçtur, yasaktır” demenin faydasının olmadığını bilmeli, derde çâre olmaları gerekmez mi?

***

“Kim bu imamlar?” diyenlere derim ki, ah bilebilsem, hemen ilgililere bildirir, o imamların ve görevleri imam olmadığı hâlde imam geçinenlerin yakalarının yırtılmasını temin eder, Diyânete, Müftülere ve kadınlara yardımcı olmakta hiç tereddüt etmezdim.

Hakkın bahçesinden güller dermedin,

Haramı yiyince doğru görmedin,

Kızların hakkını niçin vermedin?

O, senin öz bacın, Anandan gelir.

Keskinli Yetîmi

Bu haber toplam 233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.