1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kadına şiddet, insanlığa ihanettir
Kadına şiddet, insanlığa ihanettir

Kadına şiddet, insanlığa ihanettir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bir dizi inceleme ve açılışlar yapmak üzere Kırıkkale’ye geldi.

A+A-

ŞİDDET ÖNLEME MERKEZİ AÇILDI

‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Kırıkkale’ye geldi. Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunan Kaya, ilk olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğine katıldı. Kaya ve beraberindeki heyet daha sonra Engelsiz Kafe, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü’nün açılışını gerçekleştirdi.

kadina-siddet,-insanliga-ihanettir4.jpg

5 BİN ENGELLİYE İŞ MÜJDESİ

Engelsiz Kafe’nin engellilerin topluma kazandırılması için önemli bir merkez olduğunu ifade eden Kaya, kafe hakkında da Tüm Engelliler ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Mehmet Emin Erkoç’tan bilgi aldı. Engellilerle yakından ilgilenen Kaya, 2018 yılında 5 bin engellinin istihdam edileceği müjdesini verdi. Kaya, kafenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

GÜÇLÜ TOPLUM, GÜÇLÜ TÜRKİYE

Bakan Kaya, “Güçlü aile, güçlü toplum, güçlü Türkiye diyoruz. Bunun içinde var gücümüzle çalışıyoruz. İstihdamda hak ettikleri düzeye ulaşması için elimizden gelen çaba ve gayreti gösteriyoruz. Kamuda 5 bin 777 olan engelli memur sayımızı 50 binin üzerine çıkarttık ve 2018 yılı içerisinde de inşallah 5 bin engelli memur alacağız. Engelliler için e-KPSS'yi getirdik. Sizler için getirdik. Bu tür sosyal sorumluluk projelerine de destek vermeye devam edeceğiz. Çünkü biz istiyoruz ki engellilerimiz hayatın içerisinde yer alsın, toplumla kaynaşsın, el ele birlikte vakit geçirsin. Açtığımız kafe, bu anlamda çok güzel hizmetler verecek, buna eminiz. Hayırlı uğurlu olsun."

ÖNEMLİ İMKÂNLAR SUNULUYOR

Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü’nün açılışı gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, “Bütün Kırıkkaleli hemşerilerimize bu yatırım hayırlı olsun. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’mızın başarılı çalışmaları artarak devam ediyor. Engelli bir çocuğu olan aile odasında çocuğunu saklardı. Artık böyle bir şey olmuyor. Sağlanan imkânlar nedeniyle çok iyi bir yerdeyiz. Hükümetimizin yöneticilerine teşekkür ederim” dedi.

AİLE SICAKLIĞINDA HİZMET

Vali Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, “Açılışını gerçekleştireceğimiz bu yer, 5200 metrekare alan üzerine kurulu. 2016 yılı rakamlarıyla 4 milyon TL’ye mal olmuş bir binamız. Bütün birimleri, bu binada faaliyet gösteriyor. Şiddet mağduru kadınların talepleri alınacağı bir yer olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı isminde de olduğu gibi aile sıcaklığı gösteriyor. Yardıma muhtaç vatandaşlarımız, şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve pek çok fertlere yönelik bakanlığımız ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor” ifadesinde bulundu.

GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

AK Parti Milletvekili Ramazan Can ise, Kırıkkale’de önemli çalışmalara imzaların atıldığına vurgu yaptı. Can, “Güzel bir hizmet binası olmuş. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Hatice Hanım burada güzel bir dinamizm getirdi. Güzel çalışmalara imza atıyor. Yapmış olduğu çalışmalardan dolayı da teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzel çalışmalara hep birlikte imza atacağız” dedi.

KILIÇDAROĞLU KADINLARDAN ÖZÜR DİLEMELİ

Konuşmasına tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başlayan Kaya, Kadına şiddetin, insanlığa ihanet olduğunu ifade etti. Bugün Kırıkkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'nin açılışı için bir aradayız. Sizlerle olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. CHP Genel Başkanı çok talihsiz bir konuşmaya imza attı. Bu sefer konuşmasında kadınlarımız vardı. Kadınlarımızı derinden üzen bir konuşmaya imza attı. Kılıçdaroğlu, kadınlarımızdan özür dilemelidir. Şiddeti meşrulaştıran her şeyin karşısındayız. Şiddete karşı sıfır tölerans ilkesiyle hareket ediyoruz. Kılıçdaroğlu'nun tekrar kadınlarımızdan ve ülkemizin tüm kadınlarından özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.

kadina-siddet,-insanliga-ihanettir6.jpg

TÜM KESİMLERE HİTAP EDİYORUZ

Bakan Kaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak insan merkezli çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz yenilediğimiz sosyal politika anlayışıyla cumhuriyet tarihimizin en yeni uygulamalarını bir bir hayata geçiriyoruz. Kadınlarımız, çocuklarımız, engellilerimiz, gazilerimiz ve şehit yakınlarımız olmak üzere toplumun tüm kesimlerine hitap edecek şekilde çalışmalarımızı sergiliyoruz. İl Müdürlüklerimizin hizmet alt yapılarını güçlendiriyoruz. Bakanlık olarak ülke genelinde yaygın bir hizmet ağına sosyal politikalarda büyük bir dönüşüme öncülük ettik. 2002 yılından bu yana çok köklü değişikleri hayata geçirdik. Sosyal yardım ve hizmetlerimizi yep yeni bir içerik kazandık. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla hizmet ettik.”

İNSANİ GELİŞMİŞLİK DÜZEYİMİZ ARTTI

“Siyasette elde ettiğimiz istikrar ve güven ekonomi de de kalkınma getirmiştir. 2002 yılında iktidara geldiğimizde 1,2 milyar olan bütçemiz 2007 yılı için 38 milyara yükselmiştir. Türkiye insani gelişme açığını en hızlı kapatan ülke oldu. Son 10 yılda yüksek insani gelişmişlik düzeyine çıktık. 2014 yılında yayınlanan raporda gelir dağılımını en iyi şekilde iyileştiren ülke oldu. 15 yıllık dönem içinde attığımız adımlarla bu ülkede yaşayan herkesin imkan ve fırsatlardan adil bir şekilde yararlanmasının önünü açtık. İhtiyacı olan herkesin hizmet ve yardımların ulaşması için önünü açtık. Büyüyen ve gelişen Türkiye'nin adımlarını birlikte attık. Yaptığımız her hizmette yeniden değişiyor ve insanlarımızın yüzünü güldüren her hizmet bizim için olmazsa olmazımızdır. Hakkaniyet esaslarına bakarak fırsat eşitliğine bakarak milletimizle birlikte yapıyoruz.”

AİLELERİMİZE KESİNTİSİZ HİZMET

“Hiç kimsenin çaresiz ve yalnız hissetmemesi için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kadın güçlü olursa aile güçlü olur, güçlü toplumla ülkemiz daha da büyür ve gelişir. Güçlü kadın, güçlü toplum, güçlü büyüyen Türkiye olur. Attığımız adımlarla birikte aile bağlarının ayakta kalmasını sağlıyoruz. Büyüyen ve gelişen Türkiye hepimizin hayali. Bu hayalin gerçekleşmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın eşit ve adil şekilde yararlanması için çalıştık. Bu hizmetleri sizlere sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ailelerimize kesintisiz hizmet veriyoruz. Şiddet önleme ve izleme merkezinde 7/24 esasına göre çalışacak şekilde şiddete uğrayan kadınlarımızı korumak amacıyla burada mücadele edeceğiz. Türkiye'nin 81 iline yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. 68 ilde hizmet veriyor.”

1200’E YAKLAŞAN SEVGİ EVLERİ

“İnşallah bu merkezlerimizi 81 ilde açmayı planlıyoruz. Çocuklarımızın aile ve huzur içerisinde yetişmesi için mücadele veriyoruz. Bunun için son dönemlerde Haziran ayında çok önemli bir dönüşümü tamamladık. Artık çocuk yetiştirme yurtları tarih oldu. Yuvalarımızın tamamını ev tipine dönüştürdük. 1200'ye yaklaşan sevgi evlerimizi çocuklarımızı sevgi evleri sitelerimizde özel bakım ve destek verdiğimiz şartlarda çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlıyoruz. Koruyucu aile projesi kapsamında aile ortamında çocuklarımızın yetişmesini sağlıyoruz” şeklinde konuştu. 

AÇILIŞLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Vali Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, AK Parti Milletvekilleri Ramazan Can, Abdullah Öztürk, Mehmet Demir, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, AK Parti İl Başkanı Nuh Dağdelen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hatice Uğurlu, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra kamu kurum müdürlerinin de bulunduğu etkinlikle birlikte, iki müdürlüğün açılışı gerçekleştirildi.

kadina-siddet,-insanliga-ihanettir7.jpgkadina-siddet,-insanliga-ihanettir8.jpgkadina-siddet,-insanliga-ihanettir9.jpgkadina-siddet,-insanliga-ihanettir10.jpg

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 1139 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.