1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kadına şiddet insan hakkı ihlalidir
Kadına şiddet insan hakkı ihlalidir

Kadına şiddet insan hakkı ihlalidir

Kırıkkale Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu Av. Sinem Oktar Toksarı, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ kapsamında açıklama yaptı. Oktar, “Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. İstanbul sözleşmesi engeller, korur ve yaşatır” dedi.

A+A-

Kırıkkale Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu Av. Sinem Oktar Toksarı, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ kapsamında açıklama yaptı. Oktar, “Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. İstanbul sözleşmesi engeller, korur ve yaşatır” dedi.

UYGULANMASI İÇİN ÇAĞRI YAPILMAKTA

Toksarı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Dünyanın her yerinde kadınlar ne yazık ki psikolojik, ekonomik, sosyal, siyasal, cinsel ve yaşamsal saldırıya maruz kalmaktadır. O nedenle bugün her yerde kadınlar tarafından; yaşamın her alanında karşılaştıkları sömürüye, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ev içi ve toplumsal şiddete, ayrımcılığa karşı çıkarak, dayanışma ve mücadele ruhuyla kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için mücadele çağrısı yapmakta, ilgili kurum ve kuruluşlara görevlerini hatırlatmakta, yasaların değişmesi veya uygulanması için çağrı yapılmaktadır.”

YAŞAM HAKLARI VAHŞİCE İHLAL EDİLMEKTE

“Yasal mevzuatımızdaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen; ülkemizde kadına yönelik şiddetin giderek artış göstermesini endişeyle gözlemlemekteyiz. Kadınlar fiziksel, psikolojik, ekonomik, cinsel şiddete maruz kalmakta; bunun yanında en temel İnsan Haklarından yaşam hakları vahşice ihlal edilmektedir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde yasal mevzuatın varlığı önemli olmasına rağmen, daha da önemli olan husus ise mevcut yasaların ve uluslararası mevzuatın tam olarak, tutarlılıkla uygulanmasıdır. Maalesef ülkemizdeki yasal düzenlemeler uygulamalara yansımamakta; siyasilerin, Üniversitelerin, Diyanet İşleri Başkanlığının, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yaptığı açıklamalarla kadınların yasalarla elde ettiği kazanımların uygulanabilirliği ortadan kaldırılmaktadır.”

TOPLUMSAL ZİHNİYETİN DEĞİŞTİRİLMESİDİR

“Türk Medeni Kanunu,6284 Sayılı Yasa ve ilgili Uluslararası Sözleşmelerle güvence altına alınan Kadın Hakları kazanımlarını hukuken ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılacağının kamuoyu nezdinde sürekli gündemde tutulması, laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşılması, toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı açıklamaların desteklenmesi, toplumsal cinsiyet eğitim derslerinin müfredatlarından çıkartılması gibi nedenlerle kadın mücadelesi olumsuz etkilenmekte ve bu durum kadının insan haklarının ihlaline yol açmaktadır. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için temel öğe, mevcut toplumsal zihniyetin değiştirilmesidir.”

Haber: Ahmet Tezel

 

Bu haber toplam 965 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.