1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Kadın, insanlığın kanatlarıdır
Kadın, insanlığın kanatlarıdır

Kadın, insanlığın kanatlarıdır

Kırıkkale Kadın Platformu üyeleri 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi.

A+A-

ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE

Platform üyelerini meydanda buluşturan basın açıklamasında konuşan CHP Kırıkkale Kadın Kolları Başkanı Güllü Aykut, “1930-1961 yıllarında, Dominik Cumhuriyeti’nde hüküm sürdüren diktatör Rafael Trujillo, 25 Kasım 1960’da 3 kadın aktivisti katlettirmiştir. Birleşmiş Milletler katledilen bu kadınlar adına 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü olarak kabul etmiştir.”

ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Günümüzde kadına yönelik şiddet, tüm dünyada acımasızlığıyla sürmektedir. Kadınlara sadece eşleri veya aile bireyleri tarafından değil, devletler tarafından da şiddet uygulanmaktadır. Ülkemizde de kadına yönelik şiddet konusunda devlet tarafından yapılan çalışmalar yaraya merhem olmamıştır. Önemli olan şiddet uygulanmasından sonra bir takım müdahalelerin değil, şiddetin uygulanmasının önüne geçilmesidir” dedi.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA

Kadınlar dünyanın dört bir yanında; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, gericiliğe, savaşa, militarizme, ırkçılığa ve faşizme karşı; kadın dayanışmasını örüyor, seslerini yükseltiyorlar. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’müz kadınlar açısından çok daha fazla anlam kazanmıştır.”

OHAL VE KHK LAR CAN ALIYOR

Bugüne kadar 53 kişinin intihar etmesine, 20 binin üzerinde kadın olmak üzere 100 binlerce emekçinin hukuksuz bir biçimde işinden edilmesine, kadınların toplumsal yaşamdan uzaklaşmasına neden olan OHAL, halka, emekçilere ve kadınlara karşı kullanılıyor. Her türlü hak arama yolu kapatılarak insanları açlığa ve sefalete mahkûm etmek isteyen iktidar sesini duyurmak için demokratik haklarını kullanmak isteyenlere karşı acımasızca saldırarak tutukluyor.

Haber Merkezi

 

Bu haber toplam 575 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.