1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kaderine mi terkedildi?
Kaderine mi terkedildi?

Kaderine mi terkedildi?

3 Kasım 1936’da hizmete giren ve Ankara’nın modern mimari eserlerinden biri olan süzgeç binasının yıkımı üzerinden neredeyse dört ay geçti. Halen...

A+A-

3 Kasım 1936’da hizmete giren ve Ankara’nın modern mimari eserlerinden biri olan süzgeç binasının yıkımı üzerinden neredeyse dört ay geçti. Halen boş ve atıl durumda bulunan arazi muallakta kalan sorularla birlikte kaderine terk edilmiş durumda.

Ziraat Mahallesi hudutları içerisinde bulunan ve Çubuk Barajı’ndan gelen suyu Ankara’ya pompalayan süzgeç binası mart ayı başında yıkılmıştı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin arkasında kalan tarihi binanın yıkımının ardından yaşanan belirsizlikler, aylar geçmesine rağmen henüz bir adım atılmamış olması ve ortada bu konuda alınmış bir karar bulunmaması çevre halkını tedirgin ediyor.

ARAZİNİN GELECEĞİ MERAK KONUSU

Yıkılan binanın arazisi devlet tarafından Turgut Özal Üniversitesi’ne tahsis edilmesine karşın daha sonra bu kararın iptal edilmesi ile mülkiyeti halen Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde olan bu değerli arazinin geleceği merak konusu olmaya devam ediyor. Ziraat Mahallesi sakinleri binanın yıkılması üzerinden bunca zaman geçmesine karşın bir adım atılmamasını anlayamadıklarını belirterek, hava kararmaya başladıktan sonra buradan geçmekte büyük sıkıntı çektiklerini söylediler. Öyle ki, akşam saatlerinde buralardan tek başına geçmenin neredeyse mümkün olmadığını söyleyen mahalle sakinleri yıkılan yerin tinerciler, baliciler ve uyuşturucu satıcılarının adeta yuvası haline geldiğini söylediler.

ÇÖZÜM BEKLENİYOR

Mahalle sakinleri artık bu yıkık ve metruk yerdeki sorunun biran önce çözüme kavuşmasını beklediklerini belirterek, “Burada gördüğümüz kadarıyla fuhuş ve ahlak dışı birçok olay yaşanıyor. Devletin, özellikle de Büyükşehir’in bu konuya bir an önce bir çözüm bulmasını ve buranın kaderine terk edilmesinin önüne geçilmesini istiyoruz” dediler.

ziraat1MAHALLE SAKİNLERİNİN GÖRÜŞLERİ

Mahalle esnafı olan Mustafa Korkmaz, ASKİ binasının yıkılmasının üzerinden dört ay geçtiğini belirterek, “Turgut Özal Üniversitesi’ne verileceği söylenmişti. Yapı inşaat ruhsatı çıkmadığı için üniversiteye verilmekten vazgeçildiğini öğrendik. Mahalle sakini olarak çok rahatsızız, yıkıldıktan sonra harabeye dönen bu yerin tacizciler ve uyuşturucu içenlerin mekânı haline geldiği haberlerini almaya başladık. Bu sorunun bir an önce sonuca ulaşması ve ortadan kaldırılması tek dileğimizdir” dedi.

Mahalle sakini Ümmühan Arslan’da “Vatandaş olarak rahatsızız. Hemen yan tarafında okul olması bizleri fazlasıyla tedirgin ediyor. Çünkü çocuklarımız ister istemez yıkılan inşaat kalıntıları içinden geçmek ve okullarına gitmek zorunda kalıyorlar. Ne olacağı hakkında dedikodudan başka hiçbir şey yok. Yetkilerden bir an önce ne yapılacaksa yapımına başlanmasını bekliyoruz. Çünkü bu sorun gittikçe büyüyor ve bizler bu konuda mahalle sakini olarak dertliyiz” dedi.

Ziraat Mahallesi esnaflarından Ayhan Yıldırım da, “Burada çok kötü bir ortam yaratıldı. Doğal yapısı bozuldu. Mahallenin yerleşimi küçük olduğu için doğru bir planlama yapılmadı. Yıkılmasının ardından dört ay geçmesine rağmen ne olacağı belli değil. Ayrıca yetkililer de herhangi bir açıklama yapmadı. Söylenenlere göre itfaiye merkezi yapılacakmış. İnşallah bir an önce yapılır da biz de mahalle sakinleri olarak rahatlarız” dedi.

ziraat2BİNANIN ÖYKÜSÜ

Dışkapı'da 10 Haziran 1935 tarihinde temeli atılan ve 3 Kasım 1936 yılında büyük törenlerle açılan Su Süzgeci Binası, aynı yıllarda inşa edilen Çubuk 1 Barajı'nın suyunu filtrelemek için uzun yıllar Ankara halkına hizmet verdi. Ankara'nın sembol mekânlarından Gençlik Parkı'ndaki havuzları da besleyen süzgeç binası, çevresindeki yapılarla birlikte 1930'lu yılların "kübik" diye tarif edilen modern mimari özelliklerini gösteriyordu. Yeşil alan içindeki bina uzun yıllar Ankara halkının misafirini karşılamak için verdiği adreslerden biri olmuştu.

Bu haber toplam 605 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.