1. HABERLER

  2. YAZARLAR

  3. İŞVERENLERİN ÖZÜRLÜ, ESKİ HÜKÜMLÜ VE TERÖR MAĞDURU ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU VAR MIDIR? KAÇ KİŞİ ÇALIŞTIRMA MECBURİYETİNDEDİR?
İŞVERENLERİN ÖZÜRLÜ, ESKİ HÜKÜMLÜ VE TERÖR MAĞDURU ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU VAR MIDIR? KAÇ KİŞİ ÇALIŞTIRMA MECBURİYETİNDEDİR?

İŞVERENLERİN ÖZÜRLÜ, ESKİ HÜKÜMLÜ VE TERÖR MAĞDURU ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU VAR MIDIR? KAÇ KİŞİ ÇALIŞTIRMA MECBURİYETİNDEDİR?

Özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırma zorunluluğu(4857 Sayılı İş Kanunu-Madde:30, 5763 Sayılı Kanun: Madde:2) İşverenler,...

A+A-
  • Özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırma zorunluluğu(4857 Sayılı İş Kanunu-Madde:30, 5763 Sayılı Kanun: Madde:2)
  • İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç özürlü, kamu işyerlerinde ise yüzde dört özürlü ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi veya terör mağdurunu(21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu veya 16/6/1927 tarihli ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kapsamına giren ve askerlik hizmetini yaparken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinde sayılan terör olaylarının sebep ve tesiri sonucu malul sayılmayacak şekilde yaralananları)
meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.
  • Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır.
 
  • Bu kapsamda çalıştırılacak işçi sayısının tespitinde belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesine göre çalıştırılan işçiler esas alınır.
  • Oranın hesaplanmasında yarıma kadar kesirler dikkate alınmaz, yarım ve daha fazla olanlar tama dönüştürülür.
  • İşyerinin işçisi iken sakatlananlara öncelik tanınır.
  • Yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamaz ve yukarıdaki hükümler uyarınca işyerlerindeki işçi sayısının tespitinde yer altı ve su altı işlerinde çalışanlar hesaba katılmaz.
Bu haber toplam 586 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.