1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. İSRAFI TANIYOR MUYUZ?
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İSRAFI TANIYOR MUYUZ?

A+A-

     İnsanların aldandıkları iki önemli şey var: Sıhhat ve boş vakit... Sıhhatine önem vermeyen, zararlı alışkanlıkları huy edinen temizlik ve uyması gereken kurallarını göz ardı eden insanlar bunun sıkıntılarını çekmişler ve çekmektedirler. Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunacağını atalarımız dile getirmişlerdir.

     Boş vakitlerinin nasıl heba edildiğini, boş ve abes şeylerle nasıl zarara uğradığımızı çoğumuz biliyor ve yaşıyoruz.

     Dinimizce abes, lüzumsuz şeyleri yapmak caiz değildir. Zaman, emek, enerji, kâğıt, kalem hepsin den de mühimi faydalı şeylerle meşgul olmamak.

     Eğer dünyadaki herkesin boşa harcadığı zaman, enerji ve emek hesaplansa, dünyadaki açlık ve yokluk içinde kıvranan milyonlarca insanın ihtiyaçlarına yeterli olabilecek zaruri meta üretilebilirdi.

     İsrafın miktarı ne olursa olsun zararı büyüktür. Küçük sanılan şeyler, yan yana geldiğinde büyük rakamlar, değerler ortaya çıkar. Damlaya damlaya göl olur, atasözünü hemen herkes bilmektedir.

     Semavi dinlerin hepsinde Allah-ü tealâ tarafından kötü bir huy olan israf yasaklanmıştır. Dinimizin yararsız şeyleri, abesi, haramı, israfı yasaklamasında insanların saadeti, refahı ve adaleti, her şey yatmaktadır. İsrafın kötülüğünü göstermek için, Allaha teala şöyle buyuruyor ki;

(Yiyin, için fakat israf etmeyin! Allaha teala israf edenleri elbette sevmez.)Araf 31

(İsraf etme! İsraf edenler şeytanın kardeşleridir.) İsra26.27

(Cimri olma, israf da etme)İsra29

     Sadaka vermek, akrabaları dolaşıp ziyaret etmek, fakirlerin sıkıntılarını gidermek, onları sevindirmek mal ile olur.

     Mescitler, okullar, hastaneler, yollar, çeşmeler, köprüler yaparak insanlara hizmet etmekte mal ile olur. Dinimizin emridir.

(İnsanların en iyisi, onlara faydası çok olandır.)

     İsraf, malı helak etmek, faydasız hale getirmek, faydalı olmayacak şekilde sarf etmektir.     Malı elden çıkmasına sebep olan yerlere atmak, onu helak etmektir. Kullanılmayacak hale sokmak, kırmak, ağaçtan meyveyi toplayıp çürütmek, tarlayı hasat etmeyip, mahsulü telef etmek, hayvanları soğuktan, sıcaktan ve açlıktan ölmelerini önleyecek kadar beslememek ve barındırmamakta helak etmektir.

     Meyve ve ekin toplandıktan sonra, bunları iyi saklamayıp kendilerinden bozulmaları veya nem alarak çürümelerini veya kurt, fare, güve v.b canlıların yemeleri hep israftır.

Sofrada düşen ekmek ve yemek kırıntılarını atmak da israftır.

Bu kırıntıları toplayıp kedi, köpek, koyun, kuş, tavuk gibi hayvanlara yedirmek israf olmaz. Fasulye, pirinç gibi şeyleri yıkarken dökmek ve dökülenleri toplamamak israftır. Elbise,

Ayakkabı gibi giyim eşyasını iyi kullanmayıp, çabuk eskitmek,

Onları yırtmak, yıkarken suyu, deterjanı çok harcamak, elektriği tüp gazı boş yere yakmak, hep israftır.

Malı kıymetinden aşağı satarak veya kiraya vererek ve kıymetinden yukarı fiyatla satın alarak aldanmak israf olur.

Acıkmadan veya doyduktan sonra fazla yemek yemekte israftır.

İsrafın sebepleri

1-Sefahat çok kimseyi israfa alıştıran bir hastalıktır. Sefillik aklın az ve hafif olmasıdır. Aksine rüşt denir ki aklın kuvvetli olmasıdır.

2-israfı ve çeşitlerinden bir kaçını tanımamak israf olduğunu bilmez. Hatta cömertlik sanır lüzumsuz yere, yasak, zararlı yerlere verilen mal cömertlik sanılır.

3-Riya, gösteriş yapmak, maddi sıkıntıları olduğu halde kendini göstermek, sükse yapmak için maytap, havayı fişekler curcunasını hiç de ihmal etmeyenler, sonunda ne kazandılar?

Neler kaybettiler? Hiç muhasebesini yaptılar mı acaba?

Boşu boşuna paralarının heba olmasının yanında gürültü yasasında ihmal etmesi ve vatandaşları rahatsız etmesi de cabası.

Geçenlerde düğün yapacak maddi durumu zayıf olan bir vatandaş havai fişek için Kaymakamlığa izin dilekçesi imzalatıyordu. Sordum; niye böyle bir iş yapıyorsunuz? Yazık israf değil mi? Ona vereceğin parayı oğlunun başka bir ihtiyacını karşılarsın dediğim de, bana aynen şu cevabı verdi. “Ne yapayım hocam, herkes düğünlerinde kullanıyor, oğlum ve arkadaşları israf ediyor, ben de taraftar değilim ama ellerinden kurtulamadım.”

Tören ve açılışlarda bu önemli israfın tekrar düşünülmesi olumlu olur kanaatindeyim.

4-Gevşeklik, tembellik,

5- Hayâ, sıkılmak

6-Dini kayırmamak, dini gözetmemek.

İsraftan kurtulmanın çaresi:

1.İsrafın, anlatılan zararlarını bilmek ve bunları düşünmek.

2.Malı lüzumsuz dağıtmamaya gayret etmek ve güvendiği birine bu derdini anlatıp, malı ve harcadıklarına dikkat etmesini, israfını görünce, kendini hatırlatmasını, hatta uygun şekilde önlemesini rica etmeli.

3.İsrafa neden olan şeylerden kaçmak.

     Bir toplumda lüks içerisinde olanlar varsa, mutlaka orada zayıf durumda olan mağdur kesimlerde bulunur. Refah ve lüks içerisinde olanlar rahat hayatlarına tutkundurlar. Şehvet ve lezzetlerine bağlıdırlar. İsraf, ferdin olduğu kadar İslam toplumuna yön verecek otoritelerinde dikkat etmesi gereken bir husustur.Tüketici gerekli ihtiyaç maddelerinden kabul edilen malları harcarken de, gereğinden fazla harcamamaya dikkat etmek durumundadır. Kişinin iyi bir hayat sürmesi için yapacağı harcamalara hiçbir şekilde sınırlama getiremez.

     Kapitalizmin tüketim hırsı sınırsız bir insan tipi meydana getirmiştir.

     İsrafı ilgilendiren güncel bir olayı da belirtmek zorundayım. Ders ücretlerini zaman zaman geç almaktayız. Eylül ücretlerini ancak ekim ayının sekizinde öğleden sonra alabildik. Sarrafa olan altın borcunu ücretleri geç almamızdan dolayı 25 YTL fazla ödemek zorunda kaldım. Bu da israfın bir parçası olmuyor mu? Okul idarecileri puantajları zamanından ilçeye gönderilirse, ilçedeki görevli fedakârlık yapıp daha seri şekilde maliyeye ulaştırırsa maliyedeki yetkililer ve halk bankasındaki görevliler daha hassas davranırlar ve duyarlılıklarını ön planda tutarlarsa ücret alan arkadaşların mağduriyetleri de önlenmiş olur. Zamanlarında fedakârlık gösterilirse işlemlerinde daha çabuk olacağına inanıyoruz. Otomasyon sistemiyle daha çabuk işlemler olması gerekirken gereksiz gecikmeleri anlayamıyoruz.

     Düğünlerde hala silahlar atılmaktadır. Rahatsızlık vermesi yanında israfın sergilenmesi kimselere ders vermiyor mu acaba?

     Silahlar atılınca borçları mı azalıyor? Belli yüksek makamlara mı getiriliyor? Mutluluğun anahtarlarından biri silah atmak mı? Yasakları hiçe sayan insanlar hakkında güvenlik güçleri gerekli işlemleri rahatça uygulayamıyorlar. Bazı duyarsız siyasilerin gereksiz müdahaleleri güvenlik güçlerini de görev yapamaz duruma düşürmektedir.

İsrafları önlemek, tasarruflara yönlenmek, işleri kolaylaştırmak ilkemiz olması dileklerimle..

 

                                                                             

Bu yazı toplam 591 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.