1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. İslam’da ailenin önemi
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

İslam’da ailenin önemi

A+A-

Bütün semâvî dinlerin hedefi beş şeyi korumaktır. Bunlar: dini, canı, malı, aklı ve nesli korumaktır. Temiz bir neslin devamı için, zina haram kılınmış, evlenme de meşru kılınmıştır.

Evlenmeyle ilgili ayetler ve hadisler: “İçinizden bekarları ve kölelerinizle cariyelerinizden salihleri (evlenme durumunda olanları) evlendirin. Eğer fukara iseler, Allah fazlından onların rızık ihtiyaçlarını giderir. Allah ihsanı geniş olandır; Alîmdir, her şeyi bilendir.” (Nur/32)

Müslümanlıkta kadın kutsaldır, değerlidir. Baksana Hz. Hâcer anamıza! Zenci ve köle bir kadındı ama Allah katında öyle bir mertebe elde etmişti ki, o günden bu güne ve kıyamete kadar milyarlarca kadın ve erkekler, aşkla şevkle onun rolünü oynamaya gayret ediyorlar, Safa ile Merve Arasında sa’y yapıyorlar. Kadın ana olarak kutsaldır. Allah Rasûlü (s): (Cennet anaların ayakları altındadır. Yani onların rızasını kazanmaktadır) buyurmuştur. Kadın eş olarak kutsaldır. Bu konuda bir ayet-i kerimede şöyle buyurulur: “Yine O'nun alametlerindendir ki, kendilerine meyil ve ülfet edesiniz diye sizin için kendi cinsinizden eşler yarattı ve aranızda bir sevgi ve bir merhamet icat etti. Şüphesiz ki bunda düşünecek bir kavim için (ibret alacak nice) alâmetler var (Rum/21) Bunun içindir ki, bir Müslüman’ın huzur içinde yaşayacağı yeri evidir. Allah aralarına sevgi ve muhabbet koymuştur. Ne zaman ki, eşler aslî görevlerini bırakıp da dünyalık sevdasına kapılırlar, işte o zaman o yuvada huzursuzluklar baş gösterir. Kadın, kız evladı olarak kutsaldır. Sevgili Peygamberimiz (s) bir hadisinde kız çocuğuna şöyle değer veriyor:  “Her kim iki kız çocuğunu baliğ oluncaya kadar yetiştirirse, kıyamet günü ben ve o kimse şöylece yan yana bulunuruz. Buyurmuş ve mübarek parmaklarını birbirine bitiştirmişlerdir.” (Müslim Birr/149) Kadın ya hala veya teyzedir. Bu konuda da Sevgili Peygamberimiz (s) şöyle buyurmuştur: ““Teyze ana hükmündedir” (Tirmizi Birr/6, Buhârî, Sulh 6) Sevgili Peygamberimiz (s.) şöyle buyurmuştur: “Dindarlığından ve ahlakından memnun olduğunuz birisi size (kızınızı istemeye) gelirse onu evlendirin, (kızınızı verin)”. Dediler ki: “Ya Rasûlullah, eğer o adam şey ise (yani fakir ise de mi verelim?”. Üç defa buyurdular ki: ““Dindarlığından ve ahlakından memnun olduğunuz birisi size (kızınızı istemeye) gelirse onu evlendirin, (kızınızı verin). Eğer bunu yapmazsanız yeryüzünde fitne ve fesat olur”. ( İbn-i mace Nikah/46) Evlenmeye teşvik:“Dört şey bütün Peygamberlerin sünnetidir: a- Haya ve edep. b- Güzel koku sürünmek. c- Misvak kullanmak, dişleri temizlemek. d- Nikahlanmak, evlenmek. *“Temîm kabilesinden Ukkaf b. Bişr isminde bir adam Hz. Resûlün yanına girdi. Resûl ona: “ Ya Ukkaf eşin var mı? diye sordu. Hayır, dedi. Cariyen de mi yok? Hayır. Dedi.  Sıhhatin ve malî durumun nasıl, diye sordu.  Çok şükür, oldukça iyi dedi. Efendimiz: “Öyle ise sen şeytanın kardeşlerindensin. Eğer Hıristiyan olsaydın onların rahiplerinden olurdun. Evlenmek, nikah bizim sünnetimizdir. En kötü ve en şerlileriniz bekârlarınızdır. Ölülerinizin en rezil ve alçakları bekâr olarak ölenlerinizdir”.(Ahmed, 5/163)

Sevgili Peygamberimiz (s.) bir hadislerinde şöyle buyurmuştur: “Allahü Teâlâ üç kimseye yardım eder.  a- Allah yolunda cihat edene,b- Borcunu ödeyerek kurtulmak isteyen köleye, c- iffetli yaşamak için evlenen kimseye”. *Hazreti Enes (r.a) şöyle rivayet eder: Peygamber (s.)in hanımlarının birinin evine üç kimse gelip Peygamberimizin ibadetini sordular. Kendilerine haber verilince, onu kendileri için azımsadılar ve: Peygamber (s.)in yanında biz neyiz ki? O’nun geçmişteki ve gelecekteki günahları bağışlanmıştır, dediler. Sonra bunlardan birisi: Ben yaşadığım sürece bütün gece namaz kılacağım, dedi. Diğeri: Ben ömrüm boyunca oruç tutacağım, dedi. Üçüncüsü ise: Ben de kadınlardan uzak kalacağım, asla evlenmeyeceğim, dedi.

Sonra Peygamber (s.) bunların yanına geldi ve onlara: “Sizler şöyle şöyle dediniz, öyle mi? Dikkat ediniz! Allah’a yemin ederim ki, Allah’tan en çok korkanınız benim. Ve O’na karşı gelmekten en ziyade sakınanınız da benim. Böyle iken ben, bazen oruç tutuyorum, bazen da tutmuyorum. (Geceleri) namaz da kılıyorum, uyuyorum da. Ve kadınlarla evleniyorum. Kim ki benim sünnetimden yüz çevirirse o kimse benden değildir” buyurdu. (Müttefekun aleyh)

*İbn-i Mes’ud (ra) der ki: “On günlük ömrüm kalsa, Allah’ın huzuruna bekâr olarak varmamam için yine de evlenmek isterdim. * Sahabeden Amr bin As, oğlu Abdullah’ı evlendirir. Abdullah oldukça ibadete düşkün bir gençtir. Düğünden birkaç gün sonra baba gelinine: “Oğlumla nasılsınız? Bir probleminiz var mı?” diye sorar. Gelin: Vallahi baba, oğlun çok dindardır mâşâallah. Ben geleli her gün gündüzleri oruç tutuyor, geceleri de sabaha kadar namaz kılıyor. Ben geleli daha yorganımın ucunu kaldırıp da kim var diye bakmadı” der. Bunun üzerine Amr (ra.) durumu Hz. Peygamber’e arz eder. Peygamber (s) Abdullah’ı çağırtır ve ona:  “Benim sünnetimden yüz çeviren benden değildir. diyerek uyarır. Düğün davetine icabet borçtur Efendimiz (s.) şöyle buyurmuştur:  “Sizden biriniz düğün yemeğine davet edildiğinde ona icabet edip gelsin”“Allah’a ve ahiret gününe inanan kimse, içki içilen sofraya oturmasın”.   “Sizden kim bir münkeri (günah şeyi) görürse, onu eliyle (hayıra) değiştirsin. Eğer buna gücü yetmezse, diliyle, ona da gücü yetmezse kalbiyle(değiştirilmesini) istesin. Bu (üçüncüsü) ise imanın en zayıf noktasıdır.”  Ziyafet verme Düğünlerde, israfa kaçmamak ve harama bulaşmamak şartıyla ziyafet vermek İslam’ın şiarından ve Hz. Peygamber (s.)in sünnetindendir. Sevgili Peygamberimiz (s) Hazreti Hatice anamızla evlendiği zaman bir deve, bazı rivayetlerde iki tane deve keserek ziyafet vermiştir. İşte bu ziyafet, ilk düğün yemeğidir. Abdurrahman b. Avf Hazretlerine de: “Bir koyunla da olsa düğününde ziyafet ver” buyurmuştur.

Bu yazı toplam 463 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.