1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. İŞİ BİLMELİ, KANUNLARA SAYGI GÖSTERMELİDİR
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İŞİ BİLMELİ, KANUNLARA SAYGI GÖSTERMELİDİR

A+A-

            Görev istemek, mücadeleye girmek her babayiğidin harcı değildir. Görev alınca da kanunlara, yönetmeliklere ve bütün kuralları uymak zorunluluğu vardır.

            Hizmetleri layıkıyla yapmanın, kurallara uymanın, adil olmanın, yapılan başarılardan dolayı gururlanmanın bir ölçüsü bulunmaktadır. Sistemlere uyma yerine sistemleri kendilerine uydurmaya çalışanlar, hem başarılı olamazlar, hem de adaleti yere sererler. İnsanlara mutsuzluklar yaşatırlar.

            Her insan hata yapabilir. Kimse mükemmel değildir. Adil olmak, adaleti uygulamak, Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek bir erdemliliktir. Yetki bende, güç bende diyerek kanunların açık taraflarından yararlanarak kusurlu işler yapanlar, yasayı tanımayanlar, güçten yana olanlar er veya geç hesabını verirler.

            Yanlış ve kusurlu işler yapanları uyaranlar, sindirilmek istenirse, baskı ve şantaj yoluna gidilirse; orada huzur ve sevgi kalmaz. Haksız ve hileli kazançlarla servetlerini büyütenlere yazıklar olsun.

            Belediye başkanları yasaların dışına çıkmadan, mazlumu masumu gözeterek işler yapmak zorundadır. Alına kararlar şeffaf ve hukuka uygun olmalıdır. Meclislerde alınan kararlar orada okunup imzalatılmalıdır. Kararları sonradan yazdırıp üyelerin imzalamaları için kapı kapı dolaştırılmamalıdır.

            Görevlerinin bilincinde olmayan üyeler işin süksesinden ve rantından uzak olmalıdırlar. İki belediye başkanı da dahil 29 kişinin çeşitli para ve hapis cezaları almaları kendileri ve o yerleşim merkezi için bir utanç sebebi değil mi?

            Ne yazık ki; suç işleyenlerin ödüllendirildiği, tekrar görevlere talip olunduğu bir devri yaşıyoruz. Kabiliyeti, kariyeri, kaliteyi dürüstlüğü ve ahlakı ön plana almalıyız. Oy almak için kandırma metotlarını artık bırakmalıyız.

            Bir hasta şifa bulamıyorsa; ya ilacı yada doktoru değiştirmeliyiz. İnsanları kutuplaştırmaktan, bol ve yalan vaatlerle oyalamaktan vazgeçmeliyiz. Vatandaşların temel ihtiyaçlarını gözetip, onları rahatlatmalıyız. Boş  zamanlarımızı, değerlendirmeyi bilmeliyiz.

            Eleştirenlere katlanmayı, doğrusunu yakalamayı ilke edinmeliyiz. Kimse, vazgeçilmez değildir. Boşa harcanacak zamanımız yoktur. "İki günü eşit olan ziyandadır." buyurmuştur Sevgili Peygamberimiz. Paranın ve gücün, her zaman insanı ayakta tutabilir, diye bir kuralın olmadığını da bileceğiz.

Hakk'tan korkacak, halka inanıp hizmetler sunacak ,adil dürüst insanlara ve yöneticilere her zaman ihtiyacımız vardır.

            Yazık etmeyelim, insanlarımıza, çevremize ve ülkemize. Allah, hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

                                                

 

Bu yazı toplam 647 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.