1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. İNSANLARA BİR ŞEYLER OLMUŞ
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İNSANLARA BİR ŞEYLER OLMUŞ

A+A-

Ahalı caddesinden aşağı inerken ve yukarı çıkarken otomobil, kamyonet ve kamyonları saydım. 20 dakîka içinde 100 ve 120 civârında araç gelip geçti.

 

Daha önce de yazdım. Bir daha yazıyorum. O kadar zengin milletiz ki, kamyonları çıkarırsak otomobillerin çoğunda tek insan, yalnız sürücüler aracını kullanıyor.

 

Aşırı hız yapanları arayan, soran yok. Aşırı hızcılar dere tepe, aşağı yukarı demiyor, Ahalı Caddesi’nde araçlarını bütün hızlarıyla kullanıyorlar.

 

Özellikle tek kişi olarak otomobillerini kullananlar için diyorum ki, “benzine durmadan zam yapıyorlar” diye şikâyetçisiniz. Niçin aracı bırakıp yürümüyorsunuz?

***

İL gazetesinin matbaasından çıkıp yürüyorum. Karşıda genç bir kimse iki kız çocuğunun arasında sıgarasını yakıp, keyfle içiyor.

 

Gelip geçen insanların arasında çocuklar, sıgara içen kimseyi gülerek, sevinerek, hoplayarak, zıplayarak seyrediyor ve âdetâ sıgara içen kimseyi kutluyorlar.

 

Sıgara içen kimseye bir şeyler söylemek istiyorum amma, durumu değerlendiriyor, tepki göreceğimi düşünüyor, ses çıkarmadan geçip gidiyor, bunlarla bir yetkilinin ilgilenmesinin gerektiğini düşünüyorum.

*****

Yıllar önce muâyene olmak için Devlet Hastânesine gitmiştim. Doktor, benden önce sıgara içen bir kimseyi muâyene etti. Sonra “sıgara içiyor musun?” diye sordu. Yaşlı kimse “cuvara içiyrim, cuvara bana zarar vermiyir, cuvaraya iyice alıştım” dedi. O kimse çıktı, doktor, oğlunu içeri aldı, “babanızın akciğeri delik deşik olmuş, bir hafta yaşayabilir. Babanıza iyi bakın” dedi.

1983 yılında merhum babamı Kırıkkale’de bir doktora götürdük. Doktor, babamı filme havâle etti, filmi çektirip doktor’a döndük.

 

Doktor, filme baktı, babamı muâyene etti, “amca sıgara içtin mi, sıgara içiyor musun?”. Merhum babam, “doktor bey sigara içtim, amma tam 40 sene önce sıgarayı bıraktım.”

 

Doktor, sigarayı bıraktığın için iyi etmişsin amca, sıgaranın sesi 40 yıl sonra ortaya çıkmış, ayak bileklerin şişmiş, akciğer sulanmış, karaciğer büyümüş, nabzın 165.” İki yıl sonra babam abdestli iken Allâh’ın rahmetine kavuştu. Allâhın rahmetine kavuştu sözü tuhaf karşılanmasın. Ölüm olmasa insanların perişanlığı başlarını aşardı.

*****

Çarşı içinde çocuklarının arasında sıgara içen insanlar size sesleniyorum! Doktor’un muâyenesi sonunda iki hasta için koyduğu tanıyı beğendiniz mi?

 

Eğer, Doktor’un ortaya koydu tanı çok hoşunuza gittiyse sıgarayı içmeye devam ediniz. Eğer doktor’un ortaya koyduğu tanı hoşunuza gitmediyse, sıgarayı hemen bırakın.

*****

Günümüzde bir de Cengiz Efendi var ki, ara işlerinde çalışıyor, ara işleri zor ve yorucu işlerdir. Buna rağmen;

 

Yenilecek, içilecek halâl şeyler varken, kiminin mubah, kiminin haram dediği sıgarayı içip, sağlığınızı bozmanın ne anlamı var.

Unutmayınız cezâ günü sağlığınzın vermeden İlâhî huzurdan ayrılmanızın imkânı yoktur.

*****

Bir de Cengiz Efendi var. Cengiz Efendi de her gün 15 lira verip sıgara denilen zehiri alıp günde bir paketini içtiğini söyledi.

Cengiz, evli, çocukları da var. Çocuklarına kötü örnek oluyor. Yukarıda yazdıklarımı Cengiz’e anlattım. Umulur ki, Cengiz Efendi sıgaradan, öz ve has canını kurtarır. 25.11.2019

2487-2488

 

Bu yazı toplam 904 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.