1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. İNŞALLAH, İYİ OLACAK
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İNŞALLAH, İYİ OLACAK

A+A-

Meral AKŞENER  ve arkadaşları 25 Ekim 2017 tarihinde Ankara Yeni mahallede ki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde Türkiye siyasetine çok önemli bir adım atmışlardır. YENİ PARTİ adıyla bir parti kurmaları, partinin amblemini, ilkelerini ve yapacakları işleri kamu oyuna açıklamaları Türk Siyasetine damgasını vurmuştur.

            Partinin Kurucular Kurulu'nda Meral AKŞENER' in yanı sıra, 50 si kadın, 199 seçilmiş, toplumda saygı gören kişiler  yer almaktadır. Listede özellikle merkez sağ, milliyetçi ve muhafazakar kanattan isimlerin ağırlık taşıdığı görülüyor.

            Kurul'da yer alan bazı isimler :

            Gaziantep Milletvekili Ümit ÖZDAĞ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok,  İzmir Milletvekili Aytun ÇIRAY,  Kayseri Milletvekili Yusuf HALASÇOĞLU, Cihan PAÇACI, Mukadder BAŞEĞMEZ, Durmuş Yılmaz,  Suat ÇAĞLAYAN, Aydın TÜMEN, Emekli SAT Komandosu ,Ali TÜRKŞEN, Elif GÖKDEMİR gibi tanınmış ve takdir edilmiş kadroların olması önem arz etmektedir.

             Edindiği bilgiye İYİ, bir yanıyla Oğuzların kollarından Kayı boyunu çağrıştırırken, açılımı ise “İnsanlık, Yenilik, İyilik” olarak sıralanmaktadır.

Logosundaki güneşin 8 oku ise, “Umut, adalet, cesaret, kararlılık, bilgi, medeniyet, gelecek, zenginlik” anlamına geldiği belirtilmektedir. Selçuklular zamanında da kullanılan bu logo hakkında zırvalamaları duyuyoruz.

            Parti tüzüğünde,"Türk milletine güveni esas almak. Açık, dürüst ve hesap verebilir olmak. Çoğulcu, katılımcı, kapsayıcı pozitif siyaset yapmak. Somut hedeflere sahip olmak ve odaklanmak. Çözüm üretmek ve çalışkan olmak.          Eleştiriye açık ve özgür düşünceli olmak. Siyaseti değerler üzerinden üretmek ve yapmak. Milliyetçiliği kültürel ve ekonomik alanlara taşımak. Farklılıklara saygılı olmak. Milli menfaatlerimizi her alanda ön planda tutmak."

Parti programında ise ekonomiden eğitim sistemine, terörle mücadeleden dış politikaya kadar birçok alanla ilgili çözüm önerileri sıralanmaktadır.

            İyi bir Türkiye için yola çıkıyoruz" sloganı ile başlayan parti programında HSK' nın yeniden yapılandırılacağı, yargı bağımsızlığının sağlanacağı, yolsuzlukla mücadeleye ve TSK' nın kurumsal yapısında değişikliğe dair dikkat çeken detaylar bulunmaktadır.

            Parti tüzüğünde yer alan önemli konulardan bazıları da şunlardır:

-Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi içine sokmak.

-Milli geliri ilk beş yıl sonunda 14.500 dolar yapmak.

-40 yaş altında kadınlarda okur yazarlık oranını beş yıl içinde yüzde 100 yapmak.

-Küresel refah endeksinde ilk beş yıl sonunda 40 ülke arasında yer almak.

-İlk bir yıl içinde yeni anayasa ile parlamenter sisteme dönmek .

-İlk bir yıl içinde demokratik bir siyasi partiler kanunu yapmak .

-Yılda 150 bin hektar ağaçlandırma ve erozyon kontrolü yapmak .

-İlk beş yıl sonunda işsizlik oranını yüzde 8 altına düşürmek .

-Basın özgürlüğünde Avrupa Birliği standartlarını hemen uygulamak.

-Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu hak ettiği itibara kavuşturmak...

            Yeni kurulan bir parti aleyhinde söz söyleyen, yazı yazanların kim olduklarını bu millet biliyor. İktidar partisi sözcüsünün basitleşerek, küçük görme,alay etme,ipe,sapa gelmez yakıştırmaları zaten millet ciddiye almamaktadır. Önce, tarihi ve kültürümüzü bilmek gerekir. Kabullenmeyi ve tahammül etmeyi bilmeyenlerden bu ülkeye hiç bir yarar sağlanamaz.

            İnşallah, iyi olacak. Başta Sayın Meral AKŞENER olmak üzere bu partide görev yapacaklara başarılar diliyor, hayırlı olsun temennilerimi sunuyorum. Allah, yar ve yardımcıları olsun. Ali Aydemir- 26.10.2017- Mucur

Bu yazı toplam 940 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.