1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. İmam Buhârî (810-870 M.)
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

İmam Buhârî (810-870 M.)

A+A-

13 Şevval 194 / 20 Temmuz 810 tarihinde Buhara’da doğmuş ve 30 Ramazan 256 / 31 Ağustos 870 tarihinde 62 yaşında Semerkant’ta vefat etmiştir. 1080 muhaddis’ten hadis öğrenmiş ve bunlardan 435 tanesinden aldığı hadisleri rivayet etmiş ancak bunların da 80 kadarı zayıf diye tenkid edilmiştir. Ancak bunları da hocasına itimat ettiği için ve başka hadisleri takviye için almıştır. 645 tanesinden öğrendiği hadisleri ise rivayet etmemiştir.

Bir defasında Bağdat’a geldiğinde oradaki hadis alimleri, denemek için buna 100 tane hadisi, senetlerini karıştırarak sormuşlar. Bu da her hadisin sonunda “Bilmiyorum” demiş. Sonunda: “Senin büyük bir muhaddis olduğunu söylüyorlardı, sen ise hiç birini bilemedin” demeleri üzerine; “benim bildiğim hadisler şöyledir ve senetleri de şu kişilerdir” diyerek o yüz tane hadisi senetleriyle beraber tek tek okumuştur.

Muttasıl senetle 200 000 hadis yazmıştır. Hocalarından Amr bin Ali el-Fellas: Onun bilmediği bir hadise, hadis denmez” demiştir.

İmam-ı Müslim: “sana ancak seni çekemeyenler kızabilir. Dünyada senin bir benzerin olmadığına ben şahitlik ederim” demiştir.

Hadis ravilerinin hem aynı zamanda yaşadığına, hem de birbirleriyle görüşüp görüşmediğine çok dikkat etmiştir.

“Sahih-i Buhârî” adını verdiği kitabında her bab’ın başına fıkhî görüşünü yazmıştır.

“Falan yerde bir muhaddis var” demişler. Bu da ondaki hadisi öğrenmek için oraya gitmiş ve adamı, tarlasında kaçırdığı atını yakalamak için elindeki boş torbayı hayvana göstererek “Geh Geh” diye çağırdığını görünce “Bu adam hayvana yalan söylüyor, yem varmış gibi boş torbayı gösteriyor. Bu adamın rivayet ettiği hadis sağlam olmaz” demiş ve hiç konuşmadan geri dönmüştür.

Uzun zamandan beri 25 000 dirhem olan borcunu ödeyemeyen bir şahıstan, bazı idareciler vasıtasıyla alacağını tahsil etmesini tavsiye edenlere: “Ben onlardan yardım istersem, onlar da benden, işlerine geldiği gibi fetva vermemi isterler. Dünyalık için dinimi satamam” demiş ve her sene on dirhem ödemek üzere burçlu ile anlaşmıştır.

Çok iyi bir atıcı idi. Ömrü boyunca attığı oklardan sadece iki tanesini isabet ettirememiştir.

Eserleri:

El-Câmiu’s-Sahih. Halk arasında “Sahih-i Buharî” diye bilinen bu kitabı, 600 bin kadar hadis arasından seçerek 16 yılda yazmıştır. Bu eserde 7397 hadis vardır. Her bir hadisi (veya bab’ı) yazmadan önce mutlaka boy abdesti alarak iki rekat namaz kıldığını söylemiştir.

Et-Tarihu’l-Kebir. Bu kitapta ashabtan kendi şeyhlerine gelinceye kadar 13 bin’e yakın ravinin güvenirlik derecesini yazmıştır.

Et-Tarihu’l-Evsat.  Ve bunlardan başka daha birçok eserleri vardır.

 

Bu yazı toplam 668 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.