1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. İLLAKİ TASARRUF
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İLLAKİ TASARRUF

A+A-

Yaşadığımız yüz yıl her türlü nimetin olduğu, teknolojisini en iyi seviyeye geldiği bir dönem. Yaşadığımız bu dönemin kıymetini biliyor muyuz? Tabiki bilmiyoruz. Öncelikle Allah’ın verdiği nimetleri iyi değerlendirmiyoruz.  Burada hiç tasarrufa önem vermiyoruz. Yiyeceklerimizi beslenmenin dışında tüketiyor kalanlarını hep çöpe atıyoruz. Yüzyılımızın büyük ihtiyacı olan bundan sonra da daha çok ihtiyaç olunacak suyu çok hor kullanıyoruz. Zaman gelecek bir bardak suya ihtiyacımız olacak. O zaman belki de bulamayacağız. Ama onu şimdi hiç düşünmüyoruz. Elektrik tüketimimizde çok önemli. Bilhassa resmi dairelerde sabahleyin düğmeye bir basılıyor paydos zamanına kadar bir daha kapatılmıyor.  Bazı zamanlar belki de elektriğe hiç ihtiyaç duyulmadığı halde yakılıyor. Evlerimizdeki avizelerin birden fazla ampulle çalıştığı başka bir dert. Resmi ve özel araçların kullanımı çok sayıda araç tek kişiyi taşıyor, bunlardaki yakıt tüketimini hep beraber düşünelim. Tasarruf edebilmemiz için bunlar birkaç kalem, daha neler var neler.

Bazılarına değindiğimiz tasarruflara dikkat etmezsek aile ekonomisine çare bulabilir miyiz tabiki bu sözüm sabit gelirliler için daha geçerlidir. Vatandaş tasarruf yaparken devlet tasarruf yapmamalı mı? Tabiki yapmalı, yatırımlar yapılacağı zaman açık eksiltmeyle ihaleler yapılmalı işlerin sıhhatli ve zamanında bitirilmesi için iyi denetlenmesi işlerin teslim alınmasına azami titizliğin gösterilmesi, bunu yapanların çok dikkatli olması çok önemlidir.  Bütün bu işlere ailelerimiz ve devletimiz olarak özen gösterirsek o zaman hem aile bütçemiz hem de devlet bütçemiz sıkıntı yaşamaz. İşte o zaman dolar dört yüzde olsa o sıkıntıları çabuk ve zararsız atlatmaya çalışırız. Bunun tersi olur tasarruf nedir bilmezsek ihalelere dikkat etmezsek doların yükselmesinin zararını çok çekeriz. Çünkü dolar yükselmesi demek türk lirasının değer kaybetmesi demektir.

Ticaret yapanlarımızda ister iç ticaret olsun ister dış ticaret olsun çok dikkat etmeleri gerekmektedir. İşlerin iyi olduğu zamanlarda lüks içinde yaşayıp tasarruf nedir bilmezlerse hafif bir sıkıntıda perişan olurlar. Ondan sonra da suçu kendilerinde aramaz suçlu bulmaya çalışırlar. Böyle yaşayanları bir sıkıntıda büyük zararlar gördüklerine şahit oluyoruz. Dün iyiydi bugün ne oldu diyenlere döviz şöyle oldu, piyasa şöyle oldu bizi zarara soktu diyenleri çok duyduk. Hatayı ben yaptım ticarette dikkatli olmak lazım diyenleri görmüyoruz. Sanayicilerinde bunu çok iyi takip etmesi yaptığı ve yapacağı her işin özelliklerini iyi bilmesi onun üzerinde çalışmalar yapması bunu iyi yapanlarla bilgi alışverişinde bulunması yapacağı hizmetin hem kendine hem de milletine faydalı olmasını ön koşul olarak kabullenmesi şarttır.

Bilhassa zamanımızda üretime önem verilmesi birçok aileye ekmek vermesi vatanseverliğin en iyisidir. Yurdumuzda özel sektör ne kadar başarılı olursa istihdam o kadar artar. Özel sektörün ileri olduğu illerimizde işsizliğin olmadığı tam tersi yetişmiş ara elamanı bulmakta zorluk çekildiği görülmektedir. Bilhassa meslek liselerimizin ara elaman yetiştirmelerinde özenle durmaları şarttır. Sanayiyi ayakta tutan ara elamanlardır. Onlar hem kısa zamanda meslek sahibi olup kendilerini kurtarırlar hem de memleket ekonomisine katkıda bulunurlar.

Her çocuğun yüksek tahsil yapma zorunluluğu olmamalıdır. Çocuklar belli bir seviyeye kadar okuyunca kendi becerisi tespit edilmeli o yöne yönlendirilmelidir. O zaman hem çocuğa iyilik etmiş hem de sanayinin ihtiyacı olan elamanı yetiştirmiş oluruz. Bu nedenle zorlamadan becerisi yönünde çocuklarımızı meslek okullarına yönlendirelim.

 

Bu yazı toplam 652 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.