1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. İLGİLİLERİN DİKKATİNE
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İLGİLİLERİN DİKKATİNE

A+A-

Bilindiği gibi sigara tüketiminin nerelerde olacağı, nerelerde tüketilmesinin yasaklandığı onun içinde cezai müyedeler getirilmiş, aynı zamanda sigara içilmemesi gereken denetimi yapılmış, bu denetimlerin neticeleri çok olumlu olmuştu. Bu dönemde görülüyor ki bu denetimler ya yapılmıyor ya da amacına uygun yapılmıyor ki kişi kendi iş yerinde bile serbestçe sigarasını içiyor, bu durumun hem kendine hem de çevresine zarar verdiğini hiç düşünmüyor, alınmış kararları hiç umursamaz oluyor. Aslında bu kararın kontrol edilmeden kişilerin kendilerinin uyması gereken çok güzel bir uygulamaydı. Ama ne yazık ki biz millet olarak kendiliğimizden uymaz muhakkak kanun uygulayıcıların denetimini isteriz.

            Bu sigarada yasaklanan taşıt araçlarındaki durum o kadar iyi oldu ki, yolcuların hepsi huzurlu bir yolculuk yapıyor, bu yasaklama gelmeden önceki durum hiç iç açıcı değildi bir kişi sigara içse bütün yolcuyu rahatsız ediyordu, sigara içene içmede denemiyordu çünkü kanuni müyedesi yoktu. Birde resmi kurumlarda ve okullarımızda kurumun belli bir yerinde sigara içme odaları yapılamaz mı? Çünkü kurumların önlerindeki görüntü hiç iyi olmuyor hele öğrencilerin içinde bahçelerdeki görüntü de kötü örnek oluyor bu durumlara en iyi öneri sigaranın bırakılması ama ne yazık ki oda yapılamıyor, böylelikle insanlar hem ekonomilerine hem de sağlığına zarar veriyorlar, burada ekonomilerinden önemlisi sağlıklarıdır.

            Birde Kırıkkale’miz de hurda depoları var buralarda küçük esnaların topladığı hurdalar depolanıp esas dönüşüm noktalarına tırlarla veya büyük kamyonlarla gönderiliyor, hem tırların hem de kamyonların hurda yüklüleri üzerlerine çadır çekmiyor, çadırsız yol alan bu araçlar her an için tehlike arz ediyor. Taşınan hurda demir ve demir aksamı olunca ne kadar daha tehlikeli olduğu görülüyor, her halde bu araçların kasalarının üzerinde çadır bulundurmaları zorunlu olsa gerekir. Hatta şehir içindeki hafriyat kamyonlarının bile çadır kullanmaları şarttır çünkü onlarında hattinden fazla doldurdukları toprak ve taşların yollara döküldüğü, kışın çamur yazın toz kirliliği yaptığı yaşanan olaylardır, birde önünden giden hafriyat kamyonundan dökülen toprak ve taşların arkasından gelen taşıtlara ne kadar zarar vereceğini tahmin etmek zor almasa gerektir.

            İster hurda taşıyanlar olsun ister hafriyat taşıyan araçlarımız olsun kendileri için zahmetli olan çadır kullanma alışkanlığına uymaları gerekmektedir çünkü bu toplumu ilgilendiren bir işlemdir.

NOT: Günümüzde en büyük belamız Koronadan kurtulmanın çaresi kurallara uymaktır. Kurallara uymayı unuttuk. Maske takmıyor, sosyal mesafeyi korumuyor, temizliği bıraktık. Düğünler, cenazeler hiç korona yokmuş gibi yapılıyor. Sağlık bakanımız milletimizden kurallara uymaları için ricada bulunuyor. Sağlık teşkilatımızın tamamı uğraş veriyor ama bizim milletimiz daima zoraki kurallara uyuyor. Kendi ve milletin menfaati için yapmıyor o nedenle yine ilgili makamların gerekli denetimleri titizlikle yapmalarını bekliyoruz. Valiliğimizin başkanlığında İl Sağlık Müdürlüğümüz, Emniyet teşkilatımız, belediyemiz, müştereken bu denetimlere gün geçmeden başlamalı ki korona belasını atlatalım ve sıkıntılı iller içerisinden kurtulalım.

Bu yazı toplam 2259 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.