1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İL GAZETESİ’NİN YILDÖNÜMÜ
İL GAZETESİ’NİN YILDÖNÜMÜ

İL GAZETESİ’NİN YILDÖNÜMÜ

İnsanın yaşaması için Kur’ân-ı ve meâlini okumak, okuduğunu anlamak, vezinli, yâni dengeli birkaç manzûme, yazı hâline dönüştürülmemiş serbest...

A+A-

İnsanın yaşaması için Kur’ân-ı ve meâlini okumak, okuduğunu anlamak, vezinli, yâni dengeli birkaç manzûme, yazı hâline dönüştürülmemiş serbest şiir, özür dileyecek duruma düşmemek, bir de Kırıkkale İL gazetesi okumak yeterli ve hoştur.

İnsanın yaşaması için orman, yâni oksijen, su, çeşitli gıdâlar ve Ankara İL gazetesi ile Anadolu Gazetesi yeterli olup bu mevsimde kır gezintisi yakar da geçer. İnsanın yaşaması için çevre ve hava temizliği, dana eti, dana etinden îmâl edilmiş ızgara köfte, Kırıkkale sözcü gazetesi okuması yeterli amma çimeni yeşil yaylada piknikte güzeldir. İnsanın yaşaması için biraz hurma, biraz elma, biraz armut, biraz zerdâli, biraz erik, bulgur pilavı ve bir de Anadolu gazetesi varsa takım tamam demektir.

Yazarın biri, 1984 yılında doğmuş bir kimsenin, 1971 yılında öldüğünü yazmış. Adam çok büyük yazar değil mi ya? Yazarın öteki ise, “medfun” defnedilmiş anlamındaki kelimeyi “meftun” “düşkün âşık” diye yazıp açıklamış. Medfun, “defnedilmiş, mezara konulmuş anlamında” diyen kimseyi de yazar efendi iyice döğmüş. Medfunu, meftun bilen, doğruyu söyleyene ve öğretene dayak atan zorba yazara, benden yana çok selâmlar.

Vezinli, yâni ölçülü, 6+5=11 ve 4+4+3=11 heceli ve 2, sonra 3 duraklı; genel kafiye düzeni redifli bir kaç kıt’a şiir, insanı aşka getirmek için yeterlidir. Aşk denilen şey her türlü kirden temizdir, zinâyı aşk bilenlere Allah hidâyet eyleye.

Aşağıdaki gibi. Beş kıt’alı şiirden yalnız 2 kıt’ası; kafiye, hece vezni bakımından örnek olarak verilmiştir. Gerçi örnekler çoğu kimsenin işine yaramaz amma olsun. Belki de ben yanılmışımdır.   Kaybolan varlığın geçmiş çağların, Harabolmuş mor sümbüllü bağların, Ormanı yakılmış nazlı dağların, Çölleri anlatan hazin DİLİ var.   Durgun denizlerde, coşkun çaylarda, Rengârenk üzümlü zümrüt bağlarda, Örümceğin dokuduğu ağlarda, İlâhî Kudretin güçlü ELİ var.   İL gazetesinin başarıyla yoluna devam etmesini; İL gazetesinin tüm personelinin sağlık ve âfiyet içinde yaşamasını, ayrıca kendilerine Allah’tan güç, kuvvet ve güzel günler niyâz ediyorum.

Bu haber toplam 282 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.