1. YAZARLAR

  2. UĞUR BÖCEĞİ

  3. İKRA ( OKU ) - MÜSLÜMAN AKILLI OL!
UĞUR BÖCEĞİ

UĞUR BÖCEĞİ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İKRA ( OKU ) - MÜSLÜMAN AKILLI OL!

A+A-

Yüce Rabbim Kuran-ı Kerim kutsal kitabımızın ilk ayetinde ‘‘İKRA’’ (Oku) diyor. Tabi ki! Sadece Kûran okuyun da demiyor.
Okuyup; yüce Rabbimin peşinden gidenler âlim; okuyup Allah’ımızın yolundan sapıp insanlara eziyet yapan onları öldüren, ölüme sürükleyenler, Allah adına başka Müslümanları birbirine düşman edenler ile onları dini duygularını sömürenler ise zalimdir.
Okuyup Allah’ımızın yolundan giden doğruyu yanlışı ayırt edebilen insanlar Müslüman olur. Ancak okumayıp, zalimlerin peşinde gidenler; onlara hizmet edenlerle; onların zulümlerine mücadele etmeyip boyun eğenler Müslüman olamazlar.
Tabi ki! Gücü yetiyorsa; eliyle! Olmadı diliyle, daha da gücü de yetmiyorsa buğz ederek mücadele edebilirler.
Müslüman akıllı olmalı; ben âlimim, hocayım, şeyhim diyen herkesin peşinden gitmemeli. Yoksa dinden çıkar. 6 yaşında bir kız çocuğuyla evlenebilir diyen sapkın insanların peşine düşerek; Allah korusun yoldan çıkar. Cennetin kapısını açacağım derken cehennemim ta ortasında buluverir kendini.
Bu konuda özellikle Arapların içine düştüğü en büyük yanlışlık olan Vahabilik gibi uydurma mezheplerin, uydurma zihniyetlerin kölesi olurlar.
Kısacası yüce Rabbimin yolundan gitmek için önce Kuran’ın felsefesini iyi bilmek lazım. Peygamberimizin yaşantısını iyi anlamalıyız. Yoksa akla mantığa uymayan İslam’ın felsefesine uygun olmayan yollara sapmak içten bile değil. Allahu ekber deyip camiyi bombalayan Müslümanım diyen Müslüman olamaz. Müslanım deyip; kimse hiç bir insana silah bile doğrultamaz. Hele bir Müslümana başka bir Müslümanın şakadan olsa bile silah doğrultması haramdır.
Zihnimize abuk subuk şeylerle doldurmadan; önce insan olma vasfını taşımayı, barışçı, adaletli olmayı öğrenmek lazım. İnsan haklarını, kadın ve çocuk haklarını hatta Allah’ımızın sessiz kulları dediğimiz; hayvan ve bitkileri bile incitmemek lazım. Ağaçları boşu boşuna kesmemeliyiz. Hatta ağaç dikmeliyiz. Bu konuda Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa s.a.v. efendimiz
‘‘Kıyametin kopacağını bilseniz; elinizdeki fidanı dikiniz.’’
Bu dünyada bize referans olacak Kutsal kitabımız ve Peygamber efendimizin haricinde kaynak mı; istiyorsunuz? O zaman Hz. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayramı Veli, Eyüp Sultan Hz.leri ve daha niceleri var.
Şunu da unutmayınız ki!
Peygamberimiz kendi milleti açken, kendisi karnına taş basıp gezerken, son model otomobillere binip ahkâm kesenlerin peşinden de gitmeyiniz.
Hele ben seni cennete sokarım diyenlere asla inanmayın. Bakın peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa s.a.v. efendimiz kızına ne diyor.
‘‘Ey! Kızım Fatıma! Babam peygamber diyerek; güvenme. Rabbine karşı kulluk vazifeni yap. Eğer Allah’tan nefsini satın alamazsan, Vallahi ben bile senin namına hiçbir şey yapamam’’
Üç aylara girdiğimiz; şu günlerde yüce Rabbim hepimizi İslam’ın yolundan giden, Peygamberimizin şefaat ettiği kullardan eylesin; âmin.

Bu yazı toplam 1910 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.