1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İKİ GENÇ KIZ VE…
İKİ GENÇ KIZ VE…

İKİ GENÇ KIZ VE…

15.2.2015 târihinde akşamüstü kapımın zili çalıyor, beklediğim birileri olduğu için koşarak kapıyı açıyor ve karşımda başı örtülü iki genç...

A+A-

15.2.2015 târihinde akşamüstü kapımın zili çalıyor, beklediğim birileri olduğu için koşarak kapıyı açıyor ve karşımda başı örtülü iki genç kız görüyorum…

 Buyurun hanım kızlar diyorum; kızlardan biri “amca biz teyzemle sohbet etmeye geldik”. “Nereden geliyorsunuz?” Öndeki kız ağzıma girercesine yaklaşıyor ve “okuldan geliyoruz amca”. Pekiyi bu akşam saatinde sizi gönderen nasıl okulmuş böyle? Bizim okul amca; demek sizin okul ha… Eee sizin okulun sohbetinin konusu ve okulunuzun adı ne? Konu din amca! “Konu din amca” diyor, kızcağız okulun adını evet okulun adını söylemiyor. Düşünüyor, kendime diyorum ki, bu kızları eve alırsam, bunlar cıyaklamaya başlar, komşular cıyaklamayı duyar, çıkar gelirlerse ben kendimi nasıl anlatır, ne yaparım? Komşulara ben “derdimi nasıl anlatırım, komşularım beni nasıl anlar, evet komşularım beni nasıl anlar? Bu işin sonunda rezillik var galibâ” diyorum. “Bana bakın kızlar! Benim dînî bilgilerim iyidir. Teyzenizle her türlü dînî sohbeti yapıyor, teyzenize fazlasıyla din konusunu yaşatıyorum; yürüyün işinize, teyzenizin sohbete ihtiyacı yok”

26.2.2015 târihinde kapımın zili çalıyor, yine birini beklediğim için hızla kapıya koşuyorum bu sırada kapım bir de tokmakla tıklatılıyor ve görüyorum ki bu kez yetişkin bir kadın kapımda, buyurun hanımefendi! Hanımefendi 40 yaş civârında orta hâl giyimli bir kadın! “Bir daha buyurun hanımefendi” diyorum. Hanımefendi cıyaklarcasına, “Amcâââ! Bizim mahalle var ya ev sâhibi, yaşlı karı kocayı kapıya attı; onlar için hayır topluyorum.

“Hanımefendi mahallenizin muhtarı yok mu, muhtara haber verildi mi, bu konuda muhtar ne yaptı? Hem senin elinde herhangi resmî belge, makbuz ve sâire yok, ben; sana nasıl inanacağım? Aman amcâââ! Ben hiç yalan söyler miyim? Karı koca yaşlı insanlar bu kış gününde çok perişanlar... Yaşlı bu insanlar ev sâhibi tarafından kapının önüne atıldı; ben, sana niçin yalan söyleyim amca? Kadının çenesi makine gibi işliyor, tutukluk filan yok, “anlaşılan kadın kapı, kapı gezip bu tür para toplama işini çokça yapmış” diyorum, sonra aklıma dâire arkadaşım geliyor.

Yaşlı kadını Keskin’e göndereceğim ağabey! “Bu kış gününde kadına yakacak, yiyecek lâzım” diyor dâire arkadaşım. Arkadaşlardan para topladım, bir tek sen kaldın, en çok parayı senin vermen lâzım, çün ki yaşlı kadın Keskinli diyor. Ben de öyle ediyor, arkadaşlarımın içinde en çok parayı veriyorum.

İki saat sonra dâire arkadaşım gülerek odama giriyor, “ağabey senden ve öteki arkadaşlardan topladığım parayla leblebi-üzüm aldım, âfiyetle yiyorum”. Çok, çok selâmlar.

Çok, çok selâmlar da kimin ne için para topladığını, yaşlı, muhtaç dediği kadının adına topladığı parayla üzüm-leblebi alıp yediğini, bunu ciddiyetle söylediğini okudunuz mu? Eğer yazdıklarımdan bir şey anlamadınızsa, günün birinde yaşar ve anlarsınız.
Bu haber toplam 275 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.