1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. İdeal toplum ideal eğitim sistemiyle mümkün
İdeal toplum ideal eğitim sistemiyle mümkün

İdeal toplum ideal eğitim sistemiyle mümkün

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, önümüzdeki aylarda düzenlenmesi planlanan Milli Eğitim Şurası hakkında açıklama yaptı.

A+A-

 

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, önümüzdeki aylarda düzenlenmesi planlanan Milli Eğitim Şurası hakkında açıklama yaptı. Pekuz, “İdeal bir toplumun inşası ve toplumun idealleriyle buluşması ancak ideal bir eğitim sistemiyle mümkündür” dedi.

DEĞERLERİYLE BARIŞIK YETİŞMELİ

1-3 Aralık 2021 tarihinde yapılması planlanan Milli Eğitim Şurası hakkında Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, açıklama yaptı. Pekuz, “İdeal bir toplumun inşası ve toplumun idealleriyle buluşması ancak ideal bir eğitim sistemiyle mümkündür. Sendika olarak baskıcı, aşırı ideolojik, tek tipçi ve farklılıklara izin vermeyen bir eğitim sistemi yerine; öğrencilerimizin kendi değerleriyle barışık yetişmesini, kendilerini en iyi şekilde gerçekleştirebilmelerini, yeni gelişmelere açık olmalarını ve böylece dünyayla rahatlıkla rekabet edebilmelerini sağlayan bir eğitim sistemi isteğimizi her zaman kurulduğumuz günden beri ifade ediyoruz.”

ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALINMALIDIR

“Milli ve manevi değerlerine bağlı, eleştirel düşünebilen, araştıran, her zaman gelişime açık, demokratik tercihlere saygı duyan, ülkemizin farklıkları bir zenginlik olarak gören bireylerin yetişmesi için eğitim sistemimizde köklü bazı reformlara ihtiyaç vardır. Öğretmenin etkinliğinin ve rolünün daha da artırıldığı, saygınlığını daha da yukarıya çıkaracak önemli bazı adımların da atılması her geçen gün bir zorunluluk arz ediyor. Bu bağlamda ‘Türk milli eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek’ amacıyla toplanacak olan 20. MEB Şûrası’nda toplumun değerlerini göz önünde bulunduran önerilerimiz dikkate alınmalıdır” dedi.

BUGÜNE KADAR ÇOK MESAFE KAT ETTİK

“Dünyada kamu sendikacılığının kat ettiği mesafenin artık Türkiye’de de kat edilmesi gerektiğini, bunun ise ancak yasal düzenlemelerle mümkün olabileceğini belirten Pekuz, “Artık yasadaki eksikliklerin giderilmesi, kamu sendikacılığının ülkemizde gelişebilmesi ve daha fazla kazanım elde edilebilmesi için dünyadaki standartları yakalaması gerekmektedir. 29 yıl önce çıktığımız yoldan bugüne çok mesafe kat ettik ancak yasal düzenlemelerin oluşturduğu engelleri aşmak her geçen gün zorlaşıyor. Kamu görevlilerinin sahip oldukları mali ve sosyal haklarını genişletmek, yaşam standartlarını yükseltmek ve hak kayıplarının önüne geçmek için mücadelemizin yasayla desteklenmesi gerekiyor. Kamuda sendikalaşmanın önünü açmak için çıkarılan 4688 sayılı yasa dün de bugün de işlevini yerine getirmiyor.”

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 555 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.