1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. İÇKİ VE ZARARLARI
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

İÇKİ VE ZARARLARI

A+A-

Miladî yılbaşı geliyor. Hıristiyanlar inançları gereği o günü hindi etiyle, içkiyle dansla, kumarla vs. ile kutlayacaklar. Yu “ben Müslümanım deyip de onların yaptıklarını yapanlara ne diyelim? İslam dininde kesin yasaklardan (haramlardan) biri de içkidir. Bunun da diğer ameller gibi bir îtikâdî yönü vardır, bir de amelî yönü. İçkinin haram olduğunu kabul etmeyen kimse kendine göre ne kadar kılıf bulursa bulsun, imandan çıkmış olur. Çünkü kesin bir haramı kabul etmemek küfürdür. İçkinin kesin haram oluşu hem ayet, hem de hadislerle sabittir. Allahü Teâlâ şöyle buyuruyor:  “Ey müminler! Şarap (içki içmek), kumar oynamak, dikili putlar, kısmet çekilen fal okları, zarlar ancak ve ancak şeytan işi pis murdar şeylerdir. Onun için bunlardan sakının ki, felaha, kurtuluşa eresiniz. Şeytan şarap ve (diğer içkilerde) ve kumarda ancak ve ancak aranıza düşmanlık ve kin düşürmek; sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz bunlardan vazgeçiyorsunuz değil mi?” (Maide/91-92)

Hz. Peygamber de bu ayetleri açıklama sadedinde, bazı kimseler çıkıp da: “Efendim, bu ayetler şarap hakkındadır. Biz şarap değil, bira, rakı, votka v.s. içiyoruz. Bunlar haram değildir” derler diye bu konuya da açıklık getirerek şöyle buyuruyor:  "Ümmetimden bazıları, kendileri isim verdikleri içkiyi, içki değil diye içecekler"   “Her sarhoşluk veren şey içkidir; her içki de haramdır. Kim dünyada içki içer, sonra tevbe de etmezse o kimse ahirette cennet şarabından içemez.” (Müslim Eşribe/73, Buhari Edeb/80) “İçki içen kimse, puta tapan gibidir.”  “İçkiden sakının! Çünkü o bütün kötülüklerin anasıdır” (sünen-i Nesâî Eşribe/44)

 “Allah’a ve ahiret gününe inanan kimse üzerinde içki bulunan sofraya oturmasın”

 “Anne-babasına ası olan, yaptığı iyiliği başa kakan ve içkiye devam eden kimseler cennete giremez.” (Darimî Eşribe/5)  “Süveyd bin Tarık Hz. Peygamber (sav)e içki hakkında sordu. O da, ondan nehyetti, yasakladı. Süveyd: “Onu ilaç olarak” deyince Hz. Peygamber (sav): “O bizzat derttir, deva değildir” buyurdu. (Darimî Eşribe/6) “Zina eden, mü’min olarak zina etmez, içki içen içtiği zaman mü’min olarak içki içmez, hırsızlık yapan da mü’min olarak çalmaz.” (Darimî Eşribe/11)  “Her sarhoşluk veren şey haramdır, çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır”   “Allah, içkiye, onu içene, sakisine, satıcısına, sattırana, üzümünü sıkana, sıktırana, taşıyana ve kendisine taşıttırana lanet etmiştir” (Ebu Davud, Tirmizi, İbn-i Mace Eşribe/6) "Kim içki satarsa, hınzır kasaplığı da yapsın"(Ebu Davud Büyû/64, Ahmed 4/253)

Bununla ilgili Sünen-i Nesâî’de bir hadise (olay) ŞÖYLE rivayet edilmektedir: Geçmiş ümmetlerin birinde ibadetine düşkün bir adam vardı. Kötü duygulu bir kadın bunu sapıttırmak için kolları sıvadı. Hizmetçisini göndererek bir konuda şahitlik yapması için bu adamı evine çağırdı. Adamın adının Bersîs olduğu rivayet edilmektedir. Bu adam da davete icabet edip o kadının evine gitti. Adam içeri girince kadın kapıları kapattı ve: “Ya benimle beraber olacaksın, ya içki içeceksin, ya da şu çocuğu öldüreceksin. Değilse “İmdaaat, Bersîs bana tecavüz ediyor diye pencereden bağırırım, seni öldürtürüm” dedi. Adam bu üç günahın içinde en hafif olarak içkiyi gördü ve öyleyse ver bir bardak içeyim (sonra tevbe ederim) dedi. Bir bardak içtikten sonra iki, üç derken fitil gibi sarhoş oldu ve kadına zina etti. Sonra ayıkınca kadın: “Bu çocuk senin bana zina ettiğini gördü, başkalarına söyler” dedi. Bunun üzerine adam çocuğu da öldürdü ve böylelikle içki neticesi üç büyük günahı da işlemiş oldu. (Sünen-i Nesâî Eşribe 44) Ey kalbi temiz olan akşamcılar! Gördünüz mü?   İçki ile ilgili bir hadis-i şerifte de şöyle buyurmuştur: “Kim şarap (ve diğer içkilerden) içerse Allah onun kırk (gün) sabah (akşam) namazını kabul etmez. Eğer tevbe ederse, Allah tevbesini kabul eder.  Sonra tekrar içerse Allah onun kırk (gün) sabah (akşam) namazını kabul etmez. Eğer tevbe ederse, Allah tevbesini kabul eder.  Sonra tekrar içerse Allah onun kırk (gün) sabah (akşam) namazını kabul etmez. Eğer tevbe ederse, Allah tevbesini kabul eder. Sonra dördüncü olarak tekrar içerse Allah onun kırk (gün) sabah (akşam) namazını gene kabul etmez. Eğer tevbe ederse, Allah  artık onun tevbesini kabul etmez ve ona ‘Nehr’i habal’den içirir, buyurmuştur. Bunun üzerine “Ya Rasûlallah! Nehr’i habâl nedir? diye sordular. “Cehennemde yananların akan irinleridir” dedi.” (Tirmizi Eşribe / 1, Ebu Davud Eşribe / 2)İçki anketi  (Yeşilay raporu) a- Genel olarak işlen suçların yüzde 66 sı, b- Trafik kazalarının yüzde 61 i, c- Cinayetlerin yüzde 5 i, e- Şiddet olaylarının yüzde 50 si, f- Akıl hastalıklarının yüzde 50 si, g- Eş dövmelerin yüzde 70 i, h- Boşanmaların yüzde 80 i, içki yüzünden meydana gelmektedir. 2011 yılında 592 bin 775 çift evlenmiş, aynı senede 120 bin 117 çift boşanmıştır. Eş dövmede: Dünyada Türkiye Birinci, Bangladeş ikinci, Ethopya-Habeşistan üçüncü, Mısır dördüncü, İngiltere beşinci sıradadır.

Araştırmaya göre Türkiye’de her bir saatte 42 kişi, eşiyle boşanma veya nafaka davası için mahkemelik oluyor (Gazetelerden) Yolsuzluklarda Türkiye dünya dördüncüsüdür

95’de içkiye verilen para 19 trilyon lira olarak içki tüketiminde dünya birincisi olduk. Düşünüyorum! Ölünce de Allah’ın huzuruna dünya birincisi Müslüman olarak varabilecek miyiz? Kalın sağlıcakla!.

Bu yazı toplam 1186 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.