1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. İÇİMİZİ ISITAN ÇOK HOŞ BİR HABER
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

İÇİMİZİ ISITAN ÇOK HOŞ BİR HABER

A+A-

            Benim Ülkem tarım ve hayvancılık ülkesidir. Ancak tavuk gribi dedik, köylünün tavuklarını canlı canlı çukurlara doldurduk. Tarla parası dedik, köylünün elindeki tarım aletlerini hurdacılara sattırdık. Yerli sığır ırkı dedik. İnsanları montofonlara simentallara tercih ettirdik. Küçük baş hayvancılığımızı kökünden yok ettirdik. Adını bilmezken, sebze ve meyvelerimizi enflasyon metası yaptık. Enflasyonu hiç yüzde onların altına indiremedik. İşsizliği hiç yüzde onların altına düşüremedik. Geriye bir avuç köylü kaldı. İnsanlarımızı şehirlerin varoşlarının devamlıları yaptık. Nüfusun yüzde sekseni köylü iken yüzde onlara düşürdük.  Çarpık sanayileşmeyle de sularımızı kirlettik. Nehirlerimiz katran akan sulara çevirdik. Özelleştirme dedik, kamunun mallarını yok pahasına ona buna peşkeş çektik. Kuru gürültü ve kuru kabadayılıklarla günü kurtarmaya kalktık. Etnik ayrımcılık, dini ayrımcılık kıskacına sürüklendik. Ar demedik, küfrü vazgeçilmezimiz yaptık. Cumhuriyeti ve demokrasiyi unuttuk. Kimsenin cumhurbaşkanına saygısı kalmadı. İktidarın da muhalefettekilere saygısı kalmadı. Parti kapatmalar, dün sorunlarımızı çözdü de yine parti kapatmaların girdabına girdik.

            Bu ülke bizim. Yanlışlıklar yapılmaz değil. Ancak bu yanlışlıklar onlarca yapılırsa, bir zaman gelecek. Ne elimizde ülke kalacak. Ne de elimizde bu vatandaşlarımız kalacak. Zaten tüm ülkelerin gözü, benim ülkemin üzerinde. Hepside yıkılan ülkemin neresine sahip olacağının hesabını yapıyor. Kırk yıldır PKK yı boşuna mı beslediler. Besliyorlar. Elli yıldır Fetullahı boşuna mı beslediler? Apo’nun yerine ve Fetullah’n yerine şimdilerde kimi palazlandırmaya güçlendirmeye çalışıyorlar? Bilin bakalım.  Savaşlar şekil değiştirdi. Herkes taşeron çalıştırıyorlar. Kendi adlarına ülke insanlarını birbiriyle savaştırıyorlar. Savaştırdıklarının yuları kendi ellerinde. Eğer başarı sağlanırsa hemen gelecekler. Üzerlerine oturacaklar. Benimle yaşamaya razı olmayan ahmak, yarın elin gavuruyla yaşayacaksın.  Onlar bir gün emellerine ulaşırsa, senin de işini o gün bitirirler. Bin yıllık birlikteliğinin önemini bilmeyen seni, bir günde yerle bir edecekler.  Ahmak. Ahmaklığına doyma.

            Yazının başlığında içimiz ısıtan çok hoş bir haberin ne olduğunu anlatayım. Kırıkkale’de KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN NEDENİM VAR başlığıyla bir haber var. Bu haber Kırıkkale’de küçük baş hayvancılığını desteklemek ve geliştirmek amaçlanmaktadır. Çok doğru bir haber. Çok alkışlanacak bir haber. KIRIKKALE VALİLİĞ, KIRIKKALE TARIM-ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ VE ZİRAAT BANKASI işbirliğinde Kırıkkale’de küçük baş hayvan sayısını artırmak ve yakın gelecekte 145 bin küçük baş hayvan sayısını 200 bine çıkarmak hedeflenmektedir.

            Bakın otlar, yorungalar, yoncalar, çayırlar, çimenler küçük baş hayvanların besin kaynaklarıdır. Dağlarımız, yaylalarımız, tarlalarımız bu besin kaynaklarıyla doludur. Hayvanların bunlarla beslenmesi demek et, süt, üreme, yün, tiftik, deri demektir. Dokuma fabrikalarımızın hammaddesidir. Tabakhanelerin hammaddesidir. Süt, yoğurt fabrikalarının hammaddesidir. Tarlalarımızın bahçelerimizin gübrelenmesinin ve kimi yerlerde yakıt maddesidir.

            Geçmişte siyasi parti çalışmaları nedeniyle bir köy kahvesine vardık. İçeride kırk kadar köylü var. İnsanlar karşılarında siyasi parti temsilcilerini görünce sorunlarını ve karşılaştıkları sıkıntıları anlatıyorlar. Bir vatandaş konuşmaya başladı. Ben devlette bir tane süt ineği almak istedim. Benden kırk belge istediler. Aynı vatandaş dedi ki bir başkası, elli tane almak istedi. Onun elli hayvanını çok sıkıntı çekmeden, hayvanları bir hafta içinde verdiler. Ben de bilmem ne kadar süre uğraştım. İneği alabildim. Evet. Köylü bir süt ineği almış olsa, hem ineğine gözü gibi bakar. Ödeme zamanı gelince borcunu da öder. Elli ineği bir solukta alan ise aldığı ineklerin yüzde onunu imza yetkililerde verir. Kalan kırk tanesini de satar. Parasını da borcun günü gelince ödemez.

            Demek istediğim şudur. Köylüye, üretmek isteyen köylüye zorluklar yaşatmadan istediği küçük baş hayvanları verilmelidir. Geçmişte yaşandığı gibi üreticinin hayvanlarını geçim kaynağı olarak elinde bulundurması izlenmelidir.

Bu yazı toplam 3855 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.