MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hz. Musa

A+A-

Hazreti Musa’nın Yüce hakka yalvarıp “halkı yaratıp da helak edişinin hikmeti nedir” diye sorması

Hazreti Musa (as) sordu: Ey hesap gününün Rabbi! Nakşettin de sonra neden bozdun nakşettiğini? Erkek ve dişi varlıkları var edip de sonra bunları neden yok ediyorsun?

Hak Teâlâ’dan cevap geldi: Bu soruyu gaflet ve heva yüzünden sormadığını biliyorum. Değilse bu soru yüzünden seni azarlar ve terbiye ederdim. Sen bu sorunla, fiillerimizdeki hikmeti ve sırrı öğrenmek istiyorsun. Böylece insanları bundan haberdar etmek ve hamları olgunlaştırmak istiyorsun. Sen toprağa bir tohum ekerek bu konuyu kendin değerlendir.

Hazreti Musa ekin ekti ve ekinler yetişip başakları olgunlaşınca orağı alıp ekinleri biçmeye başladı. Kulağına gaybden bir ses geldi:

Niçin ekini ekip de olgunlaşınca onu biçiyorsun, sonra da dövüyorsun? Hazreti Musa:

Rabbim! Ekini biçip seriyorum. Çünkü içinde tane ve saman var. Taneleri samandan ayırmak için dövüyorum, savuruyorum ve buğdayları alıyorum. Allah sordu:

Bunu böyle harman yapma bilgisini kimden öğrendin?

Ya Rabbi, sen öğrettin.

Sen iyiyi kötüden ayırıyorsun da ben niye ayırmayayım! Yaratılmışlarda temiz ruhlar da var, çamurlu bulanık ruhlar da. Tıpkı buğdayı samandan ayırır gibi iyi ile kötüyü ayırıp göstermek gerek.  İyileri en büyük nimetlerimle cennetlerde taltif etmem için dünyada herkesi öldürüyorum. Sonra herkese amelinin karşılığını tastamam vereceğim. Şimdi anladın mı?

Evet, Ya Rabbi anladım.

Demek ki ölüm yok olmak değilmiş, herkese yaptığının karşılığının verilme yerine gitmesi içinmiş!

Bu yazı toplam 1341 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.