1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. HÜSEYİN MAZHAR BEY
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

HÜSEYİN MAZHAR BEY

A+A-

1-Hüseyin Mazhar adında bir zât, 28 Nisan 1340+584=1924 ve 1341+584=1925 târihleri-yıllarında Keskin’de, Keskin gazete sini yayımlamıştır.

******

2-Kırıkkale Üniversitesi’nde Dekan Yardımcısı olarak görevli Yardımcı Doçent Doktor Sayın Bayram Sakallı, ‘T.C. Kırıkkale Vâliliği’ ‘Cumhûriyet’in ilk yıllarında Keskin gazetesi’adıyla târihe ışık tutan, Keskin’le çevresi konusunda çok değerli bilgiler veren kitabını yayımlamıştır. Umarım bu kitabı özellikle Keskin ve Kırıkkaleli hemşehrilerim alıp okumuşlardır.

******

3-Kitap konusunda çoğu kimselerin parası çok kıymetlidir. Falan ve filan hânede milyonlarca/yüzlerce liranın, birkaç lira ya da kuruşunu kitaba vermeyen, kitap için hiç para ayırmayan, kitapları bedava alıp, kitaplığını süsleyen, kitapların kapağını bile açmayan pek çok kimse var.

******

4-Yukarıda okuduğunuz araştırmam, sözünü ettiğim kitapta adı geçen Hüseyin Mazhar’ın Keskin’de hangi âileden olduğuna dâir’dir.

******

5-Rahmetle Hüseyin Mazhar Bey, amcam Mustafa, amcam şâir ‘Yesâri’Cemal ve babam Mehmet Emin’in öz dayısı olup araştırmamın içinde geçen görevleri îfâ ettiği, topladığım bilgilerden açıkça anlaşılmaktadır.

******

6-Keskin gazetesini yayınlayan Hüseyin Mazhar’ı, soruşturduğum kimseler, “Hüseyin olduğunu bilmiyoruz amma yukarıda yazdığım görevleri sayarak, “bu görevleri îfâ eden Mazhar Bey Keskin gazete sini yayımladı” dediler.

******

7-Sayın Bayram Sakallı’nın yayınladığı birinci baskılı kitabın 200- 201’inci sahifelerine baktığınız zaman göreceksiniz ki, Hüseyin Mazhar Bey, Yozgat İli’nde Yozgat gazetesini yayımlamıştır. Bu durum Yozgat Mebusu Süleyman Sırrı Bey’e, Hüseyin Mazhar Bey’in gazetesi kanalı ile verdiği cevaptan anlaşılmaktadır. İlgi ve bilginize saygıyla sunulur efendim.

******

Tekrar ediyorum. Hüseyin Mazhar Bey, amcam Mustafa, amcam Cemal ve babam Mehmet Emin’in öz dayısıdır. Aşağıdaki resim Hüseyin Mazhar ve Sevgili Eşi Gülşen hanımındır. 16.1.2020

Kaynak: Araştırdım ve Gördüm ki “1” adlı Kitap Demir Doğan Kandemir

kose-yazisi--dogan-kandemir.jpeg

Bu yazı toplam 3908 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.