1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. HİZMET ZAMANI
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

HİZMET ZAMANI

A+A-

Bundan önceki yıllarda sık sık seçimler oldu, devleti yönetenlerin hizmet süreleri kopukluklarla doluydu 31 Mart 2019 mahalli seçimlerinden sonra hem hükümetin hem de mahalli idarelerin önünde uzun bir hizmet süresi var bu zamanın iyi değerlendirilmesi çok önemlidir artık bundan sonra boş geçecek her zaman bu milletin zararına olur. Bu millet genç bir nüfusa sahip onun için istihdam alanlarının hızla açılması üretime dönük çalışmaların teşvik edilmesi işverenlerin korunması, desteklenmesi her kesimin normal geçim sevilesinin gözetilmesi şarttır, bütün dünyada olduğu gibi yurdumuzda da alt kesim ile üst kesim arasında büyük uçurum vardır, ekonomi uzmanları bunları biran evvel çözmeli her vatandaşı yaşayabileceği bir seviyeye getirmelidir. Yurdumuz ve devletimiz çok zengindir ama vatandaşı arasındaki paylaşımda büyük uçurumlar vardır, tabiki her kesimin aynı seviyede olması mümkün değildir, fakat biri dokuz bin lira alırken diğerinin de dokuz yüz lira alması örneğinde olduğu bir uçurum var bu uçurumun arasında ki makas altı yukarı çekerek yukarıda firen yaptırarak kapatmanın çaresi aranmalıdır.

                Bunu isterken her bireyinde kendi gözünün önüne bakması müsriflikten kurtulup tasarruflu yaşamaya özen göstermesi gerekmektedir. Bir iş adamının bindiği arabaya imrenmek, kullandığı telefonu örnek almak yanlıştır, telefon bir haberleşme aracıdır onu ihtiyacın dışında kullanmak için altı yedi bin liralık telefon almaya kalkmak normal değildir. Belki her insan en iyisini kullanmalı diyeceksiniz ama atalarımızın da bir sözü var ya (ayağını yorganına göre uzat) diye bu söz boşa söylenmemiştir. Bu lüks telefonlar ihtiyaç için değil, oyuncak için bütün aile fertlerinin elindedir, sofrasında oturma odasında yollarda yatakta hepimizin bilhassa çocuklarımızın elindedir, telefona ayırdığı zamanını derslerine ayırmamaktadır. Bu durum hepimizin hem sağlığına hem zamanına hem ekonomisine telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olmaktadır. Bunlar teknolojinin normal kullanılmadığının delilleridir.

                Zamanımız tasarruf zamanıdır bunu hem aile yapmalı müsriflikten uzaklaşmalı hem de milletinden çok devletimiz tasarrufa özen göstermelidir. Devlet kapıları lüks yaşama yeni değildir, buralar millete hizmet yeridir. Her bakan, her genel müdür her daire başkanı kendi sorumluluğu altındaki devlet kurumlarının bütçelerini nasıl kullandıklarını takip edebilmelidir, hiçbir makam arabası o kurum yöneticisinin ailesini, çocuğunu taşımak zorunda değildir. Bu söylediklerimiz oluyor mu, maalesef geçmişimizde çok oldu bundan sonra olmaması dileğimizdir. Devletin bir kuruşunun yerli yerine harcanması gerekmektedir. (Devletin malı deniz, yemeyen domuz) denmiştir bu anormal bir ifade olup devletin malını yiyen, devletin malına zarar verenler (domuzdur) böyle yanlışlara düşmemek her makam sahibinin öncelikli görevidir. Ben bunları söylerken yanlışa düşenleri kastediyorum, görevini tertemiz yapanlara saygı duyuyorum, onları örnek göstermek istiyoruz onlar hem milletimizin hem de devletimizin baş tacıdır, baş tacı olanlardan olmayı Allah hepimize nasip etsin milletimizin bir malını iki etmek için uğraşanlara şükranlarımızı sunarız Allah işlerini kolaylaştırsın deriz.

Bu yazı toplam 502 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.