1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Hiçyılmayan adam Hüseyin Kâhya
Hiçyılmayan adam Hüseyin Kâhya

Hiçyılmayan adam Hüseyin Kâhya

Kırıkkale’nin il olmasında ve bütün arazilerini hiçbir karşılık gözetmeksizin devlete bağışlayarak MKE’nin kurulmasını sağlayan merhum Hüseyin Kâhya Hiçyılmaz vefatının 84’üncü yılında, anıt mezarı başında dualarla anıldı.

A+A-

MERHUM HÜSEYİN KAHYA’NIN SÖZÜ: “DEVLETİMİZE, CUMHURİYETİMİZE CANIMIZ FEDA OLSUN, BU FABRİKALARIMIZ İLELEBET YAŞASIN”

Kırıkkale’nin il olmasında ve bütün arazilerini hiçbir karşılık gözetmeksizin devlete bağışlayarak MKE’nin kurulmasını sağlayan merhum Hüseyin Kâhya Hiçyılmaz vefatının 84’üncü yılında, anıt mezarı başında dualarla anıldı.


MEZARI BAŞINDA DUALARLA ANILDI 
Geçmiş yıllarda ekonomik ve sanayi alanında verilen tüm mücadelelere rağmen karşılık beklemeden topraklarını vatan için bağışlayan ve MKE arazilerinin kurulmasını sağlayan merhum Hüseyin Kahya Hiçyılmaz, ölümünün 84. Yıldönümünde mezarı başında koronavirüs önlemleri çerçevesinde dualar eşliğinde anıldı.  362 camide, hem Cuma hutbesinde hem de ölüm yıl dönümü olan 22 Eylül tarihinde bütün camilerde öğle namazında merhum Hüseyin Kahya Hiçyılmaz için Kur’an-ı Kerim okundu. 


VATANSEVERLİK, HER MİLLETİN OLMAZSA OLMAZI 
Mezar başındaki anma programına; Kırıkkale Vali yardımcısı Emin Alıcı, Belediye Başkan Yardımcısı Vedat Genç, İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, Kırım Derneği Şube Başkanı Yılmaz İdik ve aile üyelerinden torunları katıldı.  Vali yardımcısı Alıcı, “Vatanseverlik, her milletin olmazsa olmazı olmalı ve bunu Anadolu’nun birçok şehrinde tarihi süreç içerisinde güzel örneklerini duyuyoruz ve keşfediyoruz. Merhum vatansever, Hüseyin Kahya Hiçyılmaz sadece Hiçyılmaz ailesinin değil, tüm Kırıkkale’nin hatta tüm Türkiye’ye malolmuş bir kişidir.” 


RAHMET VE MİNNNETLE ANIYORUZ 
“Sadece bir bölgenin değil, bir ülkenin kaderini değiştirmeye katkı sağlamıştır.1924 yılında verdiği bir kararla, topraklarının büyük bir çoğunluğunu hiçbir karşılık gözetmeksizin devlete hibe ederek ve (MKE) savunma sanayisinin büyük fabrikalarının köyüne yapılmasını sağlayarak, Kırıkköyü'nün Kırıkkale isminde bir Anadolu şehri olmasını sağlayan bilge insan Hüseyin Kahya Hiçyılmaz’ı saygı ve minnetle anıyoruz, mekanı cennet olsun” dedi.


“HAŞA, DEVLETLE ORTAKLIK OLUR MU HİÇ?”
Torunlarından Mustafa Can Hiçyılmaz ve Cenk Oral Ataman, “Dedemiz 53 yıllık ömründe halkına, yöresine en çok da ordusuna hizmet etmek istemiş, MKE’nin Kırıkkale’de kurulmasına yardımcı olmuş ve ortaklık teklifine “Haşa, devletle ortaklık olur mu hiç?”, “Devletimize, cumhuriyetimize canımız feda olsun, bu fabrikalarımız ilelebet yaşasın.” demiştir ve dedemizle bu davranışı ve onursal duruşu için gurur duyuyoruz. Bu fabrikalar vasıtasıyla, yöre insanımız aş, iş buldu ve binlerce insan hala bu fabrikalardan ekmek yemektedir.” 


DEVLETİMİZ DEDEMİZİ TAKTİR ETMİŞTİR 
Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nda üretilen bu silahlar ile düşmanlarımıza hala korku salmaktayız. Devletimiz, her zaman yaptığı hizmetlerden dolayı dedemizi taktir etmiştir, devlet erkanımızın böylesine bir günde bizleri yalnız bırakmadıkları için ailemiz adına kendilerine teşekkür ediyoruz” dediler. Konuşmaların ardından İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar tarafından Merhum Hiçyılmaz’ın anısına dualar edildi. 
Haber: Ahmet Gökdemir 

Bu haber toplam 700 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.