1. YAZARLAR

  2. HATİCE AKGÜL

  3. HERKESİN YOLU LAYIĞINA ÇIKSIN
HATİCE AKGÜL

HATİCE AKGÜL

“Ben Ney’im”
Yazarın Tüm Yazıları >

HERKESİN YOLU LAYIĞINA ÇIKSIN

A+A-

"Ben Ney'im"

 

Layık olmak; kime, neye göre bu terimi kullanırız bilmiyorum. Gönlüne güzel gelen her konuda ve dualarının gerçek olmasında ona layık olduğunu mu düşünüyorsun? Ne acı bir kayıp değil mi? Oysaki her şeyin en güzelini Allah'a bıraksak hayallerinin en güzelini yaşayacakken başına gelen her iyi şeyin aslında kendine göre layık olduğunu ve hayırlı olduğunu düşünüyoruz ne acı bir hayat. Hani herkes kalbinin ekmeğini yer diyorlar ya işte öyle bir şey bizimkisi. Kimin neyi hakkedeceği bu dünyadaki aldıkları ile değil de verdikleri ile gerçekleşecek.  Rabbimizin bize verdiği her güzellik bizim için en hayırlı olan elbette ama onları güzel kullanmak bizim elimizde. O ne güzeldir ki verdikleri kadar vermedikleri de hayırlıdır. Ve en güzel teslimiyet şunu diyebilmekti:' Kaybetmedik Allah taktir etmedi.'

Zamanın birinde iki adamcağız tevafuken yan yana gelip sohbet ortamı oluyor.  Diyor ki adam diğerine. Kardeşim şimdiye kadar Allah'tan ne istedin? Adam diyor ki bir çok şey. Peki hepsini kabul etti mi Rabbin? Adam evet diyor. Sonra adam duruyor ve bakakalıyor peki sen neden bu fakirhanede yaşarsın. Adam diyor ki mal çok olursa hesabı da çok olur. Rabbim vermediyse daha çok cennette vereceği içindir. Diyorum ya Allah'tan istemeyi bileceksiniz ama isterken güzel isteyeceksin

EBU SALEBE OLMAYALIM...

Medine halkından Salebe, cami kuşu denecek kadar sofu bir insandı. Ne var ki, bir ara nefsinin ve şeytanın verdiği telkine uyarak ne pahasına olursa olsun zengin olma hevesine kapıldı. Hatta hayırlı ise olsun bile demiyor, sadece zengin olmayı kafasına koymuş bulunuyordu.Bu yüzden tam üç defa Efendimiz (sas) Hazretleri’ne müracaat ederek zengin olmak için dua istemişti. Seni hak peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, beni zengin ederse fakirin hakkını fazlasıyla da veririm, diyecek kadar da teminat vermişti.

Efendimiz (sas) Hazretleri ise “Şükrünü yaptığın az mal, şükrünü yapamadığın çok maldan hayırlıdır!” sözleriyle ikazda bulunmuşsa da, ısrarını sürdüren Salebe’nin istediği duayı nihayet yapmış: " Salebe’ye istediği malı ver ya Rab!" diye niyazda bulunmuştu. O sıralarda koyun alan Salebe’nin sürüsü kısa zamanda öylesine çoğaldı ki, camiden çıkmayan Salebe, artık cumaya dahi gelemiyor, çölde sürüsünün peşinde sürüklenip gidiyordu. Efendimiz (asv) artık camide görünmeyen Salebe’yi soruyor: " Çölde koyunların peşinde dolaşıyor." denince de: "Yazık oldu Salebe’ye." diye hayıflanıyordu. Zekat ayetleri geldikten sonra Efendimiz (asv) servet sahiplerine zekat memurları gönderdi. Fakirlerin haklarını alıp hazineye getirecekler, oradan da muhtaçlara taksim edilecekti. Salebe’ye de zekat memuru gönderdi. Onu çölde sürüsünün peşinde bulan zekat memurları anlattılar. " Malı çok olanların, kırkta birini yoksulun hakkı olarak ayırıp vermesi gerekiyor. Biz bunu alıp götürmek üzere geldik." Salebe, servet sahibi olduktan sonra değişmişti. Öyle her isteyene mal verecek kadar da ürkek biri değildi artık. Nitekim zekat memurlarına ağızlarının payını vermekten çekinmedi:

" Çölde aç susuz dolaşarak kazanan benim. Size ne oluyor ki gelip benden haraç istiyorsunuz? Bu sizin istediğiniz haraçtan başka bir şey değildir." diyerek Resulüllah (asv)’ın gönderdiği zekat memurlarını eli boş çevirdi. Salebe’nin zekat memurlarını reddini duyan Resulüllah (sas) Hazretleri: " Yazık oldu Salebe’ye!" diye üzüntüsünü tekrarladı. Bu olay üzerine Tevbe Sûresi’ndeki ayetler geldi: '' Münafıkalrdan bazıları da mal mülk verip zengin ettiği taktirde Allah'a daha çok itaat edip, fakirlere daha çok yardıme deceklerine söz verirler de, Allah onlara onlara istediklerini ihsan edince verdikleri sözleri unuturlar, cimrilik edip yoksuşun hakkını vermezler!''(Tevbe,9/75ve 76)

Bu yazı toplam 8850 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.