1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. HER ZAMAN HER YERDE DEVLET
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

HER ZAMAN HER YERDE DEVLET

A+A-

Yazılarımızın tamamında devletimizin yanında olduğumuzu vurgulamaya çalışıyoruz. Çünkü devletsiz millet olmaz, en kötü devlet yönetimi bile devletsizlikten iyidir. Bunu söylerken kötü devlet yönetimini de destekleyeceğimizi zannetmeyin. Çünkü hele bizim milletimiz en iyi, en adaletli, en güvenilir yönetimlere layıktır. Devlet yönetiminde bulunmayanların bol keseden atmalarıyla hizmet yapılamayacağını çok iyi bilir. İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim şekli olan demokrasiye inanmış, kendini yönetecekleri kendi seçmiş, sandıkta hiçbir zaman müdahale olmadan çok partili hayata tam olarak geçilen 1950 yılından beri bu tercihini kullanmıştır.

Ne yazık ki bu hür iradenin getirilerini benimsemeyen zamanlar yaşayan bu millet kendine zarar verenleri sandığa gömmüş demokrasi kurallarını işletmiştir. Kendi seçtiklerinden kendine zarar verenlere bir daha şans vermemiştir. Demokrasi halkının kendi kendisini yönetmesinin en güzel taraflarından biridir. İster mahalli yöneticileri olsun, ister T.B.M.Meclisi içinden seçilen hükümeti tarafından yönetimini en iyi takip eden, seçme hakkını kazanan milletin tam kendisidir. Onun bir fazlasının verdiği oyları alan onun tamamını temsil eder. Seçim bitmiş milletinin tercihini kazanan siyasi kadro bu sorumluluğu taşımak zorundadır.

Bazı zamanlar bazı siyasilerin hazımsızlıktan dolayı çoğunluğun oylarını alıp göreve gelmiş olanları bile kabul edemediklerini hatta dağdaki çobanla benim oyum aynı olabilir mi? diyen zavallıları bile bu demokrasi kuralları içinde hoş gören bu millet iyi biliyor ki devletin Cumhurbaşkanını bir oyu ile dağdaki çobanın bir oyunun bile aynı değerde olduğunu anlayışla karşılar. Çünkü ikisi de seksen beş milyon bu milletin birer ferdidir.

Son günlerde terör olaylarına samimi olarak destek verenlerle samimi olarak destek vermeyenlere şahit oluyoruz. Samimi destek vermeyenlerin tek amacı vardır yönetimde bulunan kadroyu yıpratmak onu dışta içte zor durumda bırakmaktadır. Çünkü terörü kınadığını, terör için yönetimin yanında olduğunu söyler ama şöyle mücadele edilmeli, şöyle adaletli davranılmalı vesaire gibi laflar eder. Yani mücadelenin iyi yapılmadığını, adaletli davranılmadığını söyler. Millet içine kırk yıldır girmiş zehir kusan Feto’yu def etmek için olağan üssü kararlar almak zorundadır. Onuda tenkit eder, sanki bunlar hep suçsuz, onlardan kurtulmaya çalışan devlet suçlu. Şunu hiç akıllarına getirmezler mi? Eğer 15 Temmuz teröristleri başarılı olsalardı hangi adaleti uygulayacaklardı. Kendileri gibi düşünmeyenlere ve yaşamayanlara ne yaparlardı. Onlar için demokrasiden bahsetmek mümkünmüydü. Bırakalım âmâlı mamalı destekleri içinizden gelmiyorsa hiç destek veriyormuş gibi davranmayın. Bu millet ağzınızdan çıkan sözden zihniyetimizi anlıyor onu unutmayın.

Bu yazı toplam 329 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.