1. HABERLER

  2. SPOR

  3. HER TELDEN CÜMLELER (2)
HER TELDEN CÜMLELER (2)

HER TELDEN CÜMLELER (2)

Günümüz gündemlerinden birkaç konuya daha değinelim. Böylelikle günlük olaylara duyarlı olmaya çalışalım. *** Yıllarca aylarca günlerce gündemden...

A+A-

Günümüz gündemlerinden birkaç konuya daha değinelim. Böylelikle günlük olaylara duyarlı olmaya çalışalım.

***

Yıllarca aylarca günlerce gündemden düşmeyen ağaç katliamından bahsetmeye çalışalım. Her ne suretle olursa olsun ağaç kıyımını kabul etmek mümkün değil diye düşünüyoruz. Bunda da ilk bakışta çok haklı gibi görünürüz. Bunda en çok da çevreciler söz sahibi olurlar. Ama şunu unuturlar. Ağaç sevgisi yalnız kesilen ağaçlara sahip çıkmakla bitmiyor. Ağaçlar kesilsin kelimesinin senede binlerce çeşitli fidanlar toprakla buluşturuluyor. Ama ne yazık ki dikildikten sonra toprağın insafına bırakılıyor. Ondan sonra da en az yarısı ya kuruyor ya da başkaları tarafından sökülüyor. Yani dikilen o fidanlar korunmadığı ve belli bir zaman sulanmadığı için yapılan emekler boşa gidiyor. İşte esas mesele de buradan başlıyor. Biz dikeceğiz koruyacağız torunlarımız sahiplenecek. Çünkü bizden öncekiler öyle yapmış. Yıl 1981. Ata’mızın doğumunun yüzüncü yılı. O zaman ilkokul müdürüyüm. Bütün Kırıkkale’deki okullarımızın bir kısım öğrencileriyle şimdiki Bağlarbaşı mahallesindeki dağlık araziye öğrencilerimizle birlikte ellerimizle küçücük fidanları toprakla buluşturduk. Şimdi hepimiz görüyoruz. Orman Şefliği tarafından korunduğu için orman sahası oldu. Öğrencilerimizle birlikte onlar da yetişti, ormanlık oldu. Bununla iftihar ediyoruz. Gelelim sökülen ve kesilen ağaçlarımıza. Eğer bunların buunduğu yerden yol geçecekse mesela ODTÜ arazisi ve Yalova ilimizdeki gibi. Yine yol ve geçitler yapılacaksa o ağaçların yerlerinin değiştirilmesi kadar normal bir şey olamaz. Yerleri değiştirilemeyecek kadar yaşlı olanlar kesilir ve onların sayısından daha çoğu dikilir. Başka çaresi yoktur. Şimdi ODTÜ arazisinden geçen yol kötü mü oldu? Yalova’daki yapılacak geçit ve yollar kötü mü olacak? Bunlar niçin bazı siyasi bazen de kasıtlı olarak istismar ediliyor. Elimizden geliyorsa 10 ağaç kesiliyorsa 100 ağaç dikelim. Zaman gelecek onlar da büyüyecek. Mesela hızlı tren zamanımızın en büyük ihtiyacı. Onun geçeceği yollardaki ağaçlar da kesilmesin mi? Ormanda yangını önlemek için yollar yapılırken ağaç kesilmesin mİ? Bunları söylerken ağaç sevgisinden mahrum olduğumuzu kimse sanmasın. İşin aslı bu olduğu için böyle söylüyoruz.

***

Bedelli askerlik de günümüzün önemli kararlarından. Bu karar alındıktan sonra öğreniyoruz ki 700 bine yakın yaşı askerlik çağını geçtiği halde askere gidememiş gençlerimiz var. Bunları asker kaçağı, vatan haini gibi düşünmek çok yanlış olur. Bunlar da milletin evladı. Allah göstermesin yurdumuz zorda kalır, bunlara ihtiyaç olursa onlar da koşa koşa askere giderler. Burada bir de zengin çocuğu parayı versin fakir çocuğu askeregitsin gibi yaklaşımı da kabul edemiyoruz. Bu gençlerimizin bir çoğu iş kurmuş, bir çoğu ailevi nedenlerle bu kutsal görevi yapamamışlar. Bunların büyük çoğunluğu borç paralarla ödeme yapıp işlerini aksatmamaya çalışıyorlar. Ve onlardan gelecek paraların yine askerlerimize harcanacağı da bir başka güzellik olacaktır. Alınan kararları saygıyla karşılayarak işlerin daha sıhhatli işlemesine yardımcı olunmalıdır. NOT: Hasta ve engeli olmadığı halde askerlik yapamaz raporu alarak bu kutsal görevi yerine getirmeyenler ile onlara o raporu verenler yukarıda söylediğimiz iyi niyetlerin dışındadır.  
Bu haber toplam 236 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.