1. HABERLER

  2. SPOR

  3. HER TELDEN BİRER CÜMLE (1)
HER TELDEN BİRER CÜMLE (1)

HER TELDEN BİRER CÜMLE (1)

Günümüzde günlerce gündemi oluşturan bazı konulara cümlelerin oluşturduğu paragraflar halinde değinmeye çalışacağım. Bu konuda kabul edenler ve etmeyenler...

A+A-

Günümüzde günlerce gündemi oluşturan bazı konulara cümlelerin oluşturduğu paragraflar halinde değinmeye çalışacağım. Bu konuda kabul edenler ve etmeyenler olabilir. Ama düşüncelerimizi milletimle paylaşmak istiyorum.

****

Uzun bir süreden beri sürdürülen çözüm süreciyle başlamak istiyorum. Bu çözüm sürecinin bir an evvel tamamlanmasının şart olduğunu belirterek her geçen günün milletimizin zararına olacağını düşünüyor çözümün uzamamasını temenni ediyoruz. Ama bu çözümün her şeyden önce devletimizin koyacağı kurallar üzerinde yürütülmesini, hiçbir zaman azınlık olarak görmediğimiz Kürt vatandaşlarımızın isteğinin eli silahlı dağ eşkıyalarının isteğine bağlanmamasını silah elinde güç bende zanneden pkk ya prim verilecek şekilde olmamasını arzu ediyoruz. Her iyi yaklaşımın, demokrasinin temeli olan istişarelerle çözüleceğini ve bunun ispatının son yıllarda Kürt vatandaşlarımıza verilen hizmetlerle görüldüğünün bilinmesini istiyoruz ama verildikçe isteğin bitmeyeceğinin de bilincinde olunmasını bekliyoruz. Her şeyin yasak olduğu zamanlardan bu zamanlara nasıl gelindiğini kürt vatandaşlarımızın hatırlamalarını da bekliyoruz. Bu millet çizilmiş sınırlar içinde bir bütündür. Bunu kötü amaçlılara böldürtmeyiz. Kimse de buna cüret edemez.

****

Ne yazık ki bütün dünyada daha çok olduğu halde bizde de olan ve utanılacak bir tablo halini alan kadın cinayetleri de gündemden düşmüyor. Bu husustaki suçlar diğer devletlerde de çok olduğu halde bizim basınımız ve tv kanallarımız tarafından işlenmiyor. Bunu söylerken basın ve yayın kurumları bu konulara değinmesin gibi bir düşüncemiz yok ama kare kare yurdumuzda olanların da tekrarlanmasını da hoş görmüyoruz. Bu çirkinliğin eğitim yoluyla giderilmesini en küçük beldelerimizde bile konuya değinilmesini, yanlış evliliklerle başlayan hataların temelinden halledilmesini, ailenin kuruluşunda dikkat edilmesi gereken uyarıların ve yardımların hem devletimizin ilgili kurumları hem de sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri ile giderilmeye çalışılmasını, yapılanları biliyoruz. Yetersiz kalınan kısımların acilen çözülmesini diliyoruz. Şunu da belirtmeden geçmeyeceğim. Her kadın cinayetinde erkeği suçlayarak bir yere varılamayacağının da bilinmesi gerekir diye düşünüyoruz. Tek taraflı hareketlerle işin zor çözüleceğini düşünüyoruz.

****

Bu günlerin yine gündeminde olan Antalya ilimizde yapılan Milli Eğitim Şurası’nda gündeme getirilen konulardan anasınıfından itibaren din derslerinin zorunlu olması teklifleri, bunun komisyon tarafından kabul edildiğini basınımızdan öğrenmiş bulunuyoruz. Bu tavsiye kararlarının bakanlık tarafından uygulanmayacağını düşünüyorum. Çünkü anasınıfından itibaren din dersinin konulmasının gerekli olmadığı düşüncesindeyiz. Camilerimizde açılan yaz kurslarına bile küçük yaşta gelen çocukların kısa bir sürede kursu terk ettiğini görüyoruz. Düne kadar büyük çocuklarımızda bile uygulanamayan din derslerinin ilk okul çağına indirilmiş olmasının uygulamalarımıza daha uygun olacağının her eğitimci tarafından bilinmesi gerekmektedir. Zaten temel dini bilgilerin ailede verilmesinin daha uygun olacağı, çocuğun aileden aldığı bilgi ve becerilerin okullarımızda geliştireceğinin daha yeterli olacağıdır. İsteyen her ailenin çocuğunun dini bilgilerini öğrenmesi kadar güzel bir şey olamaz. Yalnız bunun isteyerek, benimseyerek, ihtiyaç duyularak yapılmasında fayda vardır. Hele bunların siyasi malzeme yapılması çok yanlıştır. Her eğitimin isteyerek yapılması kadar güzel bir durum olamaz. Din konusunu istismar etmeyelim, ettirmeyelim. Buna gerek yok. Milletimiz bu hususta çok duyarlıdır. İnancının istismar edilmesini benimsemez.  
Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.