1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. HER ŞEYİ GÜZEL KULLANMAK İBÂDETTİR
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

HER ŞEYİ GÜZEL KULLANMAK İBÂDETTİR

A+A-

Sayın H. Hüseyin Özlük: Stadyumun hep açık kalması konusunu, Stadyum Müdürü iken emekli beyefendiden sorup öğrendim.

 

Stadyumun kapısı açık kaldığı takdirde, stadyuma giren insanlar çimleri kötü kullanıyor, çimlere zarar veriyor, çimleri yeniden canlandırmak hayli zor oluyormuş.

 

Siz, yazmamı ısrarla istemiştiniz, ben de araştırmam gerekir demiştim; bilgileriniz!

***

Belediyemizin temizlik işleri Müdürü! Ardiyelerin oradaki alt geçidi sık, sık temizlettirseniz, Belediye Başkanımızı ve halkımızı çok sevindirirsiniz.

 

Sizi ve belediyemizi suçlamak istemiyorum. İnsanların çoğu alt geçidi temiz kullanmıyorlar. Bu sebeple alt geçidin bakımını sık, sık tekrar etmeniz gerekiyor.

 

Alt geçidin lambalarını bugün taksanız, ertesi gün lambaları yerinde bulamıyorsunuz. Lütfen bu işle daha sık, daha çok ilgileniniz.

***

Bu dünyâda insanların çeşitli görevleri vardır. İnsanları ayıktıran ve insanları çocukken uyuşturan, uyuşturucu satan insanlar var.

 

Hemen her gün çeşitli gazetelerde okuyor, uyuşturucu satanları görüyor, üzülüyoruz. Üzülmek ise derde devâ olmuyor.

***

Makarna alırken, makarnanın rengine dikkat etmemiz, son kullanma târihine bakmanız gerekiyor. Makarna denilen gıdâ maddesinin de bayatı, gıdâ olmaktan çıkanı var.

 

Öğrendiğime göre, Türkiye’de Ramazan ayının ilk on gününde 800 ton pide çöpe atılmış. ‘Allah insanlarımızı ekmeğini çöpe atmaktan muhafaza eyleye’ dedik ise de insanlar elini muhafaza eyleye.

Arada bir kapalı Pazar yerine uğruyor ve görüyoruz ki, meyvelerin sağlamı müşterinin önünde, çürüğü ise satıcının önünde. Müşteri, kendi önüne konulan bir şeye elini uzattığı zaman, satıcı “orayı bozma ben veriyorum işte” diye tepki gösteriyor. Buna bir çâre…

 

Şuradan iki kilo elma ver dediğiniz zaman Pazar esnafı önündeki çürüklerin birkaçını, aslanpençesi gibi eliyle poşete dolduruyor.

 

Pazar esnafına yırtık para verseniz almıyor. Amma yırtık ve yırtıktan bin beter çürük sebzeleri el çabukluğu ile poşete dolduruyorlar.

***

Câminin önüne varıyorsunuz, güzel konuşanların yanında sokaklarda çirkin söz edenler câminin önünde de bulunuyorlar ve dillerine sâhip olmuyorlar.

***

Abdest alırken muslukları doğru dürüst kullanan en az su ile abdest alanların yanında muslukları şarıl, şarıl akıtanlar, suyu ve abdesti israf edenler, israf edilmiş abdestle israf edilmiş namaz kılanlar var.

***

Yeryüzünde gezip dolaşırken, yeryüzünü bozanlar var. “Yeryüzü nasıl bozuluyor” diye soruyorsanız, yer şöyle bozuluyor.

 

Yukarıda alt geçitten söz ettim ya. O alt geçidin duvarını belediye Amasya beji adı verilen mermerle kaplatmıştı.

 

İnsanlar, Amasya beji mermerleri yerinden söktüler, kırdılar, alt geçidin içine serpiştirdiler. Bu da yetmedi alt geçidin içine ettiler.

 

Amasya beji mermerle kaplanan basamakları aynı şekilde kırdılar. İnsanlarımız yalnız ekmeğini çöpe atmıyorlar.

 

Kullanılabilir durumda tencere ile tavalarını, çeşitli bardaklarını da atıyor, giyilebilecek ceket ve pantolonlarını dahî çöpe atıyor sonra zor zahmet geçindiklerini iddia ediyorlar.

 

Evinin, kesesinin çeşitli bereketini şu Ramazan günlerinde bile çöpe atanlar, elbette sıkıntı içinde yaşayacaklardır. Kazancını yerinde sarf edenlerin sıkıntıya düştüğü görülmemiştir. 20.6.2017

2233-2234

Bu yazı toplam 1006 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.