1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Her şey geleceğimiz için, her şey çocuklarımız için”
“Her şey geleceğimiz için, her şey çocuklarımız için”

“Her şey geleceğimiz için, her şey çocuklarımız için”

Müdür Ufuk Savi, Yeni Turan İlkokulu’nun gücünü geçmişinden alan sağlam bir temel üzerinde durduğunu söylüyor.  Bu temele dayanarak “geleceğin...

A+A-

Müdür Ufuk Savi, Yeni Turan İlkokulu’nun gücünü geçmişinden alan sağlam bir temel üzerinde durduğunu söylüyor.  Bu temele dayanarak “geleceğin aydın, üretken, özgüveni yüksek bireylerini” yetiştirmek istediklerini dile getiren Savi, “Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her şey geleceğimiz, çocuklarımız için” diyor.  

Altındağ’a bağlı Yenituran Mahallesinde bulunan okulun 1951 yılında yapımına başlanan binası, 1953 yılında sekiz derslikle eğitim–öğretime açılmış. Adını bulunduğu mahalleden alan Yeni Turan İlkokulu Ankara’nın en eski ilköğretim kurumları arasında yer alıyor.

Okul kalabalık bir nüfusa sahip olan semtte önceleri tekli öğretimle ihtiyacı karşılayabiliyorken, sonraki yıllarda artan nüfus nedeniyle ikili ve üçlü öğretime geçerek hizmetini sürdürmüş. 1957 yılına kadar süren bu durum, okula ek kat ve ek bina yapılması ile sağlıklı bir şekilde çözümlenmiş. Okul, kuruluşundan bugüne kadar pek çok alanda ülkesine yararlı mezunlar vermiş. Bugün yurdun dört bir yanında, çoğu üst düzeylerde görev yapan mezunları bulunuyor.  Okulda 22 derslik, 1 bilgisayar laboratuarı, 1 fen laboratuarı, konferans salonu ve kütüphane bulunan okulda bu yıl itibariyle 756 öğrenci eğitim alıyor. Okulun müdürü ise tecrübeli eğitimci Ufuk Savi.

 

İ.N.S.A.N OLMAK

Yeni Turan İlkokulu’nda hayata geçirilen projeler arasında en çok dikkat çeken çalışma H.U.M.A.N. BEING (İnsan Olmak) konulu AB projesi. Bu proje, eğitim alanında Avrupa ülkelerinin işbirliği yapmasını özendirmek ve kültürel diyaloğu sağlayarak dil öğrenimini teşvik etmek amacını taşıyan Comenius Programı dahilinde hayata geçirilmiş.  Proje kapsamında Yeni Turan İlkokulu’nda okuyan öğrenciler ve onlara eşlik eden öğretmenler Avrupa ülkelerine giderek o ülkelerdeki öğrenci arkadaşlarının konuğu oldu.

İADE-İ ZİYARET

Proje kapsamında İtalya, İspanya ve Bulgaristan’dan gelen 17 öğretmen ve öğrenci de Yeni Turan İlkokulu tarafından 13-17 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da ağırladı. Gezi sırasında Ankara’yı ve Türk kültürünü tanıma fırsatı bulan konuklar ebru sanatını uygulamalı olarak öğrendi, 4 ülkenin müziklerini birlikte söyledi ve Türk folkloründen örnekler izledi. Okulda sınıfları dolaşarak eğitim sistemimiz hakkında bilgi alan misafirler, öğrenci ve öğretmenlerle sohbet etti. Proje koordinatörleri Massimo Presciutti  (İtalya), Teodora Valova (Bulgaristan)  ve Amparo Suarez Bonet (İtalya) toplantıda ülkelerinden getirdikleri hediyeleri sundular. Sertifika töreninde Yeni Turan İlkokulu Müdürü Ufuk Savi ev sahibi olarak proje ortaklarını ülkemizde misafir etmekten mutlu olduğunu söyledi.

 

Toplantının ardından Avrupa’dan gelen misafirler, ev sahibi öğrenci ve öğretmenlerle birlikte Ankara’nın tarihi ve turistik yerlerini gezdiler. Altındağ Belediyesini ziyaret eden misafirlere Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Keleş ilçeyi tanıtan broşürler ve küçük hediyeler takdim etti.  Koordinatör öğretmen Belgin Saka Üstünel’in evinde akşam verdiği hoş geldiniz yemeğinde ise misafirler Türk mutfağını tanıma fırsatı buldu.  Avrupalı öğretmenler Türk kahvesi yapımı ile ilgilenirken, özellikle İtalyan öğrenciler Mercimek çorbasının tarifini istediler.

Misafirler program dâhilinde Kapadokya ve İstanbul’u da ziyaret etti.  İstanbul’da

Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya ve Kapalı çarşıyı gezen konuklar, tekne ile çıkılan Boğaz turunda keyifli dakikalar yaşadılar.

‘COMENİUS PROGRAMI’ NEDİR?

Comenius Programı, genel olarak, okul eğitiminde kaliteyi artırmayı ve Avrupa boyutunu güçlendirmeyi hedefleyen bir hayat boyu öğrenme programı.

Comenius Programı, öğrenciler ve eğitim personeli arasında Avrupa kültür ve dil çeşitliliği ile değerleri hakkında bilgi ve anlayış oluşturmayı, iş birliğini güçlendirmeyi, aktif bir Avrupa vatandaşı olma yolunda öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri ve yeterlilikleri edinmelerini amaçlamaktadır. Programa dahil ülkeler 27 AB üyesi ülkenin yanı sıra AB’ye üye olmayan Norveç, Lihtenştayn, İzlanda, Hırvatistan, İsviçre ve Türkiye’dir.    

6Okul Müdürü Ufuk Savi: Bilgi en önemli değer

 

 Öğrenciler, veliler ve öğretmen kadrosuyla uyumlu bir çalışma ortamı yaratan Müdür Ufuk Savi Yeni Turan İlkokulu’ndaki başarı atmosferinin en önemli mimarı.

 

Günümüz dünyasında bilginin en önemli değer olduğunun altını çizen Müdür Savi şunları kaydetti, “Yarınlarımız olan öğrencilerimiz kendine güvenen, araştırmacı, yeteneklerinin farkında olan ve bu yeteneklerini bilgiye çeviren kişiler olarak yetiştirmek çok önemli. Ulu Önder Atatürk’ün söylediği gibi en medeni ve en müreffeh millet olmak ve varlığımızı yükseltmenin yolu çok çalışmaktan geçer. Biz de Yenituran İlkokulu olarak her zaman daha iyiyi, daha yeniyi ve daha fazlasını öğretmek amacıyla canla başla mücadeleyi kendimize ilke edinerek, dünyadaki en değerli varlık olan insana yatırım yaparak, ‘her şey çocuklarımız içindir’ anlayışıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Öğrencilerimizi eğitirken, onları yarınlara hazırlarken milli ve manevi değerlerimize uygun, bu değerlere sahip çıkan, koruyan, yaşatan bireyler olarak yetiştirmeye dikkat ediyoruz. Ayrıca kendilerine olan güvenlerinin artması için sosyal ve kültürel yönden gelişmelerine de önem veriyoruz.  Bu çalışmalarımızı da bütün paydaşlarımızla birlikte yürütüyoruz.”

“Başarılar bizi kamçılıyor”

Başkent Ankara’da eğitim meşalesinin yandığı okullardan biri de Yeni Turan İlkokulu. Köklü bir tarihi bulunan okul MEB tarafından yapılan ‘Toplam Kalite Yönetimi’ değerlendirmelerinde iki yıl üst üste Altındağ birinciliği, Ankara üçüncülüğü ve 2010 yılında Türkiye üçüncülüğü derecelerine sahip.

Müdür Ufuk Savi, Yeni Turan ilkokulu’nun gücünü geçmişinden alan sağlam bir temel üzerinde durduğunu söylüyor.  Bu temele dayanarak “geleceğin aydın, üretken, özgüveni yüksek bireylerini” yetiştirmek istediklerini dile getiren Savi, “Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her şey geleceğimiz, çocuklarımız için” diyor.

Savi, daha kaliteli bir eğitim öğretim ortamı sağlamak için her türlü fiziki ve teknolojik donanıma sahip olduklarını belirtiyor. Yeni Turan İlkokulu’nun akademik ve sosyal kültürel alanda her yıl artan bir başarı grafiği olduğunu aktaran Müdür Savi, birlikte çalıştığı öğretmen kadrosuna da bu anlamda çok güvendiğini söylüyor.

ULUSLARARASI HOŞGÖRÜ ÖDÜLÜ

“Başarılar bizi kamçılıyor ve yeni başarılara yelken açıyoruz.” diyen deneyimli müdür okul başarısını arttıran bazı çalışmaları şöyle sıraladı; “Gelişen dünyadan kopmamak, farklı kültürleri tanımak amacıyla ‘İnsan Olmak’ konulu comenius projesine başvurup; öğrencilerimizi, İtalya, İspanya ve Bulgaristan’a götürdük. Böylece öğrencilerimizin hayal edemeyecekleri yerleri gidip görerek ufuklarının gelişmesine katkı sağladık.

Öğrenciyi merkeze alan, yaparak öğrenmesini sağlayan I-TECH (Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler) projesinde okulumuz nisan ayında Lizbon’da uluslararası hoşgörü ödülü aldı.

Eğitim ve öğretimde mükemmele ulaşmada kalite yaklaşımı önemli bir rol oynamaktadır. Bizde bunun bilincinde olarak Toplam Kalite Yönetimi (TKY) çalışmalarına bu sene öğrencilerin yabancı dil öğrenimlerini konu alan faaliyetlerimizle ekip dalında katılarak mansiyon ödülü aldık.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile GEÇODER’in düzenlediği unutulmaya yüz tutmuş oyunları çocuklarımıza tekrar kazandırmayı hedefleyen ‘Pabucu Yarım Çık Dışarıya Oynayalım’ projesine katılarak; mendil kapmaca ve tombik oyunlarında bölgemizde birincilikler aldık.

Başarılarda planlı çalışmanın yanında tecrübelerin rolünün de büyük olduğunun farkındayız. Bu yüzden mezunlarımızla bağlarımızı koparmayıp, onların tecrübelerinde de yararlanıyoruz. Bu sene de 4. Geleneksel Mezunlar gününü düzenliyoruz. Bütün mezunlarımızı aramızda görmekten onur duyacağız.”

  [gallery ids="176229,176228,176226,176225,176224,176221,176222,176220"]  

OKULUN KADROSU

Okul Müdürü Ufuk Savi 

 Müdür Yardımcıları: Kurban Alarslan, Halil Kozan

Öğretmenler: Sevim Kılıç, Pembegül Akçay, Özlem Bulut, Nurcan Özyurt, Okulun Kadrosu, Şeyda Doğan, Nermin Özer, Serpil Kazık, Pakize Acar, Özgür Kolay, Ayşe Çelik, Fadime Göktürk, Sema Uraş, Şenol Işıkçelik, Handan Esma Düzgün, Pervin İsak, Fatma Karafilik, Nazan Ölmez, Özlem Mansuroğlu, Simay Can, Gülgün Özben, Muazzez  Ebru Erol, Halit Erhan Aral, Nursema Bozkurt, Nihat Kılınçalp, Nezahat Asrav

 

Bu haber toplam 611 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.