1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Her aile afet planı yapmalı
Her aile afet planı yapmalı

Her aile afet planı yapmalı

İçişleri Bakanlığı tarafından 202’in “Afet eğitim yılı” olarak ilan edilmesiyle birlikte AFAD İl Müdürü Mahmut Coşkun, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

A+A-

AFAD MÜDÜRÜ COŞKUN: “HER AİLE BU EĞİTİMLERDEN FAYDALANMALI, ACİL DURUMLARDA NE YAPILACAĞINI AİLESİYLE KÜÇÜK TATBİKATLAR ŞEKLİNDE UYGULAMALADIR”

İçişleri Bakanlığı tarafından 202’in “Afet eğitim yılı” olarak ilan edilmesiyle birlikte AFAD İl Müdürü Mahmut Coşkun, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Her ailenin afet planı yapması gerektiğini belirten Coşkun, afetlere her zaman hazırlıklı olunması gerektiğine dikkat çekti.


AİLELERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR 
AFAD İl Müdürü Mahmut Coşkun, yerel ve ulusal medya temsilcileriyle bir araya geldi. Müdür Coşkun, afet eğitim yılı hakkında Kırıkkale genelinde yaptıkları ve yapacakları çalışmalardan bahsetti. Her insanın acil durumlara her zaman hazırlıklı olması gerektiğine vurgu yapan Coşkun, bu konuda ailelere de büyük görevler düştüğünü söyledi. Coşkun, her ailenin kendi içerisinde afet ile mücadele planı oluşturması gerektiğini belirtti. 


İSTEYEN HERKES EĞİTİMDEN YARARLANABİLİR 
Ailelerin AFAD tarafından verilen eğitimi aldıktan sonra evlerinde küçük çaplı tatbikat yapmaları gerektiğinin önemine vurgu yapan Coşkun, bu eğitimlere isteyen herkesin başvuru yapabileceğini söyledi. Geçtiğimiz yıl çeşitli depremler yaşandığının altını çizen Coşkun, deprem sonrası ilk 6 saat neler yapılacağının planının çok önem taşıdığını dile getirdi. Kırıkkale’nin deprem riskinde olmadığını söyleyen Coşkun, fay hatlarının çeşitli bölgelerden geçtiğini söyledi.


FAY HATLARI TARAFINDAN ÇEVRİLMİŞ BÖLGE
Coşkun, “Kırıkkale, Doğu yönünde Kırıkkale-Sungurlu Fay Hattı, güney yönünde Tuz Gölü Fay Hatları ve Keskin Fayı, güneydoğu yönünde Seyfe Fay Hattı, güneybatı yönünde Bala ve Karakeçili Fayları, kuzey yönünde ise 1-110 km genişlikte ve 1700 km uzunlukta, sağ yanal doğrultu atımlı Kuzey Anadolu Fay Hattı tarafından çevrilmiş durumdadır. Bunlardan; Ezinepazarı (Amasya) Fayı: Niksar’ın 10 km güneyinde, Kuzey Anadolu Fayı’ndan ayrılarak Güneybatı’ya doğru Ezinepazarı, Amasya, Sungurlu ilçelerinden geçen ve Kırıkkale- Delice civarında son bulan yaklaşık 250 km uzunluktaki fay, Ezinepazarı fayı olarak adlandırılmıştır. İlimiz sınırları içerisinde 5 üzeri deprem üretmemiştir.”


AFET RİSKLERİNİ BİLMEK GEREKİR 
“Tüm vatandaşlarımızın il müdürlüğümüz tarafından verilen afet farkındalık eğitimlerine katılarak ilimizin afet risklerini bilmelerini, afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası doğru davranış şekillerini öğrenmelerini, kendi e-devlet üzerinden toplanma alanlarını öğrenmelerini, aile afet planlarını yaparak çocuklar dahil tatbikatlarını yapmalarını, afet çantalarını hazırlamaları önem arz etmektedir” dedi. 


Haber: Ahmet Gökdemir 

Bu haber toplam 867 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.