1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. HELVACILAR’DA İLK UYGULAMA BAŞLATILDI
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

HELVACILAR’DA İLK UYGULAMA BAŞLATILDI

A+A-

Özbağlılar,   18 Mart Pazar günü çok feci bir trafik kazası yaşadı. Kazada ölenlerden bir dayımın oğlu ADEM KARAHAN. Belediyeden emekli. 54 yaşında. Biri de Mardin nüfusuna kayıtlı, fırın işlerinde çalışan 14 yaşında, DİNÇER KONAK adında bir genç.  Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Kalanlarına da başsağlığı diliyorum. 

            Değerli okuyucular. Asıl anlatmak istediğim konu şu. Öğlen namazı ve cenaze namazı nedeniyle, namaz öncesi vaaz veriyordu. HELVACILAR CAMİİ İMAMI OSMAN ERSOY, toplumun hep söylemek isteyip de söyleyemediği, yapmak istemeyip de yapamadığı bir konuyu cesaretle ve yüreklice söyledi. KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ. Yanında dernek başkanı İSMAİL KARAHAN ve ÖZBAĞ BELEDİYE BAŞKANI NAZMİ AY olduğu vaaz ortamında söyledi. Bundan böyle kasabamızda cenaze sahiplerinin PİDE ikramında bulunmaları uygulamalarını kaldırıyoruz. Üç gün boyunca cenaze sahiplerinin yemek ikramında bulunmamalarını istiyoruz. Bu sözlerini söylemesiyle, camide bulunan insanlardan büyük bir beğeni kazandı. Teşekkür edenler, çok doğru olur diyenler oldu. Bu karar ADEM KARAHAN’IN CENAZESİNDE UYGULANDI. Başsağlığına gelenlere pide ikramında bulunulmadı.

            Cenazelerde yemekli ikramında bulunma yeni çıktı.  Daha önceleri,  toplumumuzda ve de özellikle ÖZBAĞINDA böyle bir adet yoktu. Üç gün boyunca cenaze evinde yemek pişirilmez. Üç gün boyunca kimi zaman komşular kendi aralarında anlaşır. Yemek olayını sıraya korlar.  Hazırladığı yemekleri cenaze evine getir. Kendileri de cenaze sahipleriyle yemeklerini yerlerdi. Kimi zaman komşular,  hazırladıkları yiyecekleri cenaze evine getirir.  Herkes bir iki çeşit yemek getirir. Cenaze sahipleri de acıları arasında yemek derdi çekmezdi.  Bu yardımlaşma cenazenin ilk üç gününde böyle devam ederdi. Hatta ÇÖL KÖYLERİMİZDE bir uygulama vardı. Köyden köye başsağlığına gelirlerken, yanlarında bir koyun mu olur,  koç mu olur. Getirirler. Cenaze sahibine yük olmamaya çalışırlardı.

            Caminin imamı, olayın ekonomik boyutunun dışında, cenazeye katılanların yemek konusunda büyük sıkıntılar yaşadığını, acısına yanamadığını, yemek dağıtımında, sıcağıyla ikram edebilmede, yemeklerin yetişip yetiştirilememesi konusunda büyük zorluklar yaşamaktaydı.  Öyle olaylar da yaşanmış ki, cenaze sahibi, cenazede yemek ikramını, bankadan aldığı kredi ile yerine getirmiş. Daha sonra kredisini ödeyememiş. Çok perişan olmuş.           

            Helvacılar Cami İmamı OSMAN ERSOY, toplumun bu derdini dillendirdi. Bu uygulama ilk kere HELVACILARDA BAŞLATILDI. Dileriz ki ÖZBAĞINDA, bu uygulama örnek olur. Tüm mahallerinde uygulanır. Aynı zaman da bu konu, tüm KIRŞEHİRİMİZDE KÖYLERİNDE İLÇELERİNDE VE KASABALARINDA UYGULANIR.  

            Bakın önceki yıllarda ÖZBAĞINDA bir ilk uygulama daha yapıldı. Bir Cuma namazını dört, artı iki, artı dört olarak kılınacak dedi. Belli ki KARAR İL MÜFTÜLÜĞÜ TARAFINDAN ALINMIŞTI. İmam da oradan aldığı görevi uygulamak istedi. Hatta o gün CUMA NAMAZINI DA DÖRT REKAT SÜNNET, İKİ REKAT FARZ VE DÖRT REKAT SÜNNET olarak kıldırdı. Cami çıkışında somurdananlar oldu. Hatta tepki gösterenlerden birini yakınen tanırım. Ömrünün son günlerinde namaz kılmaya başlayan bir arkadaştı. Fakat imamın bu uygulamasına uyulmadı. Caminin imamına bu kararı veren makam da imamın arkasında durmadı. Alışık olduğu uygulamaya dönüldü. Sonra da duydum ki CAMİNİN İMAMININ bir başka kasabaya tayini çıkarılmış. Umarım HELVACILAR CAMİSİ İMAMININ BAŞINA BÖYLE BİR ÇİRKİN OLAY YAŞANMAZ. Bu uygulama genişletilerek ÖZBAĞ KASABASINDA ve daha da tüm Kırşehir köy, kasaba ve ilçelerinde uygulanır.

Bu yazı toplam 1683 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.