1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Hazreti vahşi
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hazreti vahşi

A+A-

Hazreti Hamza’yı şehit ettikten bir süre sonra imanla şereflenerek, Yemen’de büyük bir fitne olan, “Ben de peygamberim diyerek bir çok insanı peşine takan Müseyleme’yi öldüren Hazreti Vahşi. Sahabenin büyüklerinden olan bu mübarek zat, Suriye’nin Humus şehrinde medfundur. Fakat hakikat şu ki, kabiri mahzun görünse de o Cennette en yüksek derecelere sahip olacak en büyük Cennet köşklerinde oturacaktır...  Vahşi, Hazret-i Hamza’yı şehid etmişti. O yüzden hayatı boyunca hep mahzundu. Başı önünde hep eğik yürürdü; taa ki Yemame’de yalancı peygamber (Yalancı peygamber olmaz, ‘ben peygamberim’ diyen yalancı) Müseyleme’nin bağrına mızrağı saplayana kadar...

Hazreti Vahşi denince herkesin aklına çağrı filmindeki köle geliyor... Ama sonra Müslüman oldu, sahabe-i kiram efendilerimizle omuz omuza saf tuttu... Elbette mahcuptu, mahzundu. Mescitte sütunların arkasına gizlenir, Resûlullah Efendimizi dinlerken ortaya çıkmazdı. Bazen göz ucuyla bakar, Fahr-i âlem’in gül cemalini görünce hıçkırıklarına gem vuramazdı. Mızrağı bu defa küffara salladı. “Yemame’de ben peygamberim diyen yalancı Müseyleme’yi öldürürsem ancak o zaman Resulullah Efendimizin yüzünü görebilirim”” diyordu. İkrime radıyallahü anh komutasındaki İslam ordusuna katılıp Yamâme’ye geldi. Yalancı ve kibirli Müseyleme kale duvarına çıkmış: “”Bana hiçbir silah tesir etmez, çünkü ben Peygamberim”” diye askerlerine sesleniyordu. Hazreti Vahşi, Hazret-i Hamza’yı şehid ettiği mızrağı ile nişan aldı. “’Bismillah Ya Allah’” diyerek tüm gücüyle fırlattı. Ağzı köpüklü Müseyleme ne olduğunu anlayamadı, güya zırhlıydı ama mızrak göğsünden girdi, sırtından çıktı. Vahşi radıyallahü anh: Ya Rabbi! Ben Müslüman değilken en sevgili kullarından biri olan Hamza’yı şehit ettim. Sonra hidayetin yetişti de Müslüman oldum ve şimdi de en büyük düşmanın olan Müseyleme’yi öldürdüm. Bunu öncekine keffaret sayarak beni Affet, diyordu ki, bağırmaya başladı: O’nu gördüm O’nu gördüm. Sordular kimi gördün ey Vahşi?” -Resulullah Efendimizi Hazreti Hamza ile birlikteydiler, tebessüm ettiler bana! Onu gördüm, dedi. Hazreti Vahşi daha sonra Şam’a 170 km mesafedeki Humus’a yerleşmiş ve Yıllarca İslam dinine hizmet ederek orada vefat etmiştir. Türbesi de oradadır.

Aşağıdaki hadis-i şerif, Hazreti Vahşi ve benzerleri hakkında varid olmuştur, denilir.

 Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Biri diğerini öldüren ve her ikisi de cennete giren iki kişiden Allah Teâlâ hoşnut olur. Bunlardan biri Allah yolunda savaş ederken diğeri tarafından öldürülür. Katil olan da daha sonra tövbe eder, müslüman olur, o da Allah yolunda savaşırken şehid düşer.” (Buhârî, Cihâd 28; Müslim, İmâre 128)

Şu kıyaslama unutulmamalıdır: Hazreti Halit de müşrik iken Uhud’da süvari birliği ile saldırarak 70 tane sahabenin şehit olmasına sebep olmuş; Vahşi de Sadece Hazreti Hamza’yı şehit etmişti. Sonra her ikisi de Müslüman olmuşlar ve sahabeler arasına katılmışlardır.

Allah şefaatlerine nail eylesin Amin.

 

Bu yazı toplam 292 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.