1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Hazreti Ömer’in şehadeti (3 kasım 644)
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hazreti Ömer’in şehadeti (3 kasım 644)

A+A-

Doğ. 582, ölümü: 3 Kasım 644  Hicretten 40 sene önce, 582 M. de Mekke'de doğdu, bî‘setin 4. yılında Müslüman oldu.  Önce Hz. Peygamber (s.a.v.)e, sonra da, Hz. Ebu Bekir'e müşavirlik yaptı. Hicrî 13. senesi, 22 Cemazel âhir Salı günü halife seçildi ve on yıl halifelik yaptı. Basra valisi Muğire bin Şûbe'nin kölesi mecusi Ebüllü'lü' tarafından 6 yerinden bıçaklanarak ağır yaralandı ve üç gün sonra 63 yaşında iken şehit oldu. Ebüllü’lü’ Hazreti Ömerle beraber 14 kişi daha şehid ettikten sonra yakalanacağını anlayınca intihar etti. Namazdan çıkınca Hz. Ömer, İbn-i Abbas’a “git gör, bakalım, beni kim vurdu?” dedi. İbni Abbas: Cani, Muğire b. Şûbe’nin kölesi Ebu lü’lü’ Fîrûz’dur, dedi. Hazreti Ömer: Allah’a hamdolsun ki beni Müslümanlık iddiasında bulunan bir şahsın eliyle öldürmedi, dedi. Hazreti Ömer ölmeden önce namaz kıldırmak için Abdurrahman bin Avf’ı görevlendirdi. Sonra yeni halifeyi seçmek için altı kişiden müteşekkil bir şûrâ kurdu. Bunlar. Aşere-i mübeşşere’den sağ kalan, Abdurrahman b. Avf, Sa’d bin Ebi Vekkas, Talha bin Ubuydullah, Zübeyr bin Avam, Osman bin Affan ve Ali bin Ebû Talip’tirler.  Vefatında Hz. Peygamberin yanına defnedilmek için Hz. Aişe'den izin istedi ve 1 Muharrem 23 Hicri, (3 Kasım 644) oraya defnedildi. Soyu Hz. Peygamber (s.a.v.)in 9. dedesi Galib'de birleşir. 537 hadis rivayet etmiştir. Aşere-i Mübeşşeredendir. (Dünyada iken Hz. Peygamber (s.)in diliyle cennetle müjdelenen 10 kişinin ikincisidir. Allahım İslam’ı iki Ömer’den birisi ile aziz et, duasının kabul olan sonucudur.

Halifeliği döneminde bir çok fetihler gerçekleşmiştir. Atadığı valilerin önce bütün mal varlığı tesbit edilirdi. Sonra da onlara şöyle nasihatlerde bulunurdu: “ Sizi saltanat sürmek, tahakküm ve cebretmek, zorlamak için göndermiyorum. Siz halka iyi işlerde rehber olacaksınız. Müslümanları dövmeyiniz ki, zillete düşmesinler, perişan olmasınlar. Müslümanların hukukunu muhafaza ediniz. Onları haksız yere övmeyiniz ki, şımarmasınlar. Kapılarınızı onların yüzlerine kapamayınız ki, kuvvetliler zayıfları ezmesinler. Kendinizi Müslümanlardan üstün görmeyiniz ki, zulme duçar olmasınlar.  Yaptığı işlerden bazıları: Fıkıh'da istidlâl ve istinbatın kaidelerini vaz etmiş (koymuş) ve bu gün hepsine birden "Usûl-i Fıkıh" ya da "Hukuk ilmi" denilen esasları ortaya koymuştur. Hz. Peygamber (sav) den rivayet edilen bütün hadislerin (kavil ve fiillerin) fıkhın kaynağı sayılıp sayılamayacağı konusunda şu karara varılmıştır: "Hz. Peygamber (sav)den rivayet edilen kavil ve fiiller iki çeşittir: Birincisi, O'nun Allah'ın Rasûlü olarak 'Bir peygamber olarak) vazifesi ile alakalı olup, hakkında Yüce Allah'ın "Peygamberin size verdiklerini alınız (emrettiklerini yapınız) ve yasakladığı şeylerden de sakınınız"  buyurduğu hükümlerdir. İkincisi ise, O'nun peygamberlik makamı ile hiçbir ilgisi olmayan ve hakkında bizzat Hz. Peygamber (sav)in "Ben sadece bir beşerim (insanım), Din hakkında size herhangi bir şey emrettiğim zaman onu alınız ve yapınız; ben kendimden herhangi bir şey söylediğimde, o zaman ben sadece bir beşerim"  buyurduğu şeylerdir.

Hz Ömer döneminde İslam ülkesinde 4 bin camiin yapılması.     Hicreti esas alarak, İslâmî tarihi tayin etmesi. Devlet teşkilatına Divan usulünün sokulması. Devletten yardım alacakların derecelendirilmesi. İlk olarak Emîrü'l-Mü'minîn unvanının kullanılması. İlk olarak nüfus sayımı yapılması. Adli ve askeri teşkilatı nizama bağlanması. Altı ayı dolduran askere mutlaka izin çıkarması. Askere de maaş bağlanması. Maaşları belirleyip ayrı bir kayıt defteri ihdas ederek vergi sisteminin temellerinin atılması. Gayri Müslimlerin statülerini belirlenmesi. Önemli noktalara askerî merkezlerin tesis edilmesi. Gizli istihbaratçı ve casusların istihdam edilmesi. Yahudi ve Hıristiyanlardan fakir olanlara maaş bağlanması. Okulların tesisi, öğretmenlere maaş bağlanması. Hazreti Ebu Bekir'i Kur'an-ı Kerim'i toplamaya ikna etmesi ve bu vazifenin kendi himayesi altında ifa edilmesi. Teravih namazlarını cemaatle kıldırması. Sarhoşun seksen kamçı darbesi ile cezalandırılmasının kabulü.  Camilerde vaazların düzenlenmesi.

İmam ve müezzinlere maaş bağlanması. Gümrük vergisinin koyulması. Halkın durumunu anlamak için gece devriyeye çıkılması. Emniyet şubesinin teşkilatlanması. Şehirciliğe önem vermiş, Fustat, Musul, Basra ve Kûfe onun zamanında kurulmuştur. İlk sikkeyi bastırmıştır.  Hazreti Halid'i ordu baş komutanlığından almıştı. Sebebi sorulduğunda; "İnsanlar zaferleri Halid'in zaferi saymaya başladı. Oysa zaferler İslam'ın zaferidir. Gerçekten de Hz. Halid'in görevden alınmasıyla makinenin hangi parçasının düştüğünü kimse fark etmedi. Emevî halifelerinden Ömer bin Abdülaziz, Hazreti Ömer'in oğlu Asım'ın kızının oğludur.

 

 

Bu yazı toplam 594 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.