1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Hazreti Hüseyin
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hazreti Hüseyin

A+A-

Hazreti Peygamber’in torunu, Hz. Fâtıma ile Hazreti Ali’nin küçük oğlu, Kerbelâ şehidi.

Hz. Hüseyin 5 Şâban 4 yılında (10 Ocak 626) Medine’de doğdu. “Şehîd” lakabıyla meşhurdur. Çünkü o, 10 Muharrem 61 Hicri ve 681 miladî günü, 54 yaşında Kerbelâ’da şehit edilmiştir. Göğsünden aşağısının dedesine çok benzediği rivayet edilir. Doğduğu zaman Hz. Peygamber, ağabeyi Hasan’a yaptığı gibi o güne kadar Araplarca pek bilinmeyen bir şey yaptı. Adını kulağına bizzat ezan okuyarak koydu ve doğumunun yedinci gününde akîka kurbanı kestirip Hazreti Fatıma’dan saçının ağırlığınca fakirlere gümüş dağıtmasını istedi. Dedesiyle annesinden ve babasından, ayrıca Hazreti Ömer’den ve diğer bazı sahâbîlerden sekiz hadis rivayet etti. Kaynaklar Resûl-i Ekrem’in iki torununu çok sevdiğini, isteklerini tereddütsüz yerine getirdiğini, onlarla oyun oynadığını, hatta secdede iken üstüne çıktıklarında inmelerine kadar beklediğini yazar ve onlara olan düşkünlüğünü gösteren birçok rivayet nakleder.

Bir gün Hz. Peygamber minberde iken Hasan ile Hüseyin’in düşe kalka mescide girdiklerini görünce konuşmasını yarıda keserek aşağı inip onları kucaklamış ve, “Cenâb-ı Hak, ‘Mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihan vesilesidir. (et-Tegābün/15) derken ne kadar doğru söylemiş; onları görünce dayanamadım” dedikten sonra konuşmasını sürdürmüştür. (İbn Mâce, Libâs/ 20; Tirmizî Menâḳıb/ 30) Yine bir gün Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin sırtında iken, hane-i saadetten içeriye Hz. Ömer girmiş, onları böyle şerefli bir yerde görünce  (Ne güzel bineğiniz var altınızda) demiş, hemen Allah Resulü şöyle buyurmuştu: (Ya ne güzel süvariler onlar) (Mecmau’z-Zevâid 9/181)  Hz. Hüseyin’in çocuklarından Ali el-Ekber Kerbelâ’da kendisiyle birlikte şehid olmuş, Ca‘fer ve Abdullah adlı oğullarından devam etmeyen soyu diğer oğlu Ali Zeynelâbidîn’den devam ederek seyyid unvanıyla tanınmıştır. Ayrıca Fâtıma ve Sükeyne (Sekîne) adlı iki de kızı vardı. Hz. Hüseyin'in Şehit Edileceği Hakkında Hadis-i şerif  Enes b. Malik'in bildirdiğine göre; yağmur meleği Rabbinden izin alarak Peygamberimiz Aleyhisselamın yanına gelmişti. Peygamberimiz Aleyhisselam: "Ey Ümmü Seleme! Kapıyı üzerimize kapa, yanımıza kimseyi bırakma!" buyurdu. O sırada, Hz. Hüseyin koşarak kapıya geldi. Hz. Ümmü Seleme onu içeri bırakmadı. Fakat Hz. Hüseyin kapıyı zorlayıp içeri daldı, kendisini Peygamberimiz Aleyhisselamın kucağına attı. Peygamberimiz Aleyhisselam onu boynuna, omuzuna aldı, öptü, sevdi. Melek, Peygamberimiz Aleyhisselama: "Onu çok mu seviyorsun?" diye sordu. Peygamberimiz Aleyhisselam: "Evet!" buyurdu. Melek: "İyi ama ümmetin onu öldürecektir!" dedi.

Peygamberimiz Aleyhisselam: "Demek, onu öldürecek olanlar mü'minler ha?!" buyurdu.

Melek: "Evet! İstersen, onun öldürüleceği yeri de sana göstereyim" dedi. Peygamberimiz Aleyhisselam: "Evet! Göster!" buyurunca, melek orayı Peygamberimiz Aleyhisselama gösterdi. Oradan getirdiği bir avuç ıslak toprağı da, Peygamberimiz Aleyhisselama verdi. Hz. Ümmü Seleme, onu alıp elbisesinin eteğine koydu. (Ahmed 3/265) Peygamberimiz Aleyhisselam, Hz. Ümmü Seleme'ye: "Bu toprak, senin yanında emanettir!

O kana tahavvül ettiği (dönüştüğü) zaman, bil ki, Hüseyin öldürülmüştür!" buyurdu.

Hz. Ümmü Seleme, onu bir çanağın içine koydu. Ona bakar dururdu.(Asım Köksal İslam tarihi)

Hadiste bildirildiği gibi 10 Muharrem 61 Hicri ve 681 miladî günü, 54 yaşında Kerbelâ’da Yezid’in askerleri tarafından şehit edilmiştir. Allah şefaatine nail eylesin. Amin.

Bu yazı toplam 350 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.