1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. HAZRETİ FATIMA (radıyallahü anhâ.)
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

HAZRETİ FATIMA (radıyallahü anhâ.)

A+A-

Hazreti Peygamber (s.)in 4 kızının en küçüğüdür. M. 610 senesi, Mekke'de dünyaya geldi. Bisetin 10. Yılı Annesi Hazreti Hatice vefat etti, o da 11 yaşlarında anadan yetim kaldı.
13 yaşlarında Hz. Ali'yle birlikte Medine'ye hicret etti ve hicretin 2. yılı 15-16 yaşlarında iken Hazreti Ali il evlendi. Hicretin 11. yılı 24 yaşında iken Medine'de vefat etti.

Çocukları: Hasan, Hüseyin, Zeynep, Ümmü Gülsüm, Muhsin. Muhsin küçük yaşta vefat etmiştir. Kevser, suresinin müjdesidir. Hazreti Peygamber (s.)in nesli ondan devam etmiştir.

Küçük Yaşta Babasının Yardımına Koşması

Abdullah b. Mes’ud (r.a.)dan: Bir gün Peygamberimiz(s.a.s), Beytullah’ın yanında namaz kılıyordu. Etrafında da Ebû Cehil ve arkadaşları oturuyorlardı. Bu sırada Ebû Cehil : “Hanginiz falanların deve işkembesini getirip secde ettiği zaman Muhammed’in sırtına koyar?” dedi. Oradakilerin en şerlisi Ukbe b. Ebî Muayt, deve işkembesini getirip Peygamberimiz secdeye vardığı sırada sırtına koydu. (Buhari Menakıbü’l-Ensar/29)

Ukbe’nin bu hareketi üzerine oradakiler gülmeye başladılar ve gülmekten birbirlerinin üzerine yıkıldılar. Rasûlullah, mübarek başını deve işkembesinin ağırlığından dolayı secdeden kaldıramıyordu. Nihayet Fatıma (r.anh) geldi ve sırtındaki deve işkembesini yere attı. Hz. Peygamber: “Allah’ım Ebû Cehil’i, Utbe b. Rabia’yı, Şeybe b. Rabîa’yı, Velid b. Utbe’yi, Ümeyye b. Halef’i, Ukbe b. Ebî Muayt’ı sana havale ediyorum!” diye bedduada bulundu.

Ravi Abdullah b. Mes’ud (r.a.) der ki: Allah’a yemin ederim ki, bunların hepsi Bedir günü Katlolundular da orada bir kuyuya atıldılar. Yalnız Ümeyye b. Halef’in vücudu çok iri ve mafsalları yerinden ayrılmış bulunduğu için kuyuya naklolunamamıştır. (Buhari Cizye/21, Tecrid-i Sarih 10/43)

Ali b. Ebu Talib (r.a.)den rivayete göre, Fatıma (r.anha) bir ara değirmen çevirmekten eline hastalık gelmişti. O sırada Nebi (sav)e, getirilen esirlerden bir hizmetçi istemek üzere gelmişti. Fatıma Resûlullah’a geldiğinde onu bulamadı. Yalnız Aişe’yi buldu ve ona derdini anlattı. Nebi (sav) geldiğinde Hazreti Aişe, Fatıma’nın geldiğini haber verdi.

Hazreti Ali der ki: bunun üzerine Hazreti Peygamber (s.a.v.) bize geldi. Ve bizi yatağımızda yatarken buldu. Biz hemen davranırken Resûlullah bize: “Yerinizde durunuz! buyurdu. Ve ikimizin arasına oturdu. Hatta ben göğsümün üstüne dokunan iki ayağının serinliğini hissettim. Sonra Resûlullah:

İyi dinleyiniz! Sizin benden istediğiniz esir hizmetçiden daha hayırlı size bir şey öğreteyim mi? Siz (gece) yatağınıza girdiğinizde otuz dört defa Allahü Ekber, otuz üç kere Sübhanallah, otuz üç defa de Elhamdü lillah dersiniz. Bu yolda zikir size hizmetçiden daha hayırlıdır, buyurdu. (Buhari- Müslim Zikir/80-81)

Hazreti Aişe annemiz şöyle rivayet ediyor: (Resûlullah’ın hastalığında) Bir gün Fatıma bize geldi. Yürüyüşü Hazreti Resulün yürüyüşü gibiydi. Resûlullah (sav): Merhaba kızım, dedi. Sonra onu sağına ya da soluna oturttu. Ve ona gizlice bir şey söyledi. Fatıma ağladı. Ben: “Niçin ağlıyorsun, diye sordum. Sonra Resûlullah ona bir sır daha söyledi. Bu sefer o güldü. Ben: bu günkü gibi, ağlamanın, üzüntünün ardından hemen sevinmeyi, gülmeyi hiç görmedim, dedim. Ne söylediğini sordum. “Ben Resûlullah’ın sırrını ifşa etmem” dedi. Daha sonra Resûlullah (sav) vefat edince gene sordum. “Bana gizlice şunu söyledi: Her sene Cebrail, bana inen Kur’an-ı benden bir kere dinlerdi. Bu sene iki kere dinledi. Ben bundan ecelimin geldiğini anladım. Ve ehli beytim içinde yanıma en yakında gelecek olan sensin, dedi, ben ağladım. Sonra: “sen, Cennet ehli kadınların veya mü’min hanımların seyyidesi, (hanımefendisi) olmaya dazı değil misin? (bu şeref sana yetmez mi)? dedi. Ben de onun için güldüm. (Buhari Menakıb/3353)

“Cennet kadınlarının seyyideleri, İmran kızı Meryem, Huveylid kızı Hadice, Muhammed kızı Fatıma ve Firavunun karısı Asiyedir.”

Bu yazı toplam 534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.