1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Hazreti Ali (r.a.) (599-661)
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hazreti Ali (r.a.) (599-661)

A+A-

* Aşere-i Mübeşşeredendir. (cennetle müjdelenenlerdendir). Onlar, 1- Hz. Ebu Bekir, 2- Ömer, 3- Osman, 4- Ali, 5-Abdurrahman bin Avf, 6- Sa'd bin Ebi Vakkas, 7- Talha bin Ubeydullah, 8- Zübeyr ibni Avam, 9- Ebu Ubeyde bin Cerrah, 10- Said b. Zeyd

* Hicretten 23 sene önce Miladî 599 da Mekke’de doğdu. 21 Ramazan Hicri 40 (24 Ocak 661 M.) tarihinde ve 63 yaşında iken bir haricî olan İbn-i Mülcem tarafından sabah namazında zehirli hançerle ağır yaralandı ve üç gün sonra şehit oldu. Cenaze namazını oğlu Hz. Hasan kıldırdı. Irak’ta Küfe Mezarlığı sayılan ve Necef denen yere (siyasî kargaşalıktan dolayı) gizlice defnedildi. Kabri kesin olarak belli değildir. Ancak Necef’te onun adına yapılan bir türbesi vardır. Ehli beyttendir. Âli abadandır. Babasının adı Ebû Talip, annesinin adı, Fatıma’dır. Künyesi Ebül’Hasandır. Haydar, Kerrar, Murtaza, Esedullah Allah aslanı) ve Ebu türab lakapları vardır. Bi’setin ikinci günü, kendisi on yaşında iken Hz. Peygamber (s.a.v.) ile eşi Hz. Hatice’nin namaz kıldıklarını gördü. “Bu nedir?” diye sordu. “Bu Allah’ın dinidir. Seni bu dine davet ediyorum. Allahü Teâlâ birdir. Ortağı yoktur. Lat ve Uzza isimli putları terk etmeni istiyorum” deyince o: “Babama bir danışayım” dedi. Hz. Peygamber (s.a.v.): “İslam’a girmezsen, bu sırrı kimseye söyleme!” dedi. Ertesi gün Hz. Ali gelerek: “Ya Resûlallah! Bana İslam’ı öğret” dedi. Hz. Peygamber: “Babana danıştın mı?” diye sordu. O: “Allah beni yaratırken babama danıştı mı?” dedi ve Müslüman oldu. * Çocuklardan ilk Müslüman olandır. (7, 8 veya 10 yaşında iken.) * Hicret esnasında Hz. Resûl’ün yatağında yattı ve emanetleri sahiplerine teslim ettikten sonra, Hz. Resûl’ün kızı Hz. Fatıma, Annesi Fatıma, Ümmü Eymen ve oğlu Eymen ve yanındakilerle beraber, 12 gün sonra 20 Rebîul’Evvel Pazartesi günü öğleden sonra Kuba’da Hz. Peygamber (s.a.v.)e yetişti. Yolculuktan ayakları parçalanmıştı. Hz. Peygamber (s.a.v.) onu görünce kucakladı ve ağladı. * Hicretten sonra Hz. Peygamber (s.a.v.) Medine'de iki Müslümanı kardeş yapmıştı. Hz. Ali Ağladı ve “Benim kardeşim yok” demesi üzerine Hz. Resûl ona: (Sen dünyada da ahirette de benim kardeşimsin) buyurdu. Hicrî 2. senesinin son ayında Hz. Fatıma ile evlendi ve ondan Hasan ve Hüseyin ve ölü doğan Muhsin isimlerinde üç oğlu ve Zeynep ile Ümmü Gülsüm isimli iki kızı dünyaya geldi.  Hicri 10. yılı Ramazanında Hz. Peygamber (sav) tarafından Yemen’e vali olarak gönderildi. Orada kısa bir süre kaldı. Hemedan kabilesi Müslüman oldular. Tebük dışında, Bedir, Uhud, Hendek ve Hayber; bütün savaşlarda bulundu. Tebük günü Medine’de vali olarak görevlendirildi.

Sa’d bin Ebi Vekkas’tan: Hz. Peygamber (sav) Tebük gazvesi günü Hz. Ali’yi Medine’de vali olarak görevlendirdi. “Ya Rasûlallah! Beni kadınlarla ve çocuklarla mı bırakıyorsun?” deyince: “Sen bana göre, Musa’nın yanında Harun yerinde olmak istemez misin? Ancak şu var ki benden sonra Peygamber yoktur” buyurdu.   Hazreti Ali’nin oğlu Muhammed b. Hanefiyye der ki: Babama:  Hz. Peygamber (sav)den sonra insanların en hayırlısı kimdir? diye sordum. Ebû Bekir’dir, dedi.  Sonra kim? dedim, Ömer’dir, dedi. Osman demesinden korktuğum için, “Sonra sensin” dedim.  Ben de Müslümanlardan bir kişiyim, dedi.  Uhut’ta 16 yerinden yara aldı. Yemen harbinde ordu başkomutanlığı yaptı. Birçok harplerde bayrak taşıdı. Hayber’in fethi onun elinde oldu. Efendimiz Buyurdu: “Yarın bayrağı bir yiğide vereceğim ki, Allah ve Rasûlü onu sever, o da Allah ve Rasûlünü sever. O gün sabaha kadar herkes bayrağın kendisine verilmesini ümit ettiler. Sabah olunca Hz. Peygamber (sav): Ali bin Ebu talip nerede? Diye sordu. “Onun gözleri ağrıyor” dediler. onun getirilmesi için adam gönderdi ve Mübarek ağzının tükürüğünden Hz. Alinin gözlerine sürdü. O anda gözleri eskizinden daha iyi oldu, ağrı falan kalmadı. Sonra bayrağı ona verdi ve Hayber kalesi onun eliyle fethedildi.

 

Bu yazı toplam 433 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.