1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. HAZIM KUTAY’I SEVGİLERİMİZLE UĞURLADIK
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

HAZIM KUTAY’I SEVGİLERİMİZLE UĞURLADIK

A+A-

Kutay 1933 doğumludur. Yahşihan Köyünde doğmuştur. Çalışkan bir cumhuriyet çocuğudur. İstanbul Üniversitesinde İKTİSAT FAKÜLTESİNDE okumuştur. Başarılı bir siyaset adamıdır. 17 ci ve 18 ci dönem Ankara Milletvekili olarak seçilmiş. Gelmiş geçmiş siyasiler içinde, Kırıkkale’ye yaptığı hizmetler için saygıların en büyüğünü göstermek görevimizdir. İlçe iken Kırıkkale’nin İl yapılmasında ve 5 kasabanın ilçe yapılması Hazım Kutay’ın eseridir. Kırıkkale, Türkiye’de en büyük ilçelerden biridir. İl yapılmayı çoktan hak etmiştir. Ben biliyorum. Üç genel seçimde, aldatmacı politika liderleri, oyunuzu benim partiye verin. Kırıkkale’yi İl yapacağım demiştir. Seçimler bitmiş. Seçimleri kazanmışlar. Fakat Kırıkkale seçmenlerine verdikleri sözleri tutmamışlardır. Unutmuşlardır.

Hazım Kutay Kırıkkale’nin İl olmasını unutmayan siyasetçilerimizdendir. Anavatan Partisinde üst düzey yöneticilerinden olduğu bir dönemde, Kırıkkale’yi İl ve Bahşılı, Yahşihan, Balışeyh, Karakeçili, Çelebi kasabalarını da ilçe yapmıştır. Bu hizmetinden dolayı teşekkür ediyorum. Bugünlerde Yahşihan, Bahşılı, Karakeçili ilçelerimizde ki çalışmaları ve gelişmeleri gördükçe daha da çok teşekkür ediyorum. Kutay bir köylü çocuğudur. İktisat okumuştur. Maliyeci olarak, iş adamı olarak ve siyaset adamı olarak ve Kırıkkale, Ticaret sanayi odası başkanı olarak, Kırıkkale Belediye meclis üyesi olarak, başkanı olarak ve Ankara İl Genel Meclisi üyesi olarak görevler yapmıştır. Bu başarılı Kutay’ı başka siyasilerde pek göremeyiz.

Sayın Hazım Kutay’ın başarılarını söylemeye çalıştım. Hakkında şunu da söyleyim. Hiçbir zaman kendisini ben yaptım. Bana sizler hizmet ediniz sevdasına kaptırmamıştır. Çünkü Milletvekilliği sona erdikten sonra, ben kendisini çok duymadım. Sadece 89 yaşında ölümünü duydum. Allah rahmet etsin.

Size Kırıkkale’ye hizmetlerin en büyüğünü yapmış olan bir siyaset adamından da söz etmek istiyorum. Bu siyasetçi Sağlık Bakanımız Sayın Halil Şıvgın’dır. Halil Şıvgın’a da ne kadar teşekkür etsek azdır. Kırıkkale, Ankara’nın ilçesidir. Ankara’da sağlık meslek lisesi vardır. Oysa Halil Şıvgın, Kırıkkale’ye Kırıkkale Sağlık Meslek Lisesi, Kırıkkale Atatürk Sağlık Meslek Lisesi, Sulakyurt Sağlık Meslek Lisesi, Keskin Sağlık Meslek Lisesi, Çerikli Sağlık Meslek Lisesi, Kalecik Sağlık Meslek Liselerini açmıştır. Ayrıca Lise mezunları için altı aylık bir sağlık kursu açmıştır. Kursu önce elli kişilik olarak açmıştır. Bu sayı bir ay kadar sonra yüz kişiye çıkarılmıştır. Yetmedi kursiyer öğrenci sayısını, iki yüz öğrenciye çıkarmıştır. En sonunda öğrenci sayısını beş yüz öğrenciye çıkarmıştır. Bu öğrenciler kurs diplomalarını almışlardır. Bu belgeleri alan kursiyerler, sağlık bakanlığında memur olarak işe girmişlerdir. Dönemin İlçe sağlık Müdür vekili Yusuf Güler’e de çok teşekkür. Bu konudaki cesaretini ve özverili çalışmalarını biliyorum.

Sırası gelmişken Kırıkkale Polis Okulumuzu da dönemin Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal, benim anlayışıma göre hiç kimseye danışmadan, basın açıklaması yaptı. Kırıkkale’ye yüz kişilik Polis Okulu açtım diye demeç verdi. Sonra bu karar gözden geçirildi. Yüz kişilik bir okul olamaz dediler. Bin kişilik Polis Okulu olarak Kırıkkale’de açıldı. Şimdi Bu okul, Polisler yetiştirmekte. Mezun olanlar devlette görev yapmaktadırlar.

Kırşehir’de de Sayın Ramazan Mirzaoğluna da saygılar sunuyorum. Onun da Kırşehir’e Şeker Fabrikasını çürümeye terk edilmiş Şeker fabrikasının ödeneğini çıkartması, Fabrikanın inşaatının tamamlanmasını ve ŞEKER ÜRETİMİNE geçirdiğini biliyoruz. Bu hizmetini de saygıyla karşıladığımızı söylüyorum. Onun döneminde iken PETLAS Lastik Fabrikasının özelleştirilmesi döneminde, fabrikadan atılan ve işsiz kalan işçileri, sırasıyla kamuda işe yerleştirilmesini sağladığını biliyoruz. Bu çalışmasından dolayı da kendisine çok teşekkürler ediyoruz.

Bu yazı toplam 1129 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.